image 40847 25 v1

Hálky na smrekoch – ako s nimi bojovať

Pár rokov dozadu sme si kúpili v záhradníctve krásny smrek. V záhrade sa mu však dobre nedarí. Navyše, na konárikoch sme spozorovali zvláštne šiškovité útvary, ktoré naň zrejme nepatria. O čo ide? (Matej H., Pribeta)

Je to skutočne niečo, čo na tejto drevine nemá byť. Najčastejším škodcom smrekov je kôrovnica zelená – to je presne to, čo ste spozorovali. Jej aktivitu spoznáme podľa toho, že sa na konárikoch tvoria šiškovité útvary, tzv. hálky. V nich sa vyvíjajú agresívne larvy tohto škodcu, a to hneď v niekoľkých komôrkach. Tie sa v polovici leta otvoria a kôrovnice prelietavajú na smrekovec opadavý, kde spolu s kôrovnicou smrekovcovou cicajú šťavy z ihlíc a tie sa nápadne deformujú. Koncom leta sa vracajú na smreky, samičky kladú vajíčka, z nich sa vyvinú larvy, ktoré zimujú na konárikoch smrekov. V predjarnom období (marec, začiatok apríla) je vhodný čas zasiahnuť postrekom, napríklad Decis AL. Druhou, ekologickou alternatívou je ešte neotvorené hálky z konárikov odtrhnúť a spáliť. Toto je však prácne aj zdĺhavé. Čo sa týka chemickej ochrany, je dobré, ak sa zásah zopakuje o 14 dní.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: wikipedia.org

  1. Jozef14 says:

    keď nie je smrek veľky ,hálky pozbierať ručne a dať ten postrek a nejaké kvapalné hnojivo ako výživa..

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.