Hálky na smrekoch – ako s nimi bojovať

image 40847 25 v1

Pár rokov dozadu sme si kúpili v záhradníctve krásny smrek. V záhrade sa mu však dobre nedarí. Navyše, na konárikoch sme spozorovali zvláštne šiškovité útvary, ktoré naň zrejme nepatria. O čo ide? (Matej H., Pribeta)

Je to skutočne niečo, čo na tejto drevine nemá byť. Najčastejším škodcom smrekov je kôrovnica zelená – to je presne to, čo ste spozorovali. Jej aktivitu spoznáme podľa toho, že sa na konárikoch tvoria šiškovité útvary, tzv. hálky. V nich sa vyvíjajú agresívne larvy tohto škodcu, a to hneď v niekoľkých komôrkach. Tie sa v polovici leta otvoria a kôrovnice prelietavajú na smrekovec opadavý, kde spolu s kôrovnicou smrekovcovou cicajú šťavy z ihlíc a tie sa nápadne deformujú. Koncom leta sa vracajú na smreky, samičky kladú vajíčka, z nich sa vyvinú larvy, ktoré zimujú na konárikoch smrekov. V predjarnom období (marec, začiatok apríla) je vhodný čas zasiahnuť postrekom, napríklad Decis AL. Druhou, ekologickou alternatívou je ešte neotvorené hálky z konárikov odtrhnúť a spáliť. Toto je však prácne aj zdĺhavé. Čo sa týka chemickej ochrany, je dobré, ak sa zásah zopakuje o 14 dní.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: wikipedia.org

Komentáre

  1. keď nie je smrek veľky ,hálky pozbierať ručne a dať ten postrek a nejaké kvapalné hnojivo ako výživa..

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.