Odborník radí: Zvláštne šišky na smreku

Odborník radí: Zvláštne šišky na smreku

Na smrekoch vysadených v záhrade sa objavili teraz na jar zvláštne šišky, nevisia, akoby vyrastali priamo v konáriku. Je to normálny úkaz?
(František T., Handlová)

Zvláštny útvar je bydlisko živočíšneho škodcu. Ide o vošku – kôrovnicu smrekovú (Sacchipanthes abietis) alebo kôrovnicu zelenú (S. viridis).V zime a skoro na jar výskyt zistíme len podľa suchých hnedých šiškovitých útvarov s malými otvormi. Oba druhy vošiek prezimujú ako larvy na púčikoch smrekov. Na jar larvy preliezajú na mladé konáriky a cicajú rastlinnú šťavu. Konáriky sa zduria a vznikajú šiškovité útvary – hálky. Poškodenie nie je síce závažné, ale stromy sú oslabené. Ochrana je mechanická (odrezať a spáliť poškodené konáriky) a chemická (systémové insekticídy BI 58 Nové, Karate Zeon 5 CS, Pirimor 50 WG). Pri hromadnom výskyte môžeme zakročiť už na jeseň.

Odpovedal: Ing. Hana Szabóová
Foto: autor
Redakčná úprava: Martina Deríková 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.