Doska na miesenie cesta

image 25162 25 v1

Niekedy stačí málo. Opotrebované lamely zo starého obkladu, ktoré sa nakopili pri rekonštrukcii domu, sa môžu pod šikovnými rukami zmeniť hoci aj na kuchynskú dosku na miesenie cesta. Červený smrek jej dodá nielen krásny vzhľad, ale aj dlhú životnosť. 

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 1 deň
náklady: O,5O €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL                  0,50 €
(skutočná spotreba)
• starý obklad z rekonštrukcie       
dĺžka 130 cm, 12 ks, zo zberného dvora
•  lepidlo                     0,30 €
Pattex Wood D3
 napúšťadlo              0,19 €
minerálny olej
• spojovací materiál  0,01 €
klince bez hlavičiek 25 mm, kaliber (gauge) 21

NÁRADIE A POMÔCKY
 píla
 hobľovačka
 fréza
• pneumatická ihlovačka

PRACOVNÝ POSTUP

1. ČISTENIE
Z obkladu zotrieme prach, odlomíme prasknuté časti a povyťahujeme zvyšky skrutiek a klincov, ktoré zostali po rozoberaní. 

2. HOBĽOVANIE I
Hoblíkom alebo hobľovačkou stiahneme vrstvu starého laku a zrovnáme rubovú stranu. Uberáme jemne, aby sme lamely neoslabili. 

3. OHRANENIE
Na strane pera obklad ohraníme na stolovej píle. Aby kotúč nestrhával odrezky do stroja, použijeme bezškárovú vložku na bezpečné pílenie. 

4. ROZMIETANIE
Z ohranených „tatrancov“ narežeme latky so šírkou 20 mm. Ak sa pri reze lámu na pevných hrčiach, párujeme ich, aby nevyšli nazmar. 

5. ZOSTAVENIE
Latky nakrátime na dĺžku 65 cm a nasucho z nich zostavíme panel dosky. Prehádžeme ich tak, aby sa beľ striedala s jadrom. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste6. NANESENIE
Na latky nanášame vodoodolné disperzné lepidlo na drevo z triedy D3. Väčšie množstvo následne roztierame štetcom. 

7. LEPENIE
Panel zlepíme a vytvoríme dve časti, aby nebol pri nasledujúcich krokoch príliš široký na ďalšie obrábanie. Stužujeme s citom. 

8. ZOŠKRABANIE
Keď disperzia zgumovatie, vytlačené lepidlo zoškrabeme starým dlátom. Lepený spoj necháme v zvierkach vyzrievať do druhého dňa.

9. HOBĽOVANIE II
Lepené panely zrovnáme a ohobľujeme na hrúbku 16 mm. Prípadné otvory po skrutkách či drobné kazy vopred vytmelíme. 

10. OPÍLENIE
Panely naformátujeme tak, aby po priložení k sebe tvorili plochu 60 × 45 cm. Na píle nastavíme uhol 90°, aby všetko lícovalo. 

11. ZLEPENIE
Obe polovice panela vzájomne zlepíme. Stužovanie musí byť presné, potrebujeme dosiahnuť súvislú plochu bez potreby ďalších korekcií. 

12. VÝSTUHY
Na výrobu bočných výstuh si zlepíme dve ohranené lamely „tatranca“ a po vyzretí lepeného spoja ich ohobľujeme a opílime na formát. 

13. DRÁŽKA
Do výstuh vyfrézujeme drážku. Ak nemáme na tento úkon stolovú frézu, pomôžeme si vysokým dorazom a drážku urobíme pílou. 

14. PERO
Panel dosky ofrézujeme, aby sme vyrobili pero, ktoré nám presne zapadne do drážky. Materiál uberáme postupne vo viacerých prechodoch. 

15. ZOSTAVENIE
Panel vlepíme do bočných výstuží vodoodolným lepidlom. Volíme lep s vyšším obsahom zmäkčovadla, aby bol spoj pružný. 

16. REZANIE
Napílime si dvojicu líšt, ktoré budú slúžiť ako zarážka tabule o hranu stola, aby sa pri práci neposúvala. Veľkosť nerozhoduje. 

17. ZAOBLENIE
Konce líšt zaoblíme na kotúčovej brúske, čím dosiahneme dekoratívnejší vzhľad a zvýšime komfort pri práci s cestom.

18. UPEVNENIE
Hotové lišty upevníme na protiľahlé strany lepidlom a spoj zosilníme tenkými klinčekmi. Zbavíme sa tak nutnosti zvierkovať. 

19. NAPUSTENIE
Hotovú dosku napustíme minerálnym olejom a po 30 minútach prebytočnú vrstvu zotrieme. To opakujeme niekoľkokrát, aby drevo odolávalo vode. 

doska na cesto
      HOTOVO

ODBORNÍK RADÍ

Lepenie dosky na cesto z úzkych latiek nie je iba trikom, vďaka ktorému je možné z tenšieho materiálu urobiť podstatne hrubší výrobok. Tenké pruhy masívu sa pri navlhčení nebudú krútiť, takže sa doska ani pri mokrom čistení nepopraská. Natočenie latiek o 90° pri lepení navyše exponuje na povrch bočnú stranu vlákien, ktoré sú odolnejšie proti mechanickému opotrebovaniu ako tie vrchné.

dobré rady

BEZPEČNÉ PÍLENIE
Bezškárová vložka do stolovej píly nie je jediným bezpečnostným opatrením, na ktoré by ste mali myslieť skôr, ako sa pustíte do pílenia presušeného dreveného obkladu. Tenký obklad sa v mieste hrčí a prasklín zvykne počas rezu oddeliť, takže vždy je výhodné, ak používate prítlačné hrebene a lišty, ktoré udržia materiál na mieste. Ochranné okuliare a postoj mimo dráhy kotúča sú nevyhnutnosťou.

PRESNÉ OPRACOVANIE
Preschnutý červený smrek možno ostrými nástrojmi opracovať do takej tvarovej presnosti, ktorá je typická skôr pre tvrdé dreviny. Vďaka tomu sa možno predvídavo vyhnúť záverečnému brúseniu, ktoré by pridvihlo uvoľnené vlákna dreva. Ostrý pílový list, hobľovacie nože a fréza sú preto zárukou bezchybného vzhľadu.

TMELENIE
Pružný akrylátový tmel dokáže vyplniť otvory po skrutkách a drobné praskliny tak, aby sa neuvoľnili ani po rokoch používania. Vždy ho však treba nanášať v dvoch prechodoch pred finálnym hobľovaním. Jemné piliny zmiešané s disperzným lepidlom nedosahujú pevnosť a húževnatosť tmelu.

KVALITNÉ DREVO NA RECYKLÁCIU
Netreba hľadať iba v obkladoch či podlahových lamelách. Často naň môžete naraziť i pri starých nábytkoch, ktoré niektorí ponúkajú za odvoz alebo ich sústreďujú v zberných dvoroch. Ide najčastejšie o objemné sekretáre potiahnuté dyhou, ktoré pre svoj veľký objem prekážajú.

Text a foto: Marcela Gigelová
Realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám, 12/2014,JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. A vy ste normálny ? Použiť staré drevo ,ktoré bolo natierané kadečím ????? Nejaký lepší návod ste na internete nenašli ???

  1. Veru, tolko roboty s tym a pritom clovek netusi, cim to je napustene a kolko chemie mu to (plus este aj to lepidlo) bude pustat do jedla. Radsej si kupim dosku, ktora je na to priamo urcena a nebudem skrblit, aby som silou-mocou vyuzila par zbytocnych latiek.

   1. a tam je este napisane zo starý obklad z rekonštrukcie
    dĺžka 130 cm, 12 ks, zo!!! zberného dvora!!!!

   2. a viete vy ake drevo pouzivaju ked robia take dosky??ake lepidlo a cim ho napustia?…tu nepisu ze takto to usite urobit…tu pisu ako sa to da urobit

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.