image 38627 25 v1

Dá sa vytvarovať živý plot zo smreku? Ako sa o neho postarať?

Dá sa tvarovať živý plot zo smreku? Plánujem ním nahradiť doterajší živý plot z vtáčieho zobu. Ako sa treba postarať o smrekový živý plot? (Adrián H., Liptovský Hrádok)

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že tento živý plot bude najlepšie prosperovať vo vyšších polohách s vyššou pôdnou aj vzdušnou vlhkosťou. Nebude sa mu dariť v nížinách, na suchších a teplejších miestach. Smrek má v porovnaní s vtáčím zobom horšiu regeneračnú schopnosť, preto je jeho tvarovanie problematickejšie. Veľmi zle reaguje na hlboký rez, niekedy začne po ňom drevina chradnúť a hynúť. Strihať by som odporúčal len jarné letorasty. Treba ich zastrihávať na asi polovicu, vždy v júni až júli. Tvarovanie je potrebné ozaj precízne. Je tiež možné smrek tvarovať tesne pred pučaním, skoro na jar. Pri smreku treba dbať aj na dodržanie kónického tvaru plota, čím sa docieli jeho rovnomerná hustota a zeleň aj v spodnej časti. Živý plot zo smreku treba pravidelne zavlažovať a určite by som odporúčal aj prihnojovanie hnojivom určeným na ihličnany. Viditeľne sa to prejaví na vzhľade tohto plota.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: autor

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.