Stojan na archivovanie vína

stojan na archivovanie vina

Vo víne je osvieženie, uvoľnenie, kúsok zdravia, potešenie a ešte mnoho všeličoho iného... A v čom je víno? V sklenených fľašiach a správne uložené v nejakom vkusnom a primerane veľkom stojane. Ak ste milovníkom vína, a k tomu ešte aj domácim majstrom, môžete si ho pomerne ľahko vyrobiť podľa návodu študentov - Martina Miška a Pavla Halachana zo Združenej strednej školy drevárskej z Vranova nad Topľou. Najlepšie je, ak použijeme smrekové drevo, ktoré je ľahké a dobre sa s ním pracuje.

Úložná časť a podstavec stojana
Na výrobu náročnejšiu úložnú časť rozmerovo prispôsobíme vlastným priestorovým podmienkam. Môžeme ju vyrobiť v tvare kruhu, oválu, prípadne elipsy. V každom prípade by sme si najprv mali navrhnutý tvar rozdeliť na štvrtiny a vyrobiť šablónu štvrtiny obvodovej konštrukcie suda. Šablónu obkreslíme 8 x na plochu dosky a vyrežeme dielce, ktoré opracujeme presne podľa tvaru šablóny. Pri kreslení dbáme na to, aby drevné vlákna prechádzali dielcom v smere dĺžky.  Do čiel týchto dielcov vyrežeme zárezy hlboké asi 15 mm (najlepšie lamelovačkou) tak, aby ich šírka bola 1/3 hrúbky dielca. Potom si z odpadu vyrobíme perká, ktoré vložíme do zárezov v čelách dielcov a skúšobne si poskladáme najprv jeden a potom aj druhý tvar konštrukcie. Ak je všetko v poriadku, perká tesne pasujú a čelá dielcov na seba presne dosadajú, natrieme spoje lepidlom a konštrukciu zlepíme. Po vyschnutí lepidla položíme obe konštrukcie na seba a porovnáme ich tvary, ktoré musia byť rovnaké. Ak nie sú, obrúsime prečnievajúce časti. Vnútorné hrany konštrukcie môžeme po celom obvode zaobliť.

Vnútorný priestor
Dôležité je, aby sme vnútorný priestor rozumne využili. Najprv si preto rozmyslíme, koľko a aké fľaše v ňom chceme skladovať. Na ich uloženie si musíme pripraviť tenšie latky (lôžka) a vyrezať do nich polkruhové zárezy. Na každú vrstvu fliaš potrebujeme dvojicu lôžok. Zadné bude mať zárezy podľa veľkosti fľaše, predné podľa veľkosti hrdla fľaše. Zárezy na obe lôžka však musíme pripraviť tak, aby mali stredy v jednej osi (rovnako vzdialené od čela latky). Po vyrezaní ich dôkladne obrúsime a prejdeme profilovacou frézkou, aby fľaša pri ukladaní lepšie „sadla“. Okrem toho sa zvýši aj estetický vzhľad výrobku.

Na zakrytie konštrukcie potrebujeme pripraviť tenké obkladové latky (hrúbka max. 10 mm), na ktoré z oboch strán narežeme polodrážku.

Montáž
Musíme si uvedomiť, že montáž je pomerne náročná na presnosť. Najprv nalepíme lôžka na zadný diel konštrukcie. Potom urobíme to isté na prednej časti konštrukcie, a to s tým rozdielom, že každé lôžko nalepíme asi o 2 cm nižšie ako jeho dvojičku na zadnej časti. Fľaša má byť správne uložená tak, že korková zátka je namočená vo víne. Po zaschnutí lepidla lôžka ju zabezpečíme zo zadnej strany konštrukcie skrutkou – kvôli pevnosti. Oba diely konštrukcie zoskrutkujeme do jedného celku pomocou štyroch priečok. Obkladové latky pribíjame klincami bez hlavičky po obvode celej konštrukcie. Dbáme na dostatočné prekrytie polodrážok. Napokon zo zadnej strany priestor uzatvoríme chrbtom zo sololitu (stačí pribiť klincami).

Tvar podstavca záleží už iba na našom vkuse a fantázii. Opäť vyrežeme dva rovnaké diely, ktoré spojíme trojicou priečok. Prostredná nám poslúži na pevné pripojenie podstavca ku spodnej priečke suda. Postačia nám na to dve dlhé samorezné skrutky.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePovrchová úprava
Povrchovú úpravu doporučujeme urobiť ešte pred montážou, a to aspoň v dvoch nánosoch. Vhodné sú vodou riediteľné lazúrovacie laky (napr. PAM LAZEX), ktoré si môžete vybrať v širokej škále odtieňov.

Stojan môžete doplniť aj drobným úložným priestorom na poháre alebo inými doplnkami – podľa vlastného vkusu. Ak sa rozhodnete, že si ho radšej kúpite, kvalita bude síce zaručená, ale vaša peňaženka to určite poriadne „pocíti.“ Na pohár dobrého vína vám  predsa len niečo zostane…

Potrebný materiál na sud s piatimi vrstvami

Č.NázovKusyMateriálRozmery (mm)
1Vlys konštrukcie8Smrek25 x 50 x 450
2Priečka konštrukcie4Smrek40 x 75 x 170
3Lôžko10Smrek16 x 45 x podľa umiestnenia
4Obkladové latky60Smrek10 x 45 x 320
5Chrbát1sololit4 x 710 x 900
6Vlys podstavca2Smrek25 x 280 x 600
7Priečka podstavca3Smrek30 x 75 x 170
8Perko8Smrek8 x 50 x 30
9Samorezka48KovØ 4 x 40
10Samorezka2KovØ 4 x 70
11Klinec (bez hlavičky)150 gKovØ 1 x 30

Autori: Martin Miško, Pavol Halachan, Klub mladých dizajnerov pri Združenej strednej škole drevárskej, Vranov nad Topľou.
Foto a kresba autori

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.