Parenisko svojpomocne na mieru v záhrade
Galéria (5) Zdroj: iStock

Ako si vytvoríte parenisko podľa vašich potrieb, aby ste predĺžili vegetačné obdobie pestovaných plodín

Chcete predĺžiť vegetačné obdobie pestovaných plodín a zvýšiť počet tých, ktoré môžete pestovať aj v chladnejších mesiacoch? Odpoveďou je pevné parenisko alebo tunelový fóliovník. Dajú sa, samozrejme, kúpiť v predajniach a e-shopoch so záhradníckymi potrebami. Parenisko si však môžete urobiť svojpomocne presne na mieru.

Galéria

Parenisko svojpomocne na mieru v záhrade
Svojpomocná stavba pareniska
Svojpomocná stavba pareniska
Rastliny v parenisku

Výroba pareniska nie je zložitá a čas, ktorým predĺži vegetačné obdobie, je neoceniteľný – samozrejme, nečakajte, že v januári budete môcť v záhrade pestovať paradajky. Celý efekt pareniska alebo tunela z fólie spočíva vo „vykurovaní“ kompostom. Ak ste niekedy mali kvalitnú kopu kompostu, potom určite viete, že rozkladajúca sa hmota vytvára teplo. Parenisko toto teplo využíva, aby vytvorilo výborné podmienky pre rast plodín. Podobne sa dá použiť aj čerstvý hnoj.

Vytváranie tepla

Najlepším materiálom do dobre fungujúceho kompostu je hnoj, pretože sa naozaj dobre zahrieva. Okrem neho použite „zelenú“ hmotu ako sú kuchynské zvyšky, záhradný odpad, drvené zelené lístie. Zelené zložky zmiešajte s rovnakým dielom suchej alebo „hnedej“ hmoty – drvené suché lístie, slama, drevené hobliny a podobne. Všetko spolu nechajte pracovať a kompost nezabudnite pravidelne prehadzovať.

Stavba pareniska

Hotový kompost použite do fóliovníka alebo tunelov, ešte lepší efekt dosiahnete vytvorením pareniska v podobe vyvýšeného záhonu, do ktorého kompost pridáte. Takéto parenisko je dlhodobým riešením. Vyvýšený záhon môžete postaviť zo škvárových blokov, naukladaných kameňov alebo tehál. Môžete použiť aj drevo alebo balíky sena, v tom prípade je však vhodné parenisko každý rok či dva prestavať.

Množstvo kompostu budete potrebovať podľa veľkosti pareniska, aby bolo schopné vytvoriť dostatočné teplo.

Svojpomocná stavba pareniska
Zdroj: iStock

Ako naplniť vyvýšený záhon s funkciou pareniska?

Najskôr vytvorte základňu – rám vyvýšeného záhona naplňte vrstvou 60 až 90 centimetrov kvalitného kompostu alebo hnoja. Na ňu pridajte zhruba 30 centimetrov záhradnej pôdy a zalejte tak, aby horných 60 centimetrov bolo vlhkých, ale nie mokrých.

Vrch záhonov prikryte tunelmi z fólie alebo skleným krytom, ktorý funguje ešte lepšie. Niektorí domáci majstri si ho vyrobia zo starých okien alebo z dreva, ktoré kombinujú s priesvitným plastom, sklom alebo hrubou fóliou.

Svojpomocná stavba pareniska
Zdroj: iStock

Ako „rozkúriť“ parenisko kompostom a hnojom

Bez ohľadu na metódu, ktorú si vyberiete, nechajte hnoj a kompost v záhone niekoľko dní zahriať. Na deň alebo dva položte na vyvýšený záhon plastovú fóliu alebo netkanú textíliu, aby sa spustil proces ohrevu.

Ak po dni alebo dvoch stále necítite zreteľné teplo vychádzajúce zo záhona, pridajte ešte trochu vody a upravte množstvo hnedej alebo zelenej hmoty podľa potreby, aby boli v rovnakom pomere.

Kedy a ako siať a sadiť do pareniska?

Zemina v parenisku by mala dosiahnuť teplotu 32 °C a viac, čo môžete skontrolovať pomocou pôdneho teplomera. V tomto bode odstráňte plast a záhon pred zasiatím semien (alebo sadením sadeníc) nechajte trochu vychladnúť. Pre väčšinu rastlín je na sadenie ideálna teplota okolo 15 °C.

Pred výsadbou či siatím odstráňte všetky buriny, ktoré sa môžu začať objavovať.

Ako používať parenisko?

Vždy majte po ruke pôdny teplomer so sondou, pretože treba pozorne sledovať teplotu. Väčšina chladomilných rastlín – špenát, šalát, kel, repa, reďkovky potrebuje na zdravý rast teplotu pôdy v rozmedzí od 13 do 18 °C, teplomilné plodiny potrebujú teploty asi o 6 stupňov vyššie.

Vo vyvýšených záhonoch môžete pestovať aj koreňové plodiny a zemiaky. Ak chcete pestovať veľké zemiaky, mrkvu alebo iné druhy dlhej koreňovej zeleniny, vrstva ornice na vrchu kompostu by mala byť aspoň o 15 cm hlbšia, ideálne o 30 cm.

Rastliny v parenisku
Zdroj: iStock

Kedy je potrebné vetrať?

Plodiny prikryte a priebežne kontrolujte teplotu v parenisku. Teploty do 30 °C sú v poriadku, ak dosiahnu túto hodnotu, parenisko pootvorte, aby ste zabezpečili trochu vetrania. Na noc však parenisko vždy zatvorte, inak by vás ráno privítať smutný pohľad.

Ak teplota v parenisku začne klesať príliš nízko, pridajte vrstvu fólie alebo plastu na kryt a nechajte ju tam, kým sa teplota v parenisku nevráti na požadovanú.

„Vykurovací“ materiál budete musieť každý rok vymeniť. Ak ste nemali problém s plesňou, použitý kompost so zeminou a zvyškami rastlín rozhoďte do záhradných záhonov. Inak ho zlikvidujte.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje