Treba zalievať zeleninu aj v zime?

image 46300 25 v1

Je všeobecne známe, že v zime treba občas poliať vždyzelené dreviny – ihličnany i listnáče. Nemali by sme však zabúdať ani na trvácu zeleninu – rebarboru, chren, špargľu, pažítku ani na koreniny – ligurček, šalviu, santolínu, mätu, medovku, saturejku horskú a iné, ktoré pestujeme v záhone viac rokov. 

Občas (1 až 2-krát za mesiac) ich treba poliať i počas zimy. Najmä ak je zima mierna, bez snehu či dažďa. Ak závlahe nevenujeme pozornosť, rastliny zahynú nie následkom nízkych teplôt, ale vyschnú pre nedostatok vody. Dostatok vody v okolí koreňovej sféry, chráni pôdu a plytko uložené korene pred zamrznutím. Vodu môžeme čiastočne nahradiť prihodením snehu (ak napadne) ku koreňovému systému. Snehová prikrývka chráni korene pred zamrznutím a skoro na jar je roztápajúci sa sneh zdrojom vody pre rastliny.

Vodu na polievanie je dobré mať pripravenú v nádobe uloženej v chladnej miestnosti, aby nezamrzla. Mala by mať približne teplotu vonkajšieho ovzdušia. Príliš teplá voda priamo z vodovodu rastline uškodí. Môže sa prebudiť z vegetačného pokoja, začne predčasne pučať, oslabí sa, chradne a môže aj zahynúť.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.