image 28776 25 v1

Dá sa rozmnožiť nepravá myrta?

Priateľka má na balkóne nádherne zakvitnutý a hustý ker kufei, ktorá sa ľudovo nazýva aj nepravá myrta. Dá sa táto rastlina rozmnožiť, alebo je potrebné si ju niekde zakúpiť? L.U., Bratislava.

Kufea yzopolistá (Cuphea hyssopifolia) je na ideálnych miestach nádhernou dekoratívnou rastlinou. Kvitne až do neskorej jesene, pričom sa dá pestovať počas zimy aj v zimnej záhrade, na svetlej a chladnej chodbe či na schodištiach.

Kufeu si môžete celkom jednoducho rozmnožiť pomocou polovyzretých (čiastočne drevnatých) odrezkov. Tieto by mali mať aspoň 10cm. Ich konce treba odlistiť a ošetriť v práškovom stimulátore. Odrezky zakorenia v substráte určenom na rozmnožovanie s pridaním prevzdušňujúceho perlitu. Substrát treba udržiavať neustále mierne vlhký. Ideálne je dopriať zakoreňujúcim sa odrezkom vyššiu vzdušnú vlhkosť.

S odberom odrezkov sa poponáhľate, lepšie je to stihnúť začiatkom jesene. Po zakorenení sa mladé rastlinky presadia do menších črepníkov a takto aj môžu pri občasnej zálievke, na svete a v chlade prezimovať.

Kufea

Text a foto: Daniel Košťál

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje