Ako si doma vyrobiť dezinfekčné vlhčené utierky za pár minút

dezinfekčné vlhčené utierky
Zdroj: istock.com

Vlhčené utierky na čistenie domácnosti a dezinfekciu sú veľmi šikovným artiklom, ktorý uľahčí upratovanie. Pri každodennom používaní sa to odzrkadlí aj na finančných výdavkoch. Viete, ako si túto skvelú pomôcku vyrobíte doma za pár minút?

Na internete nájdete množstvo najrôznejších receptov na výrobu domácich vlhčených utierok. Väčšina z nich zahŕňa ocot, čajovníkový olej alebo kastílske mydlo. I keď vám takéto utierky určite pomôžu pri upratovaní, nie sú určené na dezinfekciu. Ak chceme dezinfikovať povrchy, potrebujeme minimálne 70-percentný alkoholový roztok.

dezinfekčné vlhčené utierky
Zdroj: istock.com

Čo potrebujete na výrobu domácich dezinfekčných utierok?

  • rolku papierových utierok
  • čistú vzduchotesnú nádobu
  • 2 šálky horúcej vody
  • 1 šálku 70 % alkoholu
  • 1 čajovú lyžičku peroxidu vodíka
  • 1 lyžicu prostriedku na umývanie riadu, ideálne s antibakteriálnym účinkom
  • 1 lyžicu gélu z aloe vera (používa sa ako prostriedok na ochranu pokožky)
  • 15-20 kvapiek citrónového esenciálneho oleja

Ako postupovať pri výrobe utierok

Odrežte z kotúča papierových utierok toľko, aby sa to zmestilo do vami vybranej nádoby. Môžete použiť nádobu z detských utierok, vedierko z gréckeho jogurtu, plechovú nádobu na instantnú kávu, vzduchotesný sklený pohár. Potom vložte rolku papierových utierok do vybranej nádoby – odrezaným koncom na dno a zatlačte ju tak, aby bola čo najviac dole.

Príprava roztoku pre dezinfekčné utierky

Odrežte list z aloe vera a narežte jeho vrchnú vrstvu, aby sa odhalil gél, potom ho stačí z listu vytlačiť. Tento gél hydratuje pokožku a urýchľuje uzdravenie suchej a poškodenej pokožky. Je užitočný aj pri bodnutí hmyzom, spálení od slnka a popáleninách. Do roztoku na vlhčené utierky stačí použiť polievkovú lyžicu gélu.

Dajte do misky horúcu vodu, gél z aloe vera, peroxid vodíka, citrónový éterický olej a alkohol. Dobre premiešajte. Rozmiešaný roztok nalejte lievikom do stredu papierovej rolky, uvidíte, ako papier postupne nasiakne. To je presne to, čo sme chceli dosiahnuť. Nezabudnite nádobu vzduchotesne uzatvoriť vždy, keď vyberiete utierku.

dezinfekčné vlhčené utierky
Zdroj: istock.com

Na čo utierky použiť?

Na všetky povrchy v domácnosti, na dezinfekciu vypínačov, dosky na toalete, úchytiek, batérií – všetkého, čo môže obsahovať baktérie. Oceníte ich aj v kuchyni. Vyčistite si nimi mobilné telefóny, diaľkové ovládače, klávesnice a všetko, čoho sa v domácnosti alebo v práci často dotýkate.

dezinfekčné vlhčené utierky
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Zdroj: thegardeningcook.com
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.