Prečo sa plody černíc nevyfarbia?

Prečo sa plody černíc nevyfarbia?

Na černiciach sa objavili nesfarbené plody, strácajú farbu, akoby boli zhnité. Neboli chemicky ošetrené. Čím to môže byť? Môže to spôsobovať výdatná zálievka 2- až 3-krát za deň?
(Roman K., Topoľčany)

Príčin môže byť viacero. Slnečný úpal, letné horúčavy nad 30 °C… Preto je vhodné porasty na malých plochách, najmä počas poludnia, prikryť netkanou textíliou. Ďalšou príčinou môže byť škodca – roztoč malinový (Acalitus essigi), ktorý napáda i černice. Roztoča voľným okom neuvidíte, má veľkosť 0,2 mm, pohybuje sa v pletivách, cicia rastlinné šťavy. Bobuľky dozrievajú nerovnomerne, zostávajú červené, nedozrejú, sú kyslé, nechutné. Môžete sa pokúsiť použiť prípravky Apollo 50 SC, Ortus 5 SC, Vertimec 018 EC, ktoré sú vhodné na ničenie roztočíka jahodového. Dôležité je postriekať rastliny zo všetkých strán. Ako prevencia sa odporúča odrezať a spáliť napadnuté plody, dodržiavať dostatočnú vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami a ich presvetlenie, lebo škodca migruje. Na jar môžete ako prevenciu použiť postrek akaricídnymi prípravkami, napr. Sanmite 20 WP. Výdatná zálievka nie je príčinou nevyfarbenia plodov černíc.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín 2015)

Odpovedali: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.