
Sú majstrami v ukrývaní, pijú krv a môžete si ich doniesť aj z dovolenky: Ako sa zbaviť ploštíc v byte?
Podozrenie na prítomnosť ploštíc v byte má celkom jasné indície – na koži obete zanechávajú štípance a vyrážky, na plachte sa môžu objavovať drobné červené až hnedé škvrny a najmä okolo postele badať drobné čierne výkaly či žltkasté zvlečené kože. Ak natrafíte na živé dospelé ploštice, problém má okamžite jasné meno a vyžaduje si rýchle riešenie. Ako sa zbaviť ploštíc v byte? Aké opatrenia vykonať, aby ste sa ich prítomnosti vyhli do budúcna?
Čo je ploštica posteľná?
Ploštica posteľná je hrdzavohnedý nelietajúci hmyz oválneho tvaru, ktorý patrí medzi bzdochy. Dospelé jedince dorastajú do veľkosti 5 – 9 mm. Ide o parazita, ktorý saje krv teplokrvných stavovcov – a teda aj krv človeka. Krv cicia počas tmy, kedy vychádza zo svojho úkrytu. Obete v priestore rozpoznáva podľa vyššej teploty, vyššej koncentrácie vlhkosti alebo vydychovaného oxidu uhličitého. Cez deň sa ukrýva v matracoch, v štrbinách nábytku a stien, za tapetami a všeobecne v úzkych priestoroch, ktoré môžu byť pri upratovaní prehliadané.
Ploštica posteľná má v byte či dome priam ideálne podmienky. Aktívne sa rozmnožuje pri teplote 20 – 25 °C, čo je teplota typická najmä pre interiér (takmer v každom ročnom období). Keďže ide o hmyz, ktorý veľmi dobre zvláda teploty od – 15 °C do + 45 °C a má niekoľko vývojových štádií, je náročné zbaviť sa ho jednorazovým opatrením.
Odkiaľ sa ploštice do bytu dostali?
- Hoci sa zdá, že ploštice obývajú iba interiéry s nedostatočnou hygienou, pravdou je, že s rozmachom cestovania a dovoleniek sa dostali aj do tých najčistejších domácností. Dospelé ploštice si totiž môžete doniesť v cestovnom kufri, na oblečení, z cesty autobusom alebo vlakom.
- Opatrnosť zvýšte pri kúpe nábytku z bazárov. Skôr, ako nábytok umiestnite do izby, starostlivo ho skontrolujte. Zamerajte sa predovšetkým na štrbiny a praskliny, čalúnený nábytok dajte preventívne vyčistiť.
- Ploštice sa do interiéru môžu dostať na kožuchu domáceho miláčika, ktorý sa vrátil z prechádzky v prírode.
- Na nevítanú „návštevu“ sa k vám mohli dostať aj zo susediacich bytov – cez vetracie šachty, rozvody, dutiny v spoločných stenách.
Zbaviť sa ploštíc si vyžaduje kombináciu viacerých krokov
Prítomnosť ploštíc spoznáte podľa štípancov alebo začervenaných pupencov na koži, ktoré sú často zoskupené do línií. Najviac zasiahnutá býva odhalená koža (ruky, nohy, krk). Ploštica, ktorú počas spánku nevedomky rozpučíte, zanechá červený až červenohnedý fľak (na posteľnej bielizni, pyžame). Ani trus ploštíc nezostane bez povšimnutia. Je tmavohnedý až čierny vo veľkosti maku a dá sa rozmazať. Ak sú u váš ploštice už dlhšie, môžete tiež nachádzať biele alebo priesvitné šupky, ktoré nymfy počas dospievania zvliekajú. Sú vám tieto indície povedomé? V takom prípade už poznáte svojho nepriateľa a treba proti nemu čím skôr zakročiť. Aké činnosti sa osvedčili?
Pranie na vysokých teplotách
Teploty nad 60 °C ničia dospelé ploštice aj ich vývojové štádia. Pri podozrení na výskyt ploštíc vyperte na týchto teplotách nielen posteľnú bielizeň, ale i pyžamá a všetky textílie či plyšové hračky, ktoré sa okolo postelí nachádzajú. Vopred si skontrolujte textilné štítky, či túto teplotu konkrétny materiál znesie. Vyššiu úroveň hygieny bielizni zabezpečíte sušením v sušičke a žehlením.
Vysávanie a využívanie horúcej pary
Priestor okolo postelí, čalúnených pohoviek a kresiel dôkladne a opakovane vysávajte. Obsah vrecka/zbernej nádoby vysávača vždy okamžite vyprázdnite. Na škáry a štrbiny môžete použiť i parný čistič. Horúca para dosiahne na hlbšie miesta. Parou ošetrené plochy nezabudnite vysušiť.
Chemická dezinsekcia a lapače ploštíc
Proti plošticiam sú k dispozícii rôzne produkty a prípravky na ich odpudenie, odchyt alebo zahubenie. Používajú sa napríklad lepiace pasce, prášky, kriedy a spreje. Niektoré sú účinné iba na dospelé jedince, ďalšie sú určené na hubenie všetkých vývojových štádií hmyzu. Rozsiahle zamorenie miestnosti plošticami si bude vyžadovať dezinsekčný zásah profesionála.
Nižšie teploty v spálni
Plošticiam sa najlepšie darí rozmnožovať pri teplote nad 20 °C. Ak máte možnosť dosiahnuť v spálni nižšiu teplotu, množenie ploštíc sa spomalí a vy budete mať príležitosť sa ich rýchlejšie zbaviť.
Starostlivá kontrola a prevencia
Prítomnosť ploštíc v byte je nepríjemnou situáciou, ktorá si okrem okamžitého zakročenia vyžaduje aj dlhodobé dodržiavanie preventívnych opatrení. Berte to ako príležitosť na väčšie upratovanie.
- Okolo postelí a pohoviek neskladujte žiadne veci navyše. Vhodné podmienky pre množenie totiž ploštice nachádzajú práve na miestach, ktoré nie sú upratované každodenne.
- Opravte štrbiny v stenách, v podlahe a tiež pod okrajovými lištami.
- Minimalizujte množstvo bielizne, hračiek a odstráňte z miestnosti aj kartóny a škatule. V kartónoch z viacerých vrstiev je dostatok záhybov a ide o teplotne stabilné prostredie, v ktorom sa plošticiam darí.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre