![](https://urobsisam.zoznam.sk/wp-content/uploads/2019/06/00Balkon_shutterstock_234654193-840x560.jpg)
Rýchla obnova balkóna
Balkóny či terasy sú vystavené nepriaznivým vplyvom počasia, a preto nečudo, že si časom vyžadujú obnovu. Pri výbere vhodných materiálov sa v tomto prípade neoplatí šetriť.
| Zdroj: Baumit
2 mm. | Zdroj: Baumit
Dobré rady
Spracovanie vyrovnávacej malty
Obsah vreca suchej zmesi rýchlotuhnúcej vyrovnávacej malty zmiešame v nádobe s vodou (4,5 l vody/25 kg vrece) a miešame nízkootáčkovým elektrickým miešadlom, až kým nevznikne homogénna zmes bez hrudiek (približne 3 min). Čerstvú zmes nanesieme na podklad oceľovým hladidlom alebo murárskou lyžicou v množstve potrebnom na vyrovnanie podkladu. Povrch malty potom zarovnáme. Necháme min. 4 h zaschnúť. Vyzretú spádovú vrstvu napenetrujeme. Odporúčaný minimálny spád spádovej vrstvy smerom od zvislej konštrukcie je 2 %.
Tepelnoizolačnú vrstvu systému vytvára tepelnoizolačná doska z extrudovaného polystyrénu s obojstrannou povrchovou úpravou cementovou hmotou, ktorá je odolná proti vode. Pred jej uložením je potrebné odstrániť z balkóna pôvodné nášľapné vrstvy až po nosnú konštrukciu. Na spádovú vrstvu lepíme tepelnoizolačné dosky kombinovanou metódou „buttering-floating“ (lepidlo sa nanáša na podklad aj na rubovú stranu izolačnej dosky).
Styky tepelnoizolačných dosiek vystužíme sklotextilnou mriežkou so šírkou min. 200 mm (100 mm od styku dosiek na každú stranu), ktorú vložíme do čerstvej vrstvy lepiacej malty, potom pás sklotextilnej mriežky zatrieme ďalšou vrstvou lepiacej malty.
Text Andrea Dingová v spolupráci s firmou Baumit
Foto Baumit, isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 5/2019
Komentáre