Kúsok dreva, z ktorého dýcha tradícia: Ako si doma vyrobiť tradičnú slovenskú črpačku
Črpačku používali lesníci, poľovníci, drevorubači a pastieri na pitie vody. Má tvar veľkej lyžice a ucho na nosenie. Zvyčajne sa vyrábala z jedného kusu dreva listnatých stromov a následne sa zdobila vruborezom alebo plochým reliéfom. V nasledujúcom návode sa vám pokúsim priblížiť výrobu mojej črpačky.
Galéria
Dôležitý je výber materiálu. Drevo musí byť minimálne vzduchosuché, t.j. 2-3 roky uložené na vzdušnom mieste a chránené pred dažďom a slnkom. Vhodným drevom sú listnaté dreviny ako napr.: javor, lipa, čerešňa, jabloň, slivka.
Postup výroby tradičnej črpačky
Keď máme vhodný materiál, prejdeme k nákresu. Rozmery si určíme podľa potreby a veľkosti materiálu. Ja som použil priemer 10 cm a dĺžku rúčky 9 cm.
Na vydlabanie vnútornej časti črpačky som použil ohnuté dláto na misky a tzv. lyžičkár.
V nasledujúcom kroku som pristúpil k samotnému vyrezaniu prebytočného materiálu. Tu mi poslúžila pásová píla. Kto ju nemá, tak sa dá osekať nahrubo sekerou alebo ručne pílou. Chce to určitú zručnosť.
Následne som dal črpačku na bočnú stranu a nakreslil som budúci tvar ucha a vonkajší tvar črpačky. Hrúbka steny nádobky by mala byť približne 8 mm a okraj zúžený, aby sa z nej dobre pilo.
Podľa nákresu som vyrezal tvar nahrubo a dočistil rašpľou. Finálnu podobu dorobím rezbárskym nožom/dlátom.
Rúčku si môžete dozdobiť podľa svojich predstáv, najlepšie podľa historických predlôh.
Ak treba, môžete črpačku prebrúsiť brúsnym papierom. Ak máte kvalitné rezbárske náradie, brúsiť netreba – rez je hladší ako po vybrúsení. Črpačku som na záver ošetril ľanovým olejom (môžete použiť aj včelí vosk).
Črpačka je hotová.
Text, foto a realizácia: Ondrej Majtán
Máte aj vy za sebou zaujímavý domáci projekt, ktorým by ste mohli inšpirovať iných? Neváhajte, pošlite nám ho na email ussportal@jaga.sk a my vás za to radi odmeníme!
Urobsisam.sk – Miesto, kde sa aj vaša práca môže stať majstrovstvom!
Komentáre