Ukladanie riadu do umývačky
Zdroj: shutterstock.com

9 vecí, ktoré by ste nemali nikdy dávať do umývačky riadu

Umývačky riadu našli stabilné miesto v mnohých kuchyniach. Šetria čas aj litre vody, no nie sú všemocné. Hoci je jednoduché umývačku naplniť špinavým riadom, zďaleka do nej nepatrí všetko. Aké veci z kuchyne by ste nikdy nemali dávať do umývačky riadu?

Drevený riad a drevené dosky

Drevené dosky a drevené kuchynské náčinie presvedčia odolnosťou a prírodným vzhľadom, no dlhodobý kontakt s vodou predstavuje riziko. Voda, ktorá prenikne hlbšie do štruktúry, neraz spôsobuje pokrútenie a popraskanie dreva. Rastie aj riziko zaplesnenia. Teplá až horúca voda môže navyše zapríčiniť rozpadnutie drevených dosiek, ktoré nie sú vyrobené z jedného kusu.

Starožitné taniere, porcelán a dekorované riady

Staré ozdobné taniere po babičke ani len „nesnívali“ o vymoženostiach modernej doby. Majú už istý vek za sebou a ich dekoratívne zdobenie býva uvoľnené. Dokonca i teplejšia voda v dreze predstavuje veľké riziko. Vyžadujú šetrné očistenie a veľmi opatrnú manipuláciu.

Zdobené keramické taniere
Zdroj: shutterstock.com

Termo riady

Termohrnčeky, termosky a termomisy navodzujú dojem, že zvládnu i náročnejšie situácie. Bez problémov udržia nápoje a potraviny dlhé hodiny horúce (alebo studené), no iba malá časť z nich zvládne očistnú kúru v umývačke riadu. Kým nie je na konkrétnom termo riade uvedené, že je vhodný aj do umývačky riadu, uprednostnite ručné umývanie. Kritické sú predovšetkým miesta s tesneniami, v ktorých sa po zatečení vody môžu rozhostiť plesne.

Riad z liatiny, hliníka a mede

Tieto materiály sú na kuchynských riadoch pomerne populárne a každý zaujme inými prednosťami. Liatinové, hliníkové a medené hrnce či panvice je však lepšie očistiť klasicky – v dreze. Prečo je tomu tak? Liatina je porézny materiál. Pri dlhšom kontakte s vodou je náchylná na hrdzavenie a stráca svoje nepriľnavé schopnosti. Na hliníkových riadoch sa pôsobením horúcej vody a čistiacich prípravkov objavujú šedé až čierne fľaky. Medené riady zostávajú po pobyte v umývačke riadu matné a nedoleštiteľné.

Medené panvice
Zdroj: shutterstock.com

Hrnce a panvice s teflónovým povrchom

Ak výrobca nepovoľuje umývanie riadu v umývačke, vyhnite sa mu taktiež pri riade s teflónovým povrchom. Nelepivé povrchy sú síce pomerne odolné, no ich vystavenie agresívnym čistiacim prípravkom a opakované nárazy od iných riadov vedú k vzniku drobných trhlín a neskôr olupovaniu teflónu.

Krištáľ

Poháre z krištáľového skla lákajú pozornosť oslnivým leskom. O ten by po desiatkach minút v umývačke riadu mohli prísť – a to najmä vtedy, ak je ich povrch zdobený reliéfom, ktorý sa zanáša a zachytáva sa na ňom matný až biely povlak. Okrem toho je krištáľ ohrozený rozbitím pri vkladaní a ďalšej manipulácii.

Krištáľový riad
Zdroj: shutterstock.com

Niektoré plastové nádoby

Plast má v kuchyni rôzne podoby – najčastejšie sú to potravinové boxy a nádoby, misy rôznych veľkostí, detské nerozbitné súpravy riadu, … Do umývačky však patrí len taký plastový riad, na ktorom je jasne vyznačené, že je vhodný do umývačky riadu. Tenké a tepelne menej stabilné riady by sa mohli v horúcej vody deformovať a zanechať za sebou nechcenú chemickú stopu.

Nože a strúhadlá

Aby si nože dlhodobo uchovali svoje kvality a ostrosť, vyžadujú šetrné zaobchádzanie. Nemali by sa voľne povaľovať v zásuvke, ani sa dlho „máčať“ vo vode. Kontakt s vodou by mal byť oklieštený na nevyhnutné minimum pri umývaní v dreze. Podobá situácia je aj v prípade strúhadiel na syry a zeleninu. Naostrené čepele sa vo vode tupia, ohrozuje ich skoršie hrdzavenie a umývačka riadu si vo všeobecnosti neporadí s jemnými kúskami potravín, ktoré v nich pri krájaní uviazli.

Nože na magnetickom držiaku
Zdroj: shutterstock.com

Časti kuchynských spotrebičov

Súčasťou kuchynských spotrebičov sú odnímateľné plastové a nerezové komponenty, na ktorých nie sú žiadne ovládacie ani elektrické prvky. Typicky ide o misy, nádoby, zásobníky, veká, rôzne nože, čepele a iné pracovné nadstavce. Skôr, ako si ich očistenie uľahčíte vložením do umývačky riadu, presvedčte sa o tom, že to odporúča samotný výrobca. Hoci sa výrobcovia kuchynských spotrebičov snažia o vytváranie praktických pomocníkov s nenáročnou údržbou, nie vždy to znamená aj čistenie v umývačke riadu. Neskoršie kupovanie náhradného dielu do spotrebiča nebýva lacnou záležitosťou.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.