Ako pripraviť záhradný bazén na prezimovanie
Jednou z nevyhnutných úloh, ktoré majiteľa bazénu čakajú na konci každej sezóny, je jeho príprava na prezimovanie. Ak to urobíme dobre, ušetríme si prácu pri jeho opätovnom jarnom uvedení do prevádzky.
Galéria
Mať vlastný bazén už patrí k bežnému životnému štandardu. Možno ešte pred nejakými desiatimi-pätnástimi rokmi patril bazén do výbavy ľudí s nadštandardnými príjmami. Vďaka pokročilým technológiám a klesajúcim cenám si dnes môže dovoliť záhradný bazén tamer každý vlastník rodinného domu. Všetkým bez rozdielu veku prináša veľa radosti. Bazén však potrebuje i trochu starostlivosti.Zazimovanie zapusteného bazéna
Hlavnou zásadou je, že bazén by sme mali zazimovať najneskôr v čase, keď priemerné denné teploty začnú trvale klesať pod + 10 ° C a nočné sa blížia k nule.
Prvou úlohou je zbaviť vodu v bazéne všetkých mechanických nečistôt. To znamená, že pomocou sieťky na teleskopickej tyči, ktorá by mala byť súčasťou výbavy každého bazéna, treba vyloviť všetko, čo pláva na hladine.
Automatický vysávač na dne bazéna (thinkstock.com)
Ďalším krokom je odstrániť aj nečistoty, ktoré sú na dne bazéna. S tým najlepšie pomôže bazénový vysávač nečistôt. Kúpiť možno mechanické aj poloautomatické či plnoautomatické vysávače. Tie posledné stačí len ponoriť do vody – bez ďalšej obsluhy zvládnu všetku prácu samy.
Pred zazimovaním bazéna prekontrolujeme chemické zloženie vody. Ak nie je v poriadku, vyrovnáme ho. Ideálne sú hodnoty pH 7 až 7,4 a pri chlóre množstvo 0,3 až 0,5 mg/l. Kto využíva takzvanú kyslíkovú chémiu, má k dispozícii špeciálne testovacie súpravy, s ktorými ľahko zaistí správnu hodnotu aktívneho kyslíka. Optimálne je rozmedzie 8 až 18 mg/l.
Vodu z bazéna čiastočne vypustíme, lebo pri normálnej hladine by mohla vtiecť do vypusteného filtračného systému a tam zamrznúť. (BalneaRegiaPSW)
Pokiaľ ide o filtračné zariadenie, postaráme sa, aby bola čistá jeho piesková náplň. To urobíme ľahko – otočením páky šesťcestného ventilu, takže zapneme preplachovanie filtra.
Z bazéna vypustíme vodu až pod úroveň skimmera – hladinového zberača nečistôt a pod spätné trysky.
Väčšina nadzemných a zapustených bazénov neutrpí nijaké škody, keď voda v nich počas zimy ostane (a zamrzne). Ak pripravujeme svoj nový bazén na prvé zazimovanie, je vhodné si tento údaj ešte overiť u predajcu, u ktorého sme ho kúpili. Bazény betónové či obložené obkladom je potrebné na zimu celkom vypustiť.
Vodu z filtračnej nádoby vypustíme cez vypúšťací ventil. Počas zimy všetky súčasti filtračnej jednotky uložíme na suchom mieste chránenom pred mrazom.
Bazén prikryjeme ľahkou plachtou proti mechanickému znečisteniu vody. (Mountfield)
Prezrieme bazénovú fóliu, či nie je poškodená. Prípadné dierky alebo prasklinky zalepíme špeciálnou lepiacou súpravou určenou na opravy fólie PVC.
Je pravdepodobné, že po vypustení vody zostanú na stenách bazéna usadeniny a nečistoty. Je potrebné ich odstrániť. Ak to urobíme ihneď a nečistoty nestihnú zaschnúť, pomocou mäkkej hubky špeciálneho prípravku práca pôjde ľahko a rýchlo.
Potom odmontujeme všetky odpojiteľné hadice a uložíme ich na suchom mieste. Pri zapustených bazénoch, ktoré majú potrubie uložené v zemi, je potrebné z potrubia vodu vysať vysávačom na mokré vysávanie.
Nakoniec bazén ošetríme špeciálnym zimným prípravkom, ktorý je súčasťou všetkých overených radov bazénovej chémie. Nebráni síce zamrznutiu vody, ale v náročnom zimnom období ju konzervuje. Ide o zásadný krok. Prípravok sa totiž do vody dáva preto, aby zabránil rastu vodných rias a vzniku zákalov.
Pozor, piesková náplň by nemala byť staršia ako dva roky. V opačnom prípade ju radšej rovno vymeníme za novú. Môžeme ju kúpiť v špecializovaných obchodoch s bazénmi.
Zastrešenie chráni bazénovú vodu, takže sa nemusíme veľmi namáhať s jeho čistením. Mountfield
Zapustený bazén zakryjeme špeciálnou zazimovacou plachtou typu kris-kros. V pravom slova zmysle ide o husto tkanú sieťovinu, ktorej oká síce prepustia vodu z topiaceho sa snehu, ale sú natoľko husté, že nedovolia, aby do bazénovej vody prenikli mechanické nečistoty. Po zakrytí krycou plachtou a jej upevnení – je taká odolná, že unesie aj dospelého človeka – je bazén pripravený na zazimovanie. Samozrejme, vhodnou plachtou je rozumné zakryť aj nadzemné bazény. –>
Ako zazimovať bazénovú výbavu
Pri bazénoch vybavených protiprúdom je potrebné toto zariadenie, alebo aspoň jeho čerpadlo, demontovať a uskladniť na suchom mieste, ktoré je chránené pred mrazom. Ak je bazén vybavený tepelným čerpadlom alebo solárnym ohrevom, musíme z týchto zariadení vypustiť vodu a jej zvyšky dôkladne povysávať – napríklad pomocou vysávača na mokré vysávanie. Všetky súčasti tepelného čerpadla uložíme počas zimy na suchom mieste chránenom pred mrazom.
Ľahká bezpečnostná plachta je ideálne riešenie na zakrytie bazéna. Bezpečnostné prekrytie je upevnené pomocou mosadzných skrutiek a napínacích pružín. (Mariner)
Výhoda zastrešenia
Ak je bazén zastrešený, jeho príprava na zimu a jarné odzimovanie sú jednoduchšie. Zastrešenie totiž výrazne zabraňuje prenikaniu rôznych nečistôt, ktoré treba vyberať z vody. Ak je bazén vybavený posuvným zastrešením, počas zimy z neho odmetáme sneh, aby sa zabránilo preťaženiu konštrukcie.
Pre pohodlných – odborníci
Komu by sa zdal postup pri zazimovaní trochu zložitý alebo nemá dosť času, nemusí nariekať. Na zazimovanie si možno pozvať aj odborníkov, ktorí to – nie draho – urobia za vás.
Do vody vlejeme potrebné množstvo prípravku proti tvoreniu rias podľa návodu. Mountfield
Text: Michal Dluhoš, Mountfield
Foto: Balnea Regia PSW, Desjoyaux, Mariner, Mountfield, thinkstock.com
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám 2012, JAGA GROUP, s.r.o.
Reagujem na vetu pri nadzemných bazénoch: „Bazén prikryjeme ľahkou plachtou proti mechanickému znečisteniu vody.“
Je to na zlosť, že každý liter dažďa, snehu a ďalších nečistôt treba počas celej zimy odčerpávať a odstraňovať. Celá plocha povrchu je zberačom, vankúše predávané na tento účel sú zbytočné.
Vyriešil by to stabilný zmontovateľný plastový rám kuželovitého tvaru pokrytý pevnou tkaninou odolný proti vetru.
Ghillány