Uchovajte si krásne fuksie – príprava balkónových rastlín na prezimovanie

image 36391 25 v1

Fuksie sa najkrajšie rozvinú v polotieni, pri pravidelnej zálievke a prihnojovaní. Ak sa vám podarilo na začiatku sezóny zohnať netradičné druhy a kultivary fuksií, teraz je vhodný čas na odber odrezkov. Tak si rastliny uchováte aj do budúceho roka.

UROB SI SÁM

náročnosť: ++
čas: do 30 minút
náklady: 5,13 €
ľudia: 1
obdobie: koniec leta, začiatok jesene

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál             5,13 €
• substrát 1,90 €
na rozmnožovanie rastlín
• perlit 0,73 €
• práškový stimulátor 2,50 €

Náradie
 záhradnícky nôž
 záhradnícka lopatka
 krhla s vodou
 miska na rozmnožovanie  

PRACOVNÝ POSTUP

1. Príprava
Pripravíme si všetko potrebné. Vyberieme zdravé fuksie, ktoré sú vhodné na rozmnožovanie. Môžeme odobrať aj viac odrezkov.

2. Odber
Asi hodinu pred odberom rastlinu výdatne zavlažíme. Na odber použijeme záhradnícke nožnice, odrezky netrháme.

3. Odrezok
Odrezok by mal byť dlhý 10 až 15 cm a mal by mať 2 až 4 páry listov. Každý list môžeme zredukovať o polovicu, aby sme znížili odparovanie vody.

4. Substrát
Na zakoreňovanie nám poslúži kvalitný substrát určený na rozmnožovanie rastlín. Substrát vylepšíme pridaním perlitu, ktorý ho prevzdušní.

5. Premiešanie
Obe zložky, substrát aj perlit, dôkladne premiešame. Až potom ich môžeme použiť. Nič ďalšie už pridávať netreba.

6. Naplnenie
Misku určenú na rozmnožovanie naplníme takmer po vrch (2 cm od okraja) pripraveným substrátom. Môžeme použiť aj plytký plastový črepník.

7. Utlačenie
Substrát v miske zhutníme a dôkladne utlačíme. V prípade potreby doplníme ďalší.

8. Stimulátor
Konce odrezkov ponoríme do pohára s vodou a potom do práškového stimulátora. Ten podporí zakoreňovanie odrezkov.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste9. Zapichnutie
Odrezky pozapichujeme do substrátu. Pikírovacím kolíkom si vopred môžeme urobiť malé jamky, aby sme pri zapichovaní zo stoniek nezotreli stimulátor.

10. Zálievka
Odrezky zavlažíme jemným prúdom vody. Substrát musí byť dôkladne prevlhčený, nie však zmáčaný.

11. Mikroklíma
Vhodnú mikroklímu vytvoríme aj tak, že mikroténové vrecko prepichneme na niekoľkých miestach a zakryjeme ním nádobu s odrezkami.

dobré rady

Možnosti odberu

Z jednej rastliny možno odobrať aj viac odrezkov. Z jednej stonky využijete vrcholový aj stonkový odrezok. Každý by mal mať aspoň dva páry listov. Režeme tesne nad najbližším párom listov. Odrezky si pripravte až tesne pred prácou, nesmú totiž zvädnúť, šanca na ich uchytenie by bola nízka.

Substrát svojpomocne

Na zakorenenie môžete využiť už namiešaný substrát alebo si ho pripravte svojpomocne. Stačí zmiešať rašelinu a hrubší piesok v pomere 2 : 1. Pridajte aj trochu perlitu. Odrezky fuksií však môžu zakoreniť aj v pohári s vodou, vo vlhkom piesku či v perlite.

Starostlivosť

Zakoreňujúce fuksie musia mať vhodnú mikroklímu, potom je zakoreňovanie rýchle. Dôležité je, aby bol substrát neustále mierne vlhký, nie premáčaný. Nádoba s odrezkami by mala byť umiestnená na svetlom a teplom mieste. Ideálna teplota počas procesu zakoreňovania je do 25 °C. Po zakorenení a vytvorení dostatočného množstva koreňov odrezky rozsadíme do malých črepníkov a kvalitného záhradníckeho substrátu. Na chladnom (do 7 °C) a svetlom mieste uchováme zakorenené rastliny počas zimy až do ďalšej sezóny.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.