Drevená garážová brána
Zdroj: isifa/shutterstock.com

Ako obnoviť náter na starej garáži

Radi by ste zrenovovali drevenú garážovú bránu, ktorá bola roky vystavená poveternostným vplyvom? Potom je dôležitý správny výber povrchového náteru.

Žiaden z priaznivcov prírodných materiálov určite neodolá drevu. Ide o materiál, ktorý má veľmi široké využitie a vnáša teplo do interiéru či exteriéru. Jeho slabinou však je háklivosť na zmeny počasia, UV žiarenie a na biologické škodce. Ak chcete zachovať jeho pôvodný vzhľad a kvalitu čo najdlhšie, zabrániť zosiveniu a poškodeniu, nesmiete podceniť výber vhodnej impregnácie a povrchového náteru.

Na čo je určená impregnácia?

Impregnáciu je potrebné použiť na ochranu dreva v exteriéri alebo vo vlhkých miestnostiach. „Ide o redší náter, ktorý obsahuje biocídy a vsakuje sa hlboko do dreva. Biocídy sa rozdeľujú na fungicídy, ktoré chránia pred plesňami a hubami, a insekticídy, ktoré ochraňujú drevo pred hmyzom vo všetkých vývojových štádiách,“ vysvetľuje Samuel Benka, poradca pre aplikáciu dekoratívnych a priemyselných náterov firmy Chemolak. Práve vlhké miestnosti či nedostatočná konštrukčná ochrana dreva, pre ktorú sa na povrchu dreva zbiera voda, predstavujú vhodné prostredie na rozvoj drevokazných škodcov. „Ak je drevo už napadnuté, musíte najskôr identifikovať škodcu a rozsah poškodenia, následne zvoliť vhodný prostriedok s biocídmi. Nezabúdajte však ani na povrchový, resp. finálny náter. Ten ochráni drevo pred nástrahami počasia,“ pokračuje Benka.

Nátery vhodné na starú garážovú bránu

Na ochranu dreva na garážovej bráne sú najvhodnejšie lazúry. „Lazúry ponúkajú vysokú ochranu pred UV žiarením, sú silne pigmentované, transparentné a zvýrazňujú prirodzenú kresbu dreva. Na dreve vytvoria film, ktorý silne odpudzuje vodu,“ radí Monika Linghartová, odborníčka na farby a laky z projektových marketov Hornbach. A pokračuje: „Voľte tiež lazúry, ktoré sú odolné proti oteru. Ideálna je hybridná lazúra na drevo, ktorá spája hneď tri výhody – ochranu pred poveternostnými vplyvmi, ochranu pred UV žiarením a ochranu pred machom. V takom prípade stačí naniesť základný náter a dve vrstvy lazúry.“

Na suché drevo s vlhkosťou max. 17 % (na predstavu: čerstvo vyrúbané drevo, ktoré ide do sušičky, má vlhkosť 80 %, po vysušení v sušičke sa vlhkosť zníži na 8 až 12 %, je však potrebné počítať s prirodzenou nasiakavosťou vlhkosti dreva z okolia, pričom výsledná vlhkosť tak môže byť 17 až 18 %) je vhodné použiť hrubovrstvovú lazúru. Vo všeobecnosti je hrubovrstvová lazúra určená skôr na nátery dverí, okeníc, okien, podbitia, obloženia domu, teda rozmerovo stálych prvkov, ktoré už svoje vlastnosti, napr. vlhkosťou a teplotou, nemenia.

Tenkovrstvovú lazúru môžete nanášať aj na vlhkejšie a menej vyschnuté drevo určené skôr na ploty a pod. Na čerstvé drevo (s vlhkosťou nad 20 %) sa odporúča použiť tenkovrstvovú lazúru v kombinácii s impregnačným náterom. Ak použijete hrubovrstvovú lazúru alebo kryciu farbu na trámy, pergoly alebo ploty, ktoré nie sú dokonale suché, lazúra sa bude časom odlupovať.

„Oleje sú vhodné na ošetrenie tvrdých druhov dreva, no neposkytujú dostatočnú UV ochranu, preto nie sú vhodné na garážové brány. Nevhodnou možnosťou je tiež lakovanie. Lak na drevenom povrchu vytvorí stabilnú vrstvu laku odolnú proti poveternostným vplyvom, no lakovaný povrch je citlivý na mechanické poškodenie. Ak v ňom vznikne puklinka, do ktorej vnikne voda, drevo napučí a lak roztrhne,“ upozorňuje M. Linghartová.

Aký odtieň lazúry vybrať

Lazúry si môžete nechať namiešať v akomkoľvek odtieni. Vo všeobecnosti platí, že čím svetlejší odtieň finálnej úpravy dreva zvolíte, tým kratšia bude životnosť natieraného povrchu. Dôvodom je minimálny obsah pigmentu vo svetlých lazúrach, ktoré drevo chránia pred zosivením a sčernaním. V porovnaní s tým veľmi tmavé odtiene kumulujú vo veľmi krátkom čase veľké množstvo tepla, tzn. že omnoho rýchlejšie menia svoj objem a drevo tým viac pracuje a bude náchylné na praskanie. V tomto prípade voľte skôr zlatú strednú cestu.

Dodržte správny postup

Pred nanesením náteru obrúste drevo dohladka, môžete použiť brúsny papier, ktorý prichytíte o hranol, tak sa vám bude ľahšie pracovať. Potom odstráňte prach z brúsenia. Tmelom vyrovnajte prípadné poškodenia a očistite ho. Keď tmel vyschne, môžete povrch opäť prebrúsiť. Povrch poriadne očistite, môžete použiť čistič na drevo. Ako prvú vrstvu naneste izolačnú základovú farbu, respektíve penetračný náter, následne impregnačný základ na drevo. Myslite na to, že medzi jednotlivými vrstvami musíte rátať s časom na vyschnutie povrchu.

Vyvarujte sa najčastejších chýb

„Pred nanesením náteru treba dávať pozor na správne očistenie povrchu. Ak na ňom zostanú usadeniny, zvyšky starej farby, prípadne nečistoty, lazúra nemusí zaručiť dostatočné prekrytie. Tiež si dajte pozor, aby ste natreli celý povrch, nevynechali rohy či boky, aby sa nestalo, že sa do dreva dostane voda, ktorá by ho mohla poškodiť. Tiež dbajte na to, aby každá vrstva náteru poriadne uschla, môže sa stať, že sa náter poškodí a vy budete musieť začať od začiatku,“ radí M. Linghartová.

Praktické rady

Kto alebo čo za to môže?

  1. Drevo pod lazúrou alebo lakom zosivie alebo je napadnuté drevokaznou hubou. Ide o zásadnú chybu, keď sa pred samotným náterom lazúry nepoužila fungicídna impregnácia.
  2. Povrch hrubovrstvovej lazúry veľmi rýchlo po aplikácii zmatnel. Môže za to zrazená vzdušná vlhkosť na povrchu nezaschnutej lazúry (napr. na jeseň alebo na jar). Lazúry teda radíme nenatierať v popoludňajších a podvečerných hodinách pri vysokej vzdušnej vlhkosti, najlepšie je dopoludnie, aby farba mala čas zaschnúť pri vyššej teplote a nižšej vlhkosti.
  3. Po nanesení náteru sa jeho vzhľad zmenil, vznikli mastné oká. Tento problém vzniká pri kombinácii univerzálneho konzervačného vodou riediteľného prípravku pod lazúru, ktorý obsahuje často aj malé množstvo pigmentov. Tie môžu výrazne skresliť výslednú farbu. Preto odporúčame používať impregnáciu a náter vždy od jedného výrobcu.
Vhodné lazúry na obnovu garážovej brány
Zdroj: Archív firiem

Text: Andrea Dingová v spolupráci s Monikou Linghartovou, Hornbach, Samuelom Benkom, Chemolak a s PPG Deco.
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.