Natieranie problematických povrchov: Viete zvoliť ten správny náter?
Okrem nábytku a plotov sú pri natieraní problematické aj iné povrchy. Patrí sem plast, kov, pozinkované materiály či výhrevné telesá, ktoré sú vystavované vysokej teplote. Nie každá farba na nich vydrží, preto vtedy musia nastúpiť skutoční špecialisti!
Každý, kto sa niekedy pokúsil natrieť kuchynské skrinky alebo hrdzavé zábradlie obyčajnou krycou farbou, s najväčšou pravdepodobnosťou nebol s výsledkom spokojný. Existujú totiž povrchy, ktoré nechcú rýchlo nadviazať trvalé spojenie so žiadnou farbou. Vtedy treba povrch najskôr buď špeciálne ošetriť, alebo použiť špeciálny náter na daný povrch. Pri každom problémovom natieraní treba taktiež dodržať špeciálne postupy, ktoré výrobcovia odporúčajú na obale samotného produktu. Najčastejšie problémy pri natieraní vám teraz postupne predstavíme, a to spolu s riešením.
Kuchynské skrinky
Väčšina čiel kuchynských skriniek je potiahnutá melamínovou živicou. Našťastie, aj takéto tvrdé a hladké povrchy môžete pekne zrenovovať pomocou špeciálneho základného náteru a správne zvolenej krycej farby. Treba ich však dôkladne odmastiť mydlovou vodou, poškodené a prázdne miesta po vypadnutom melamíne zatrieť tmelom na drevo. Brúsenie nie je nutné. Vhodnou krycou farbou na melamín je napríklad kriedová farba Chalk Paint, ktorá výborne drží na všetkých povrchoch. Ak nechcete, aby cez kryciu vrstvu prerážali staré farbivá, použite pod ňu základnú farbu, napríklad Vintro Supreme Primer, a nechajte ju dobre vytvrdnúť. Iba tak účinne zablokujete prerážanie starého náteru alebo škvŕn.
Tip na nákup
Odkvapové rúry a žľaby
Oceľové a pozinkované povrchy odkvapových systémov treba pravidelne udržiavať nátermi na ochranu proti korózii. Ak povrch kovu primerane ošetríte, predĺžite jeho životnosť. Keďže systémy z medi, hliníka a plastov sú bezúdržbové, ich úprava nátermi sa robí len na zmenu farebnosti, resp. z estetického hľadiska. Pozinkovaný oceľový plech, meď, hliník, mosadz a plasty sú známe ako z hľadiska natierania problémové materiály, pretože tradičné náterové látky širokej spotreby nemajú dobrú priľnavosť k týmto povrchom. V prípade hliníka, medi, mosadze a iných farebných kovov vrstva oxidov vytvára jemnú ochrannú vrstvu, ktorá ich chráni pred oxidáciou. Ak sa nepožaduje lesklý a čistý povrch, tieto kovy nemusíte natierať. Ak sa predsa len rozhodnete pre nový náter, hliníkový povrch najprv dobre odmastite. Po vyschnutí môžete povrch natrieť niektorou zo základných farieb na nátery hliníka a jeho zliatin, prípadne použite napríklad Komaprim – základnú farbu zoxidovaný zinok a ľahké kovy. Na vrchný náter už môžete použiť kryciu farbu určenú na nátery ocele.
Tip na nákup
Drevené okenné rámy
Renovačné vrchné nátery na všetky druhy dreva s tzv. antiblocking efektom sú na tieto povrchy tou správnou voľbou. Zabezpečujú totiž, aby sa rámy a okná o seba nelepili ani pri vyšších teplotách. Starý náter na oknách je však potrebné najskôr odstrániť, praskliny zatmeliť a natrieť ich bezfarebnou impregnáciou na drevo. Následne ich treba natrieť jednou vrstvou základnej farby na drevené okná a po preschnutí v dvoch vrstvách vrchnou krycou farbou, ktorá je trvanlivá, nepraská a neodlupuje sa. Ak chcete zachovať prirodzenú štruktúru dreva, použite polotransparentnú lazúru na drevo.
Tip na nákup
Pozinkované povrchy
Tenká vrstva zinku na povrchu oceľ síce dostatočne ochraňuje pred koróziou, avšak aj v prípade pozinkovaného plechu sa kvalitným náterom predlžuje životnosť použitých predmetov. Nový žľab alebo predmet vyrobený z pozinkovaného plechu je striebristo lesklý a nemôžete ho natrieť bežnými farbami, pretože väčšina náterových látok má nevyhovujúcu priľnavosť k čerstvému nezoxidovanému, ale ani k zoxidovanému zinku. Po roku by sa začali odlupovať. Preto ak idete natierať akýkoľvek ľahký kov, použite aspoň základnú farbu na ľahké kovy S 2003, na ktorú môžete natierať akýkoľvek syntetický vrchný farebný náter. Špeciálne farby na pozinkované povrchy sa nazývajú reaktívne farby.
Tip na nákup
Farby na radiátory
Niekedy horúce, niekedy studené. Farby, ktoré sú vystavované veľkým teplotným výkyvom, pomerne rýchlo zožltnú. Z tohto dôvodu treba vykurovacie telesá natierať špeciálnou farbou, ktorá v prípade bledého odtieňa nezožltne. Kvalitné nátery sú odolné proti nárazom, poškriabaniu a tiež teplu (odolávajú teplote až 180 °C), takže by ste s nimi mohli pokojne natrieť aj krbovú mriežku. Farby na radiátory sú okrem klasickej bielej k dispozícii aj v rôznych iných odtieňoch a tiež s kovovým efektom. Radiátor musí byť pri natieraní chladný a dôkladne vyčistený od pôvodnej farby aj odmastený. Ak by sa natieral teplý, farba uschne príliš rýchlo a časom začne praskať, znehodnocovať sa.
Tip na nákup
OSB dosky
Drevený povrch z OSB dosiek má zaujímavý vzhľad, a preto sa často používa na viditeľných miestach. Problémom tohto materiálu je nasiakavý a nerovný povrch. Našťastie, existuje špeciálny ošetrujúci lak, ktorý ho zacelí až v štyroch vrstvách, vyhladí a umožní ho bez problémov udržiavať čistý, napríklad aj vlhkou saponátovou handrou. Tento lak sa dá použiť aj na utesnenie ďalších drevených povrchov v obytných priestoroch.
Aby ste docielili dokonalý náter, nestačí nám len správne ošetrenie materiálu alebo správna technika. Veľmi dôležité sú taktiež počasie a teplota. Natierajte, len ak je pod mrakom a teplota vzduchu sa pohybuje od 20 až 25 °C.
Tip na nákup
Pece a kachle
Ak sa chystáte zrenovovať (samozrejme len z vonkajšej strany) kachle, gril, kotol na guľáš či pec, vyberajte si zo žiaruvzdorných farieb na kov, ktoré odolávajú vysokým teplotám. Bežný náter by sa od podkladu ihneď odlúpil. Špeciálne farby sú zvyčajne silikónové, vydržia teplotu aj 750 °C bez poškodenia. Po zahriatí telesa náter získa svoju odolnosť – povrch je veľmi tvrdý a odolný proti nárazom, poveternostným vplyvom a korózii.
Tip na nákup
Značkovacia farba v spreji
Tieto náterové látky sú zväčša akrylové a vhodné na vonkajšie použitie. Farba sa udrží takmer na všetkých povrchoch a striekací aplikátor umožňuje ľahké značenie (písanie) na rôzne predmety. Farby v spreji sú ideálne na značenie pri ťažbe dreva v lese či pri väčších stavebných projektoch v záhrade, napríklad vyznačenie obrysu umiestnenia altánku, bazéna alebo vyznačenie budúceho záhradného chodníčka.
Tip na nákup
Bezfarebný lak na kov
Tzv. záponový lak v spreji je vysokolesklý bezfarebný akrylátový lak špeciálne určený na to, aby dokonale priľnul ku kovovým povrchom a zároveň ich ochránil pred oxidáciou a poškriabaním. Je obzvlášť vhodný na lesklé kovové povrchy z ušľachtilých kovov (mosadz, striebro, meď, bronz), ako majú napríklad rôzne ozdobné predmety (mince, svietniky, poháre), kľučky, nábytkové kovanie, kovové rámy obrazov a podobne. Pred použitím laku treba predmety dôkladne odmastiť a následne v tenkej vrstve nastriekať.
Tip na nákup
Odstránenie vrstvy laku
Ak potrebujete pri obnove nábytku odstrániť niekoľko vrstiev starej farby, existuje jedna alternatíva, pri ktorej sa vyhnete prašnému a veľmi namáhavému brúseniu. Účinnou zložkou odstraňovačov náterov je zmes organických rozpúšťadiel, ktoré naleptávajú náter, prenikajú ním a spôsobujú jeho napučanie. Aby nedochádzalo k rýchlemu odparovaniu rozpúšťadiel, obsahujú prísady vosku (nie sú vhodné na drevo, omietky) alebo deriváty celulózy (napr. metylcelulózu napučanú vo vode), prípadne iné zahusťovadlá. Pri odstraňovaní sa odstraňovač nanesie štetcom alebo stierkou na náter v súvislej a rovnomernej vrstve a po 15 – 30 minútach pôsobenia sa napučaný náter zoškrabne stierkou. Pri hrubých náteroch je nutné postup opakovať niekoľkokrát. Keďže odstraňovače obsahujú prchavé látky, nesmie sa s nimi pracovať pri vyšších teplotách a na slnku. Je dôležité mať pri práci ochranné okuliare a rukavice.
V interiéroch používajte farby na báze vody. Tie obsahujú podstatne menej znečisťujúcich látok ako farby na báze rozpúšťadiel.
Tip na nákup
Nepodceňte prípravu!
Každá renovácia povrchu sa začína jeho dôslednou prípravou, aby nový náter čo najlepšie priľnul k danému povrchu. Z opravovaného predmetu odstráňte všetky súčiastky, prach, mastnotu a špinu. Ak je to potrebné, povrch jemne zarovnajte a brúsnym papierom jemne zdrsnite. Výnimkou sú pozinkované povrchy. Tie musia byť aspoň rok vystavené poveternostným vplyvom, ktoré ich časom zdrsnia, alebo ich natriete špeciálnym základným náterom. Podľa typu produktu či výrobcu však môžete ochrannú farbu na kov nanášať aj priamo na hrdzu. To však platí iba pri ľahkej forme korózie. Ak už hrdza z povrchu opadáva, je potrebné ju obrúsiť a zvyšný hrdzavý prach zotrieť handrou.
Tabuľová farba
Aj v dobe tabletov a počítačov sa stále využíva klasická školská tabuľa. Kriedou popisovateľnú stenu si však môžete vytvoriť aj doma ako dekoračný prvok, ktorý vám skrášli interiér. Tabuľová farba už nemusí byť len čierna alebo zelená, dostanete ju v rôznych iných odtieňoch, dokonca aj takú, ktorá udrží magnet. Povrch tabuľovej farby je mierne drsný, aby krieda dobre priľnula k zvislej ploche. Napriek tomu by mal byť povrch pred jej aplikáciou čo najrovnejší. Tabuľovou farbou môžete natierať drevo, sololit, papierovú lepenku, stôl na stolný tenis v interiéri i exteriéri.
Tip na nákup
Farba na hrdzu
Špeciálnu farbu určenú na natieranie kovu 2 v 1, ktorá kov ochráni pred hrdzou a zároveň mu dodá efektnú finálnu farbu, môžete nanášať priamo na holý kov s ľahkou formou korózie. V prípade starých veľmi zhrdzavených kovových dielov je pred náterom potrebné hrdzu najskôr odstrániť, povrch ošetriť antikoróznym náterom a až potom ich môžete natierať finálnou farbou na kov. V prípade „ľahkej hrdze“ však už existujú aj také farby, ktoré môžete aplikovať aj priamo bez toho, aby ste ju najskôr odstránili.
Tip na nákup
Polyuretánové laky na drevo
Tieto laky sa používajú zvyčajne na lakovanie podláh v interiéri (parkety, s schody, korok), ale aj na ostatné interiérové predmety z dreva, ktoré sú vystavené vyšším nárokom na mechanickú odolnosť. Sú protišmykové a zvyčajne chemicky vysokoodolné. Existujú aj polyuretánové laky riediteľné vodou, s ktorými sa výborne pracuje v interiéroch, pretože pri natieraní a schnutí nezapáchajú. V tejto kategórii nájdete aj exteriérové laky na terasovú podlahu.
Tip na nákup
Redakcia radí
Výsledný povrch natieraného predmetu môže byť ovplyvnený kvalitou použitého štetca. Štetce so syntetickými štetinami sú určené na dosiahnutie hladšieho povrchu, štetce s prírodnými štetinami umožnia dosiahnuť štruktúrovanejší povrch. Kriedové farby na nábytok Vintro Chalk Paint sa dajú taktiež nanášať menším penovým valčekom alebo striekacím zariadením.
Aký bude vrchný náter? Lak vytvára masívnejší vzhľad a umývateľný povrch, zatiaľ čo vosk na kriedové farby poskytuje povrch odolnejší proti stopám po dotyku a umožňuje prirodzené opotrebovanie. Uvažujete o výmene kľučky alebo držadla? Môžete ich buď natrieť rovnakou kriedovou farbou ako dvere, alebo kontrastnou, čo úplne zmení ich vzhľad.
Text: redakcia
Foto: isifa/shutterstock, archív firiem
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre