Betónová dlažba
Galéria (8) Zdroj: shutterstock.com

Ako na údržbu betónovej dlažby pri dome? Radíme, ako si poradiť s burinou, machom aj nepríjemnými škvrnami

Vonkajšia terasa je plocha, ktorá je vystavená rôznym poveternostným vplyvom a prírodným znečisteniam. O terasu sa treba starať a každý materiál, ktorý použijete na jej vydláždenie, si vyžaduje pravidelnú údržbu.

Galéria

Betónová dlažba
Betónová dlažba na terase
Čistenie betónovej dlažby
Čistenie betónovej dlažby
Čistenie betónovej dlažby
Betónová dlažba na terase
Betónová dlažba na terase

Ak siahnete po betónovej dlažbe, ktorá sa vyznačuje mimoriadnou odolnosťou, ušetríte si množstvo času a námahy s jej starostlivosťou. Avšak aj betónová dlažba a platne potrebujú pravidelnú údržbu, ktorou môžete ich životnosť efektívne predĺžiť.

Správna realizácia je prvý krok ku kvalitnej dlažbe

Základným predpokladom dlhej životnosti betónovej dlažby a jej efektívneho čistenia je profesionálne vykonaná realizácia dlažby podľa odporúčaní konkrétneho výrobcu a v súlade s príslušnými právnymi a technickými predpismi. „Dláždená plocha musí byť predovšetkým dobre odvodnená, aby sa na ploche nehromadila znečistená voda. Nezabudnite odvodniť aj lôžko a spodnú stavbu, pretože trvale mokré lôžko vedie k tvorbe vápenných výkvetov či hnedých škvŕn spôsobených vyplavovaním zlúčenín železa na povrch dlaždíc,“ zdôrazňuje Lucia Trčanová, brand manažérka spoločnosti Wienerberger za značku Semmelrock.

Na potrebu správneho vyspádovania upozorňuje aj Peter Halaška, marketingový manažér Premac, spol. s r. o. „Aby sa v budúcnosti dlažba nešpinila alebo nevytvárali miesta, kde sa budú hromadiť nečistoty, je dôležité, aby bola dláždená plocha dôkladne vyspádovaná,“ potvrdzuje slová L. Trčanovej.

Betónová dlažba na terase
Pravidelná starostlivosť o betónovú dlažbu dokáže predĺžiť jej životnosť. Ak sa na jej čistenie použijú špeciálne prípravky, určite dodržujte pokyny výrobcu. | Zdroj: Semmelrock

„Spádovanie plochy, ktoré zabezpečuje správne odvedenie vlhkosti a zrážkových vôd z povrchu dlažby, sa robí v pozdĺžnom aj v priečnom smere. Jednotlivé podkladové vrstvy musia byť taktiež dôkladne zhutnené. Nedodržanie tohto bodu môže mať za následok nerovnomerné sadanie terénu a aj samotnej dlažby, na ktorej sa dokážu vytvoriť nežiaduce preliačiny či vystúpenie dlažby. Takáto nerovnomerná plocha bude automaticky náchylná na zadržiavanie rôznych nečistôt a prebytočnej vody, čo môže byť nebezpečné najmä v zimných mesiacoch a v neposlednom rade to negatívne vplýva aj na celkovú estetiku položenej plochy,“ dopĺňa podrobnosti Lucia Hollá z odborného poradenstva City Stone Design, s. r. o.

Nečistoty majú tendenciu tvoriť sa viac na nesprávne vyspádovanej dlažbe.

Zabrániť treba aj stekaniu vody zo zatrávnených a nespevnených plôch v okolí terasy. Tá obsahuje jemné ílové častice, ktoré vnikajú do pórov v betóne a spôsobujú zmeny farebného odtieňa dlažieb. Nevyhnutnou súčasťou pokladania dlažby je tiež jej správne vyškárovanie. Nedokonalé škárovanie môže v priebehu užívania terasy spôsobiť pohyb jednotlivých prvkov dlažby a skrátiť jej životnosť.

Po položení dlažby a jej vyškárovaní by sa plocha mala čo najskôr očistiť vodou, pretože suché čistenie je zvyčajne nepostačujúce. Ak výplň škár zostane na spevnenej ploche dlhší čas, môže spôsobiť zafarbenie dlažby, ktoré už nebude možné neskôr odstrániť. Zafarbeniu povrchu výrobku škárovacou hmotou môžete zabrániť vhodným technologickým postupom pri aplikácii škárovacieho materiálu.

Základné kroky pri čistení betónovej dlažby

Interval čistenia exteriérovej dlažby môže byť rôzny v závislosti od intenzity jej využívania a aj od povahy samotného znečistenia. „Pri bežnom používaní stačí dlažbu dôkladnejšie vyčistiť dva- až trikrát do roka, a to pred začatím sezóny, teda na jar, podľa potreby počas letných mesiacov, keď prichádza k sezónnemu znečisteniu vegetáciou, a potom na jeseň, keď je vhodné dlažbu zároveň pripraviť na zimu – okrem čistenia tak možno vykonať opravy nedostatkov ako napríklad doškárovanie dlažby suchým kremičitým pieskom,“ vysvetľuje L. Hollá.

Čistenie betónovej dlažby
Pri čistení dlažby by sa vonkajšia teplota mala pohybovať okolo 10 °C a viac. Dlažbu sa neodporúča čistiť za dažďa alebo pri extrémne vysokých teplotách. Ideálnym obdobím je jar. | Zdroj: Semmelrock

Vo všeobecnosti platí, že všetky škvrny by sa mali z povrchu odstrániť v čo možno najkratšom čase po ich výskyte, aby sa zabránilo poškodeniu povrchu. Podľa slov Petra Halašku rovnaký postup platí aj pri veľkom znečistení. Pre betónové plochy totiž platí, že čím dlhšie znečistenie pôsobí na povrch, tým ťažšie sa odstraňuje.

Dlažbu pravidelne zametajte, aby ste z nej odstránili kamene, lístie a prach. Čím častejšie budete plochu zametať, tým menej nečistôt sa na nej nahromadí. Na odstránenie nečistôt používajte jemnú metlu alebo kefu s jemnými štetinkami (nie kovovú kefu, ktorá by mohla spôsobiť poškodenie povrchu) a čistú vodu.

Ak nie je znečistenie možné odstrániť vodou, odporúča sa použiť alkalický čistiaci prostriedok. Na odstránenie škvŕn použite metlu alebo kefu a následne povrch opláchnite čistou vodou. „Nepoužívajte parné a vysokotlakové čistiace zariadenia, pretože nesprávne a časté čistenie vysokotlakovými čistiacimi zariadeniami môže viesť k poškodeniu povrchu betónu. V prípade potreby odporúčame na čistenie dláždenej plochy použiť zariadenie na čistenie podkladov pri nízkej úrovni tlaku s tlakom vody približne 100 barov,“ hovorí L. Trčanová.

„Pri čistení tlakovým čističom treba zároveň dbať na to, aby sa v oblasti škár postupovalo veľmi opatrne, pretože tieto sú otvorené a škárovací materiál by sa mohol pri vysokom tlaku vyplaviť,“ dopĺňa P. Halaška.

Ako alternatíva k čistiacim kefám sa čoraz viac používajú zametacie stroje. Pri čistení betónových dlažieb sa musí zabezpečiť, aby zametacie stroje nevyťahovali spojovací výplňový materiál a nenasávali kolmo k povrchu, ale v plochom uhle (pokiaľ možno čo najvodorovnejšom) nad dláždeným povrchom. Používajte iba ručné zametacie stroje, ktoré sú špeciálne určené na dláždené plochy.

V komplikovaných prípadoch sa odporúča použitie špeciálnych čistiacich prostriedkov. Bežné prostriedky používané na čistenie v interiéri nie sú na betónové dlažby vhodné, pretože často obsahujú látky príbuzné vosku a mydlu. Tieto látky majú sklon k usadzovaniu sa vo vrstvách a znižovaniu protišmykových vlastností povrchov.

Betónová dlažba na terase
Na zvýšenie odolnosti dlažby sa odporúča použiť vhodnú impregnáciu, napr. na báze nanotechnológie Vatnajökull V8, ktorá je ekologicky neškodná. Okrem toho, že zabráni prenikaniu nečistôt do dlažby, má hydrofóbny účinok, čo znamená, že má vysokú odolnosť proti vode. | Zdroj: City Stone Design

„Problematické na odstránenie môže byť znečistenie od hrdze, rias alebo aj tuku po grilovaní. Na vyčistenie je potrebné použiť vhodný čistič na betón. Najodolnejšie znečistenie, akým je znečistenie farbou, lakom a asfaltom, je potrebne čistiť prostriedkami na báze rozpúšťadla,“ odporúča P. Halaška.

Výber čistiacich prostriedkov závisí od miestnych podmienok a materiálov, ktoré sa budú ošetrovať. Zvolený prípravok otestujte na malom povrchu, ktorý nie je viditeľný. Aplikáciu nikdy nevykonávajte na veľkých plochách, skôr ako uskutočníte predbežné testy.

Nezabudnite na vyčistenie škár medzi dlažobnými kockami a platňami. Škáry s neviazaným spojovacím materiálom sa musia čistiť tak, aby sa spojovací materiál neodstránil, neuvoľnil ani nevysal. „Ak je to potrebné, škáry opätovne doplňte, aby ste zachovali stabilitu dláždenej plochy a chránili ju pred eróziou v dôsledku striedania mrazov a odmäku počas zimného obdobia,“ dopĺňa L. Trčanová. Škáry by sa mali vypĺňať prinajmenšom v ročných intervaloch.

„Dlažba by sa mala čistiť pri optimálnych poveternostných podmienkach. Určite sa vyhnite čisteniu počas chladného počasia,“ upozorňuje P. Halaška.

Čistenie betónovej dlažby
Na odstránenie škvŕn od motorového oleja a mastných škvŕn po grilovaní z betónovej dlažby je vhodný čistiaci prostriedok Techniseal® Cleaner-Degreaser. Rozpúšťa a uvoľňuje tuk, odstraňuje mastnotu. Po opláchnutí nezanecháva mastný film. | Zdroj: Premac

Zvýšená odolnosť dlažby proti špineniu

Peter Halaška odporúča siahnuť po špeciálnych dlažbách, ktoré majú navrhnutý povrch s neviditeľnou ochrannou vrstvou. Tá zaisťuje, aby do povrchu dlažby nemohla vniknúť žiadna vlhkosť alebo iné nečistoty. Dlažbu potom stačí len opatrne opláchnuť čistou vodou.

Ak betónová dlažba nie je už z výroby vopred chránená špeciálnou úpravou (impregnáciou), určite ju naimpregnujte. Špeciálne impregnácie poskytujú zlepšenú odolnosť proti nečistotám, vode, mastnote a oleju. „V našej ponuke sú výrobky s označením Semmelrock Protect alebo Semmelrock Protect Plus, ktoré sú od výroby impregnované. Prípravok na povrchu dlažby vytvorí neviditeľný ochranný povlak s vodoodpudivým efektom. Miera znečistenia sa znižuje a nečistoty sa ľahšie odstraňujú. Pri okamžitom čistení možno z impregnovaného povrchu väčšinu nečistôt ľahko odstrániť,“ pokračuje L. Trčanová. Impregnácia zabezpečuje priedušnú ochranu povrchu, tým je zaručené, že dlažba naďalej prepúšťa vodné pary.

„Na zachovanie vzhľadu a životnosti spevneného povrchu vždy odporúčame použiť hĺbkovú impregnáciu prípravkom na báze nanotechnológie, čo zvyšuje odolnosť povrchu proti vplyvom počasia, rôznym nečistotám a zvyšuje ich farebnú stálosť. Na povrchu dlažby vytvára transparentnú ochrannú vrstvu, ktorá odpudzuje vodu, zabraňuje prenikaniu nečistôt do hĺbky materiálu, vzniku machov a tiež pomáha zachovať pôvodný vzhľad dlažby,“ dopĺňa L. Hollá a pokračuje, „impregnácia má zároveň hydrofóbny účinok, čo znamená, že má vysokú odolnosť proti vode a zároveň umožňuje omnoho jednoduchšie čistenie povrchu.“

„Pre dlažby z nášho portfólia sme špeciálne vyvinuli povrchovú impregnáciu Vatnajökull V8, ktorá je ekologicky neškodná. Niektoré vybrané produkty z našej ponuky sú už z výroby vopred ošetrené touto impregnáciou a nie je potrebné ich ihneď po uložení impregnovať,“ rozvíja tému impregnácie ďalej L. Hollá.

Impregnáciu môžete aplikovať aj na staršiu dlažbu, a to najmä vtedy, ak účinok naimpregnovanej dlažby vplyvom neustáleho používania zoslabol. Najskôr je však potrebné dlažbu dôkladne očistiť. Dodatočnú impregnáciu odporúča Lucia Hollá obnoviť pri dlažbách väčšinou každé dva až tri roky a pri plotoch každé tri až päť rokov.

Čistenie betónovej dlažby
Profesionálny čistič Techniseal® Efflorescence Cleaner je špeciálne navrhnutý tak, aby rozpúšťal výkvety a odstraňoval nečistoty, napríklad stopy po pneumatikách na betónových výrobkoch. Pôsobí do hĺbky, oživuje farbu a zabezpečuje rovnomerné čistenie od mravcov a iného hmyzu. Účinne zabraňuje erózii spôsobenej vodou, mrazom, vetrom a čistením | Zdroj: Premac

Rôzne typy znečistenia betónovej dlažby a spôsob ich odstránenia

Ako už bolo povedané, príčiny znečistenia dlažby môžu byť rôzne. Pozrime sa na čistenie tých najčastejších.

Škvrny od pôdy, hliny, listov, kvetov a trávy

Záhradná vegetácia sa so zmenou ročných období prirodzene mení. Lístie, zvädnuté kvety, zrelé ovocie, ale aj zem a hlina môžu na dlažbe spôsobiť žlté škvrny. „Odstránite ich tak, že povrch navlhčíte vodou a použijete na dlažbu vhodný alkalický prípravok (Finalit č. 4) zriedený s vodou v požadovanom pomere. Prípravok naneste na škvrny, jemne rozotrite kefou alebo handričkou a nechajte pôsobiť 5 až 10 minút. Následne povrch dôkladne opláchnite vodou. Povrch potom ešte odporúčame neutralizovať vhodným prípravkom na dlažbu (Finalit č.1) a znovu opláchnuť vodou. Mimoriadne pijavé povrchy sa odporúča neutralizovať tri- až päťkrát,“ opisuje postup L. Trčanová.

Špeciálne impregnácie poskytujú zlepšenú odolnosť proti nečistotám, vode, mastnote a oleju.

„Skvelou voľbou na tento typ znečistenia je čistiaci prípravok V11, ktorý plní nielen úlohu odstraňovača škvŕn od trávy, zeminy a plodov ovocia, ale aj mastnôt, zájdených nečistôt spôsobených každodenným používaním, a postará sa tiež o účinné odstránenie stôp po pneumatikách,“ odporúča L. Hollá.

Burina

Na betónovej dlažbe, resp. v škárach medzi jednotlivými platňami a kockami môže rásť burina. Niekedy ju hravo odstránite ručne, inokedy si na pomoc budete musieť zobrať motyku alebo podobný nástroj. „Na miestach, kde sa korienky dostali hlboko dovnútra škáry, odstránenie buriny často vedie k odstráneniu časti piesku, ktorý by sa mal okamžite nahradiť. Aby sa zabránilo množeniu a opätovnému vyrastaniu buriny v škárach, odporúčame náš škárovací piesok, ktorý potláča rast buriny,“ hovorí L. Trčanová.

Vápenné výkvety či zvyšky cementu

V póroch betónu prúdi voda z dažďa, pary alebo rosy a čiastočne rozpúšťa vápno z cementu. Rozpustené vápno presakuje na povrch, voda sa vyparuje a na povrchu zostáva ťažko rozpustný biely výkvet. Je to prírodný fyzikálny jav, ktorý nemá žiadny vplyv na kvalitu a úžitkové vlastnosti samotných výrobkov. Výkvety sa väčšinou v priebehu jedného až dvoch rokov odplavujú a sú zmyté dažďom. „Najlepším receptom na zabránenie tvorby výkvetov je starostlivosť pri výrobe betónových výrobkov. Napriek všetkým výskumom je však potrebné konštatovať, že doteraz neexistuje účinný a hospodárny postup, ktorým by sa celkom zabránilo ich tvorbe,“ konštatuje L. Trčanová.

„Aj keď výkvety zmiznú po nejakom čase samy od seba vďaka dažďu a poveternostným vplyvom, odstrániť ich môžete napríklad použitím špeciálneho odstraňovača výkvetov V10. Výhodou tohto prípravku je jeho schopnosť povrch betónovej dlažby zároveň rozjasniť,“ dopĺňa L. Hollá.

Betónová dlažba na terase
Veľmi častým neduhom je burina rastúca v škárach medzi jednotlivými dlažobnými kameňmi. Burinu treba vytrhnúť aj s korienkami a vypadaný škárovací materiál nahradiť | Zdroj: City Stone Design

Riasy, machy, plesne

Riasy, machy, plesne môžu rásť najmä v prípadoch, keď sú dlaždice umiestnené v tienistých a vo vlhkých častiach záhrady, pod stromami alebo sú vystavené väčšej vlhkosti. Ak budete povrch čistiť iba vodou, riasy sa po dvoch až troch týždňoch znovu objavia a budú ešte intenzívnejšie. „Na vodou navlhčený povrch dlažieb Semmelrock aplikujte špeciálny prípravok, ktorý účinne hubí aj spóry rias a zabraňuje ich opätovnému rastu, a rozotrite ho štetcom (Finalit č. 10). Nechajte ho pôsobiť, ideálne cez noc, a potom dôkladne opláchnite vodou. Povrch zneutralizujte vhodným prostriedkom (Finalit č. 1) a znovu opláchnite vodou,“ odporúča L. Trčanová.

Škvrny od kávy, čaju, kečupu alebo červeného vína

Čerstvé škvrny od kávy a čaju, vína či mastné a olejové škvrny by sa mali okamžite vysať papierovou utierkou. Ak ide o mastné škvrny, nepokúšajte sa ich utierať, pretože by ste tým vtlačili olej do povrchu a roztiahli ho na širšiu plochu. „Ak sú škvrny zo zvyškov jedál a nápojov zaschnuté alebo nepoddajné, odporúčame povrch navlhčiť vodou a na dlažbu naniesť špeciálny čistiaci prostriedok (Finalit č. 1), ktorý zakryjete plastovou fóliou a necháte cez noc niekoľko hodín pôsobiť. Následne ho dôkladne opláchnite vodou. Ak bol čas pôsobenia dlhší a škvrna prenikla dovnútra povrchu, odporúčame použiť prostriedok Finalit č. 11. Nechajte ho pôsobiť 30 minút a následne prášok, ktorý vznikol, vykefujte z povrchu. Dlažbu zneutralizujte vhodným prostriedkom (Finalit č. 1), nechajte pôsobiť a znovu opláchnite vodou,“ uzatvára L. Trčanová.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Redakčná úprava: Andrea Dingová
Odborná spolupráca: Lucia Trčanová, brand manažérka spoločnosti Wienerberger za značku Semmelrock, Ing. Lucia Hollá, odborné poradenstvo CITY STONE DESIGN, s. r. o., Peter Halaška, marketingový manažér Premac, spol. s r. o.
Foto: shutterstock.com, Semmelrock, Premac, City Stone Design
Zdroj: Časopis Urob si sám špeciál

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.