Ako znovu vrátiť krásu zosivenému drevu: Obnova drevenej terasy
Galéria (21)

Ako znovu vrátiť krásu zosivenému drevu: Obnova drevenej terasy

Príčinou sivenia drevených terás je UV žiarenie a voda. Sivé je len drevo na povrchu. Pod ním sa nachádza zdravé drevo v pôvodnom sfarbení, takže ošetrením možno vrátiť terase pôvodný vzhľad a opäť bude vyzerať ako nová.

Galéria

Obnova drevenej terasy
Obnova drevenej terasy
Obnova drevenej terasy
Obnova drevenej terasy
Obnova drevenej terasy
Obnova drevenej terasy
Obnova drevenej terasy
Obnova drevenej terasy

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: ***
ČAS: 3 DNI
NÁKLADY: DO 10 €
ĽUDIA: 1
OBDOBIE: JAR, JESEŇ

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL NA 10 m2 9,30 €

• napúšťací olej 9 €
napr. olej Natrima! na záhradný nábytok (5,68 €/0,6 l)
• čistiaci prostriedok 0,30 €
napr. Aktivit ošetrujúci mydlový čistič (2,38 €/1 l)

NÁRADIE A POMÔCKY

• tlakový čistič
• kefa
• vanička na farbu
• štetec
• metlička

AKO NA TO

1. PÔVODNÝ STAV
Drevené terasy pôsobia prirodzene a veľmi esteticky. Negatívom je, že ak majú vyzerať dobre, treba ich pravidelne čistiť a konzervovať. 

2. MACH A RASTLINY
Sedem rokov neudržiavania inak kvalitnej drevenej terasy si vyžiadalo svoju daň. Na sivej rozloženej vrstve dreva sa usadil mach a začala rásť tráva. 

3. TLAK A VODA
Pri zanedbanom povrchu ako v našom prípade použijeme najprv vodu a tlakový čistič. 

4. ČISTENIE
Čističom odstránime dôkladne všetky nečistoty. S tlakom to však netreba preháňať, pretože vysoký tlak môže drevo poškodiť. 

5. DRHNUTIE KEFOU
Silne znečistené miesta dočistíme kefou (alebo kefou s násadou) a čistiacim prípravkom, prípadne môžeme použiť tzv. odstraňovač šede. 

6. POZOR NA HRDZU
Ak na terase začne hrdzavieť napríklad oceľový sud, hrdza prenikne hlboko do dreva a nemožno ju odstrániť ani tlakovou vodou. 

7. KONTRAST
Drevo je skvelý a krásny materiál, ale ak drevenú terasu zabúdame pravidelne čistiť, časom si všimneme isté farebné zmeny.

8. UMYTÁ TERASA
Nikdy nevyzerala lepšie. Odstránením nečistôt vrátime drevu pôvodnú farbu. Ukáže sa zdravé a nepoškodené v plnej kráse. 

9. SUŠENIE
Terasu necháme poriadne vyschnúť, čas závisí od poveternostných podmienok, pred zimou to môžu byť aj 2 dni. 

10. ZAMETANIE
Pred napúšťaním olejom, plochu riadne pozametáme, zbavíme ju všetkých nečistôt – kamienkov, prachu, trávy a lístia, ktoré nafúkal vietor počas schnutia. 

11. POMÔCKY
Na napúšťanie nie je vhodné používať valčeky, ale iba štetec. Tak sa olej dôkladne votrie do pórov a zvýrazní štruktúru a kresbu dreva. 

12. OLEJ
Označuje sa podľa farby dreviny, napríklad orech. My sme si vybrali priehľadný variant, ktorý len nepatrne zmení prirodzenú farbu dreva. 

13. ÚPRAVA VANIČKY
Vaničku na farbu je vhodné obaliť alobalom. Po dokončení práce alobal odstránime a vanička je znova ako nová. 

14. OCHRANA KAMEŇA
Keďže sme začínali pri betónovej obrube, ochránili sme ju priesvitnou lepiacou páskou, aby sa na betónový povrch nedostal olej. 

15. OCHRANA TRÁVNIKA
Na trávniky v blízkosti terasy môžeme využiť maliarsky kartón, staré noviny či letáky. 

16. POD KOLENÁ
Nezabúdajme na svoje zdravie. Pod kolená stačí položiť kúsok polystyrénu a ruky ochrániť gumenými rukavicami.

17. ŠTETCOM
Olej je veľmi riedky možno ho veľmi ľahko dôkladne rozotrieť. O 15 minút nevsiaknutý olej zotrieme handričkou.

18. POZOR NA TEPLOTU
Natierať by sa nemalo v extrémnych podmienkach. Teplota by nemala klesnúť pod 10 °C, nie je vhodné natierať ani pri vysokých teplotách na priamom slnku.

19. DRUHÁ VRSTVA
Druhý deň po nanesení prvej vrstvy oleja môžeme naniesť ešte 1 a poistiť tak náter proti zime. Jesennú údržbu terasy máme za sebou.

DOBRÉ RADY

STAROSTLIVOSŤ O TERASU
Drevené terasy sú najprirodzenejším spojením medzi domom a záhradou a sú ideálne na relaxáciu po práci a stretávanie sa s priateľmi. Aby sme drevo ochránili, obnovujeme jeho povrch. Základom je pravidelná údržba exteriérovými ochrannými napúšťacími olejmi. Chránia drevo pred hubami, plesňami, drevokaznými škodcami, odpudzujú vodu a obsahujú UV ochranu.

AKO PREDĹŽIŤ ŽIVOTNOSŤ
Životnosť drevenej terasy predĺžime pravidelným čistením vhodnými čistiacimi prostriedkami (prípadne odstraňovačmi šede) a pravidelným olejovým náterom.

Odborníci odporúčajú renováciu vykonávať na jar alebo pred zimným obdobím.

PREKRYTÉ TERASY
Nevyžadujú si toľko pozornosti ako terasy, ktoré nie sú chránené pred nepriazňou počasia. Chránenú terasu stačí natrieť raz za 3 – 4 roky, podľa potreby.

OTVORENÁ TERASA
Ak terasa nie je chránená pred slnečnými lúčmi a dažďovou vodou, treba ju ošetriť ideálne aspoň raz do roka.

PRED NATIERANÍM
Povrch dreva musíme poriadne očistiť. Pri menej znečistenom povrchu stačí čistenie kefou na násade a väčším množstvom vody. Silne zošedivený povrch vyčistíme tlakovým čističom. Necháme ho dôkladne zaschnúť 1 – 2 dni, v prípade zlých poveternostných podmienok aj viac. Na očistenú, dobre preschnutú plochu aplikujeme napúšťací olej dvakrát.

AKO ČASTO
Olejový náter sa odporúča aplikovať raz ročne. Pri pravidelne ošetrovaných terasách sa použije obnovovací olejový náter bez čistenia vodou. Dôležitý je správny výber oleja, keďže na každý druh terasových dosiek je vhodný iný špeciálny olej.

KEDY TREBA NATIERAŤ
Ako spoznáme, že je nutný nový olejový náter? Jednoducho nalejeme na dosky pár kvapiek vody. Ak voda vsiakne do dosky za kratší čas ako 1,5 min, treba aplikovať nový náter.

Text: Marian Drobnica
Foto: Katarína Halászová
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2017

 1. Kijola says:

  My štandardne vapkujeme a olejujeme každý mesiac a aj tak nám ju slnko vytiahlo…akože mám toho dosť…nechcela som pôvodne prekrývať terasu, ale neviem ako inak ju ochrániť pred slnkom…nemáte tip na nejaké lepšie riešenie než betónové predĺženie strechy ?

 2. sjuzie says:

  Je toho na nete veľa … pozri pergoly, plachty všeličo … my sme sa priklonili k bioklimatickým pergolám lebo vyzerajú perfektne a sú konštrukčne zdá sa odolné, ale je toho asi otázka toho čo chcete a za koľko

 3. Kijola says:

  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď! Keď ste sa priklonili k pergolám – ktoré firmy ste zvažovali prípadne pre ktorú ste sa rozhodoli. Ak by ste mi mohli napísať viac info, tak vas poprosim na meil: konik2@azet.sk Vdaka moc

 4. duri says:

  „vapkujeme a olejujeme každý mesiac“ to si robite srandu? ved ked je doska naolejovana raz dostatocne neverim ze ho z dosky vytiahne za mesiac.. Skutocne pouzivate spravny olej napr. (niektore niesu vhodne na niektore druhy drevin- napr. smrekovce) Po vapkovani nechate dosky aspon den preschnut? Inak ten pan na foto si mohol tu stetku priviazat na tyc aby nemusel pri natierani klacat, aspon takto to robim ja 2 x rocne…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje