Letné práce v záhrade záhon
Galéria (4) Zdroj: Bigstockphoto.com

Príprava záhrady na leto: Viete, čo všetko treba spraviť?

Leto v záhrade je jedným z najkrajších období. Aby ste si tento čas mohli užiť čo najviac, treba sa naň poriadne pripraviť. Viete, čo všetko musíte spraviť v záhrade pred letom?

Galéria

EGO POWER kosačka na batériu
Práce v záhrade živý plot
Letné práce v záhrade záhon

1. Venujte zvýšenú pozornosť trávniku

Aby bol trávnik cez leto zdravý a krásny, treba ho naň poriadne pripraviť. V priebehu mája ho pravidelne koste, a ak je to nutné, vyplievajte burinu. Ak málo prší, no teploty sa pomaly šplhajú nahor, nezabudnite ho zavlažovať. Dôležité je aj dodanie živín v podobe hnojiva. Jednoduchú starostlivosť o trávnik zaručí aj správna kosačka. Kosačka na batériu od EGO POWER+ je vďaka pohonu s variabilnou rýchlosťou veľmi pohodlná na ovládanie. Bez problémov s ňou pokosíte aj nerovný terén. Navyše sa nemusíte trápiť s káblami či ťažkým strojom. Kvalitu kosenia zaručuje multi-nožový systém. Bonusom je, že neprodukuje žiadne emisie, je tichá a rovnako výkonná ako benzínový variant.

EGO POWER kosačka na batériu
Kosačka na batériu od EGO POWER+ je nielen ekologická, ale aj výkonná. | Zdroj: Egopower.sk

Na prelome jari a leta je vhodný čas aj na založenie nového trávnika či úpravu mačinou (kus trávnika s vrstvou zeme). Práve ňou si môžete jednoducho upraviť napríklad vyschnuté časti.

2. Upravte kvetinové záhony

Na jar hrá záhradka všetkými farbami. Aby ste si podobnú krásu mohli užívať aj v lete, nezabudnite kvetinové záhony upraviť. Ak vám už stihli vykvitnúť niektoré trvalky, napríklad margaréty, odkvitnuté kvetenstvá pravidelne odstraňujte. Ak ste mali v záhrade sirôtky, pozbierajte suché tobolky zo semienkami na ďalšiu sezónu.

Po jari ostanú v záhone aj listy tulipánov, narcisov a hyacintov. Tie treba takisto odstrániť, no až vtedy, keď úplne zožltnú. Ak by ste ich odstránili ešte v zelenom stave, zbytočne by ste oslabili cibuľku. Na konci júna je ideálny čas aj na ich vyberanie. Tu sa však názory celkom rôznia. Niektorí cibuľky odporúčajú vyberať zakaždým, iní tvrdia, že môžu v zemi pokojne ostať, a vybrať ich máte len v prípade, keď si ich chcete namnožiť. 

3. Postarajte sa o okrasné dreviny a živé ploty

Pred letom treba odstrániť aj vyschnuté kvety orgovánu, sakury či drieňa, aby rastlinku zbytočne neoberali o silu. Na konci mája, keď sú už teploty stabilné, je vhodný čas aj na orezávanie a zaštipovanie okrasných kríkov.

Práce v záhrade živý plot
Vždyzelené živé ploty upravujte každý rok. | Zdroj: Unsplash.com

Začiatkom leta sa môžete pustiť aj do tvarovania živých plotov. Voľne rastúce druhy strihajte v tomto čase každé 2 až 3 roky. Ak však chcete krík výraznejšie omladiť, vhodnejšia je na to skorá jar alebo jeseň. Vždyzelené živé ploty upravujte každý rok na začiatku i konci leta.

4. Vyberte zazimované rastliny a vysaďte letničky

Počas mája už môžete vybrať aj zazimované rastliny a vysadiť letničky na záhony alebo do kvetináčov. Ak ste prezimovali aj trváce bylinky, napríklad šalviu či rozmarín, pravidelne ich zavlažujte a drevnaté stonky trochu odstrihnite. Iné trvalky, ktoré prečkali zimu v pivnici či na balkóne, sa prebudia samy. Ak si chcete letničkami skrášliť balkón, uistite sa, že už nehrozia žiadne teplotné výkyvy.

5. Upracte terasu a skontrolujte záhradnú techniku 

Aby ste si mohli užívať pohodové letné chvíle na terase, treba sa o ňu takisto postarať. Ak máte drevené terasové dosky, nezabudnite ich natrieť ochranným olejom. Neublíži im tak slnko ani dážď a budú vám slúžiť dlhé roky. To isté platí o drevenom záhradnom nábytku. Takisto nezabudnite skontrolovať záhradnú techniku, či náhodou nepotrebujete naostriť nože na kosačke alebo vyčistiť lankovú hlavu na vyžínači. 

Zdroj: PR článok VVED TECHNIKA, s. r. o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.