10 krokov ako spoľahlivo zlikvidovať pleseň

10 krokov ako spoľahlivo zlikvidovať pleseň

Plesne sú všade. V zimných
a chladných mesiacoch, keď sa menej vetrá, ich lákajú vlhké
a teplé zákutia, ako sú miesta okolo okien, dverí, kuchyne alebo kúpeľne. Spočiatku vyzerajú neškodne, ale verte, že dokážu spôsobiť závažné ochorenia. 

Plesne, teda mikroskopické huby a ich spóry nájdete na stenách, parapetoch, medzi obkladačkami,
v škárach, na oknách aj pod obkladom. Môžu vyvolávať závažné zdravotné problémy, ako sú alergické reakcie, kašeľ, astmu, zápal priedušiek, pľúcne mykózy a u citlivejších jedincov kožné alergie, či ekzémy. Dlhodobé vystavenie sa plesniam spôsobuje chronickú precitlivenosť, bolesti hlavy, migrény
a problémy s dýchaním.

pleseň v kúpeľni

10 krokov ako spoľahlivo zlikvidovať pleseň

1. Znižujte vlhkosť vzduchu. Plesniam vyhovuje vlhkosť nad 60 % a teploty medzi 18 až 28 °C. Vzdušnú vlhkosť zvyšujú varenie, pranie, sušenie bielizne v interiéri, sprchovanie sa, ale aj dýchanie.
2. Najjednoduchším preventívnym opatrením je vetranie a krížové vetranie, teda prievan. Prúdeniu vzduchu pomáha, ak medzi nábytkom a stenou je aspoň 5 cm medzera. Nezabúdajte na pravidelné
a časté vysýpanie smetí, dezinfekciu chladničky, mrazničky, kúpeľní a kuchyne.
3. Pri odstraňovaní plesní používajte ochranné pomôcky – gumené rukavice, ochranu očí, prípadne rúško.
4. Používajte účinné prostriedky. V ideálnom prípade tie, ktoré majú testy z akreditovaných laboratórií, napríklad FungiSPRAY od spoločnosti STACHEMA Bratislava a.s. určený na dokonalú likvidáciu plesní v interiéri aj v exteriéri.
5. Ak vám vadí zápach chlóru, použite prípravok bez chlóru. FungiSPRAY je dostupný v dvoch variantoch: chlórový aj bezchlórový, pričom bezchlórový má dlhodobý preventívny účinok a možno ho použiť aj tam, kde žijú alergici.
6. Pleseň pred aplikáciou prípravku neodstraňujte a už vôbec nie mechanicky! Spóry sa vzduchom prenesú na iné miesto a do dýchacích ciest.
7. Napadnuté miesta postriekajte prípravkom zo vzdialenosti cca 10 cm.
8. Po doporučenej dobe pôsobenia (informácia na obale prípravku) pleseň za mokra mechanicky odstráňte – kefou alebo handrou namočenou v prípravku FungiSPRAY.
9. Pri silnom napadnutí plesňami postup opakujte (bod 6. až 8.).
10. Po použití uzáver rozprašovača prepnite do polohy „vypnuté“.


FungiSPRAY je prípravok s fungicídnym účinkom určený na likvidáciu plesní v interiéri aj v exteriéri. Je dostupný v dvoch variantoch: chlórový a bezchlórový, pričom bezchlórový má dlhodobý preventívny účinok. Použitie nachádza predovšetkým v domácnostiach, v zdravotníctve, potravinárstve,
vo veterinárnych zariadeniach a v poľnohospodárstve. Obal produktu FungiSPRAY získal ocenenie Obal roku 2014 v kategórii Čistiace a pracie prostriedky (zhotoviteľ OTK GROUP, a.s.) Prestížnu cenu udeľuje už od roku 1995 Obalový institut SYBA.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste



Praktický obal sa vyznačuje ergonomickou fľašou s rozprašovačom. Fľaše sú vo variantoch 500 ml Praktický obal sa vyznačuje ergonomickou fľašou s rozprašovačom. Fľaše sú vo variantoch 500 ml a väčšie balenie 1000 ml.a väčšie balenie 1000 ml.

STACHEMA Bratislava a.s.
P.O.BOX 9
900 41 Rovinka 411
www.stachema.sk 

PR článok

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.