Ako som si starú pivnicu v dome premenil na malú vinotéku
V dome sme mali pivnicu, ktorá od postavenia (35 rokov) nemala podlahu ani hydroizoláciu, len utlačenú hlinu. Niekoľkokrát nám spodná vody vytlačila do pivnice a zatopila pivnicu i kotolňu. Preto bolo nutné vybetónovať podlahu a urobiť izoláciu - a ako inak, keď už niečo robím, tak poriadne a s myšlienkou.
Galéria
Rozhodol som sa, že tento priestor nielen zaizolujem proti prieniku vody, ale pridám tomu aj iný rozmer – vinotéku s úložnými priestormi!
Partia kamarátov mi pomohla manuálne zabetónovať podlahu – predsa len, nosiť do pivnice vedrá s betónom nie je robota pre jedného.
Neboli tu ani omietky, preto som zo zvyšného štrku, piesku, cementu a vápna nahodil hrubé omietky a počkal niekoľko týždňov, kým vyzrejú. Do celej pivnice až po strop išla vo dvoch vrstvách špeciálna hydroizolačná malta SIKA Monotop 120 Seal. Sama osebe má peknú sivú farbu a pri ručnom nanášaní aj peknú štruktúru, preto som ju ponechal priznanú na jednej stene.
Ako sa hovorí – už len dokončiť…
Urobil som si symbolický návrh, rozpočítal potrebný materiál, zapojili sme elektrinu, zohnal som z inzerátov staré tehly a súdok na umývadlo, kamarát mi posunul staré náradie a drevo z domu, ktorý predávali, a o večernú zábavku počas piatich mesiacov som mal postarané.
Rád pracujem s materiálom, ktorý bol už niekde použitý a inak by skončil v odpade. Treba na to kopec trpezlivosti a času, nie je to pre každého. Zo starého náradia som urobil svietidlo, zo súdka na kapustu umývadlo, všetko použité drevo slúžilo na stavbe domu, všetky tehly sú ručne očistené z „búračiek“ – každú som mal osemkrát v ruke.
V rámci praktického využitia som vo vinotéke zakamufloval aj dve „hry“ – kto neuhádne počet použitých tehál a korkových zátok za plagátom Mekyho, ten pije ďalej 🙂
Výsledkom je úžasná a útulná atmosféra vinotéky s príjemným teplým svetlom, úložný priestor na „všetko potrebné“ a – keďže tu nie je ani potrebné vykurovanie – takmer konštantná teplota počas roka od cca 13 do 16 stupňov.
Pre zaujímavosť dodávam, že finančné prostriedky vynaložené na finálny stav (bez práce) sú cca 800 € (všetok izolačný, stavebný a elektroinštalačný materiál, doprava, ošetrenie dreva,…).
Pripájam niekoľko fotografií od pôvodného stavu po hotové dielo.
Miroslav Ondrejka
Zapojte sa aj vy do súťaže Majster roka 2021 a vyhrajte! Všetko o súťaži nájdete na tomto linku:
Komentáre