Ako som si starú pivnicu v dome premenil na malú vinotéku

vinotéka z pivnice
Zdroj: Miroslav Ondrejka

V dome sme mali pivnicu, ktorá od postavenia (35 rokov) nemala podlahu ani hydroizoláciu, len utlačenú hlinu. Niekoľkokrát nám spodná vody vytlačila do pivnice a zatopila pivnicu i kotolňu. Preto bolo nutné vybetónovať podlahu a urobiť izoláciu - a ako inak, keď už niečo robím, tak poriadne a s myšlienkou.

Rozhodol som sa, že tento priestor nielen zaizolujem proti prieniku vody, ale pridám tomu aj iný rozmer – vinotéku s úložnými priestormi!

Partia kamarátov mi pomohla manuálne zabetónovať podlahu – predsa len, nosiť do pivnice vedrá s betónom nie je robota pre jedného.

pôvodný stav pivnice
Pôvodný stav pivnice. Zdroj: Miroslav Ondrejka

Neboli tu ani omietky, preto som zo zvyšného štrku, piesku, cementu a vápna nahodil hrubé omietky a počkal niekoľko týždňov, kým vyzrejú. Do celej pivnice až po strop išla vo dvoch vrstvách špeciálna hydroizolačná malta SIKA Monotop 120 Seal. Sama osebe má peknú sivú farbu a pri ručnom nanášaní aj peknú štruktúru, preto som ju ponechal priznanú na jednej stene.

výstavba vinotéky
Výstavba. | Zdroj: Miroslav Ondrejka

Ako sa hovorí – už len dokončiť…

Urobil som si symbolický návrh, rozpočítal potrebný materiál, zapojili sme elektrinu, zohnal som z inzerátov staré tehly a súdok na umývadlo, kamarát mi posunul staré náradie a drevo z domu, ktorý predávali, a o večernú zábavku počas piatich mesiacov som mal postarané.

výstavba vinotéky
Výstavba. | Zdroj: Miroslav Ondrejka

Rád pracujem s materiálom, ktorý bol už niekde použitý a inak by skončil v odpade. Treba na to kopec trpezlivosti a času, nie je to pre každého. Zo starého náradia som urobil svietidlo, zo súdka na kapustu umývadlo, všetko použité drevo slúžilo na stavbe domu, všetky tehly sú ručne očistené z „búračiek“ – každú som mal osemkrát v ruke.

výstavba vinotéky
Výstavba. | Zdroj: Miroslav Ondrejka

V rámci praktického využitia som vo vinotéke zakamufloval aj dve „hry“ – kto neuhádne počet použitých tehál a korkových zátok za plagátom Mekyho, ten pije ďalej 🙂

vinotéka z pivnice
Zdroj: Miroslav Ondrejka

Výsledkom je úžasná a útulná atmosféra vinotéky s príjemným teplým svetlom, úložný priestor na „všetko potrebné“ a – keďže tu nie je ani potrebné vykurovanie – takmer konštantná teplota počas roka od cca 13 do 16 stupňov.

vinotéka z pivnice
Finálny stav vinotéky. | Zdroj: Miroslav Ondrejka

Pre zaujímavosť dodávam, že finančné prostriedky vynaložené na finálny stav (bez práce) sú cca 800 € (všetok izolačný, stavebný a elektroinštalačný materiál, doprava, ošetrenie dreva,…).

Pripájam niekoľko fotografií od pôvodného stavu po hotové dielo.

Miroslav Ondrejka

Zapojte sa aj vy do súťaže Majster roka 2021 a vyhrajte! Všetko o súťaži nájdete na tomto linku:

Staň sa Majstrom roka 2021 a vyhraj farby na celý dom!

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.