Vína pivnička zapustená do zeme
Galéria (21) Zdroj: Miro Pochyba

V malebnej lokalite kopaníc si svojpomocne vybudoval vínnu pivničku a stal sa Majstrom roka!

Sny si treba plniť v každom veku. Dôkazom toho je aj táto zapustená pivnička, ktorá sa stala víťazným projektom súťaže Majster roka 2023. Vinár Viktor si ju postavil v nádhernej lokalite myjavských kopaníc.

Galéria

Vína pivnička zapustená do zeme
Vína pivnička zapustená do zeme
Interiér vínnej pivničky
Interiér vínnej pivničky
Interiér vínnej pivničky
Dekorácie pivničky - modranská keramika
Vstupné dvere do pivničky
Viktor Tóth

Čo vás inšpirovalo postaviť si takúto pivničku?

Manželka pochádza z vinohradníckej oblasti, z obce Vajnory, kam sme si chodievali robiť vlastné víno. Zatúžili sme si ho však vyrábať vo vlastnej pivničke. Zrodila sa tak myšlienka postaviť si stavbu pri našej chalupe na myjavských kopaniciach, ktorá nebude slúžiť len na výrobu vína, ale aj ako priestor na spoločenské aktivity, ako rodinné oslavy, posedenia so susedmi a známymi pri pohári dobrého domáceho vínka. Vysnívanú pivničku sme začali realizovať v roku 2019, v období, keď sme všetci boli nútení zostať zavretí doma.

Vína pivnička zapustená do zeme
Zdroj: Miro Pochyba

Má pivnička v súčasnosti aj iné využitie, napríklad uskladnenie či spracovanie úrody?

Pivničku najčastejšie využívame na domácu výrobu vína a jeho uskladnenie. Dispozičné riešenie objektu pozostáva z dvoch častí: zo spoločenskej, kde je dominantným veľký stôl s posedením, ale slúžiaci aj ako pracovný, a zo skladového priestoru, ktorý je určený na uskladnenie vína, ale i ovocia.

Výkopové práce, položenie základov aj celá stavba pivničky boli určite náročné na prácu. Mali ste pomocníkov?

Overená partia bola moja rodina a priatelia. Napríklad systém odpadu zrealizovala moja dcéra, a poradila si s ním výborne. Stroje a iné technické vybavenie, ako bager či nivelizačný prístroj, som si zapožičal z požičovne. Náročnou prácou boli meracie práce, najmä pravé uhly, ktoré sa nám podarilo pomerne slušne zvládnuť s centimetrovými toleranciami, čo je aj v profesionálnom stavebníctve akceptovateľné.

Interiér vínnej pivničky
Fragment starého sedliackeho voza zvýrazňuje vidiecky charakter interiéru. | Zdroj: Miro Pochyba

A čo prekrytie a celková konštrukcia pivničky? Takýto projekt sa zväčša nevyhne kontrole statika.

Na realizáciu prekrytia pivničky, kde rozpon vychádzal až 4 m, by som nemal odvahu bez štúdia odbornej literatúry. Veľa času som strávil v knižnici na STU, no najviac mi pomohol môj známy statik s vecnými a praktickými radami, ktorých obsahom bolo dimenzovanie hrúbky výstuže, návrh frakcie betónu, ako aj celkové výsledné zloženie konštrukcie stavby. Výstupom statika bol aj konštrukčný výkres. Počiatočnou fázou stavby boli ryhy v zemi v rozmeroch 30 cm, vyplnené karirohožami s rozmermi 100 × 100 cm, s veľkosťou ôk 8 × 8 cm, uložené v dvoch radoch, ktoré sa neskôr vylievali vodonepriepustným betónom C30. Debnenie a záklop boli náročnou prácou. Použili sme foršne z píly. Na nosné preklady slúžilo pôvodne palivové drevo požadovaných rozmerov, ktoré sme neskôr skúrili. Z debniacich dosiek sme zas zhotovili konštrukciu včelína.

V rámci interiéru je dominantným prvkom tehla a na niektorých vidno aj nápisy, erby či roky. Použili ste tehly z nejakej staršej stavby, ktorú ste búrali?

Nosným konštrukčným materiálom je betón. Tehly sú v prevažnej miere pozháňané zo starých stavieb, niektoré majú erby z roku 1864. Niektoré som zohnal cestou z práce, keď som zbadal stavbu, ktorá bola v procese búracích prác, a zaujímavú tehlu som si jednoducho vypýtal. Obklad stropu je tiež zhotovený zo starých tehál. Tie syn narezal a obložil nimi celý strop.

Interiér vínnej pivničky
Zdroj: Miro Pochyba

Interiér zdobí fragment voza, staré kolesá i keramika. Tieto predmety dodávajú vnútornému priestoru pivničky osobité čaro. Prezradíte nám ich pôvod?

Časti pôvodného voza boli nájdené na smetisku ešte v roku 1971. Som rád, že po toľkých rokoch si v pivničke našiel svoje pevné miesto, ktoré dokresľuje vidiecky štýl celého interiéru. Keramiku mám z Modry a dostal som ju darom od švagrinej. Dominantnú tehlu na stenách veľmi príjemne dopĺňajú vstupné drevené dvere a tiež dvere do skladu. Obe sú zdobené rezbou viniča, ktoré mi zhotovil sused rezbár. Bez nich si interiér ani neviem predstaviť.

Zvonku je pivnička obložená lomovým kameňom, ktorý harmonizuje s okolím. Prezradíte nám niečo viac o záhradnej úprave okolia pivničky?

Ako exteriérový obklad som použil devínsky lomový kameň, ktorý je charakteristický svojou výraznou štruktúrou. V minulosti, keď bol ešte kameňolom v prevádzke, sa dal takýto kameň zohnať za smiešnu cenu. Niektoré kamene sme s bratom použili aj z výkopových prác. V predzáhradke pivničky sa nachádza malá bylinková záhradka a zopár koreňov viniča, ktorý zabezpečí príjemný tieň v horúcich mesiacoch. Strecha je obrastená vegetáciou divokej lúky.

Dekorácie pivničky - modranská keramika
Na dekoráciu sa využili starožitné veci od rodiny a známych, ako napríklad keramika, staré kolesá a rebrík | Zdroj: Miro Pochyba

Inšpirovala vaša pivnička aj niekoho z vašich známych?

Susedom sa páči moja stavba, navštevujú ma a často posedíme spolu pri vínku, veď to bol jeden z cieľov, pre ktorý som túto stavbu zrealizoval. Smola je, že sú starší, mnohí majú vyše 70 rokov a síl im už na stavanie podobného diela pomaly ubúda. Mne pri stavbe pivničky pomohla rodina aj známi, za čo by som sa im chcel touto cestou poďakovať a zdôrazniť, že cena v súťaži, ktorú som získal a vážim si ju, nepatrí len mne, ale z veľkej časti aj im.

Na ďalšej strane si môžete pozrieť priebeh prác na pivničke
  1. Pali B. says:

    Nádherná pivnička… máte môj obdiv 🙂

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje