Rekonštrukcia elektroinštalácie
Galéria (7) Zdroj: iStock

Rekonštrukcia elektroinštalácie je pre mnohých strašiakom. Poradíme vám, ako sa z toho nezblázniť!

Bývate v staršom dome alebo byte a kombinácia zapnutej práčky a rýchlovarnej kanvice vám vyhadzuje poistky? To je presne jeden z možných dôvodov, prečo je nutné pristúpiť k rekonštrukcii elektriny. Nie je to však také jednoduché. Niečo zvládnete sami a niečo musí urobiť odborník.

Galéria

Rekonštrukcia elektroinštalácie
Ochranná rúrka pred betónovaním podlahy
Elektroinštalačné škatuľky spojené dohromady
Vytvorenie drážky elektrickým kladivom
Spleť káblov v stene pod stropom pred sadrovaním
Sadrovanie káblu s elektroinštalačnou škatuľkou

Kúpili sme starý dom

Naša rekonštrukcia sa týka konkrétnej situácie. Noví majitelia kúpili dom zo 70. rokov, ktorého pôvodní majitelia si všetky práce spravili sami. Žiaľ, všetko vrátane elektriny. Prečo žiaľ? Pretože neodborne riešené rozvody a nelogicky zapojené obvody sú strašiakom každej domácnosti. Hrozí totiž riziko nielen problémových situácií a výrazného obmedzenia každodenného života, ale predovšetkým skrat a vyhorenie domu. Renovácia elektriny bez elektrikára môže byť fatálnou chybou.

Prvé náznaky

Nutnosť rekonštrukcie elektriny bola zrejmá už zo slov bývalých majiteľov, ktorí popisovali vyššie uvedenú situáciu so zapojenou kanvicou a práčkou, čo im vyhodilo elektrinu na celom poschodí. Okrem toho časť rozvodov zostala v hliníku, ďalšia v medi. Pri kúpe tohto domu teda museli noví majitelia počítať s úpravami, no už tu narazili na svoje limity, pretože s takouto prácou nemali žiadne skúsenosti.

Opýtajte sa niekoho, kto elektrine rozumie

Prvým krokom by v tomto prípade malo byť oslovenie elektrikára, ktorý môže vykonať revíziu a navrhnúť, ako by sa situácia mohla realizovať. V našom konkrétnom prípade išlo o oddelenie prvého poschodia domu od spodného, teda s vlastnou rozvodnou skriňou s ističmi. Tým sa zabráni tomu, aby na zopár kábloch so slabým výkonom bolo naraz pripojených niekoľko spotrebičov naraz. Keby sa na poschodí čokoľvek stalo, ističmi sa situácia dá riešiť aj bez toho, aby to ovplyvnilo prízemie.

Je tiež dôležité určiť, ako bude vyriešená dispozícia obytného priestoru. Zostane všetko rovnaké alebo sa udejú nejaké zmeny, napríklad zruší sa kuchyňa a kúpeľňa a postavia sa úplne inak? Na počiatočné kroky pri rekonštrukcii elektriny musia mať majitelia jasnú predstavu, musia vedieť, kde budú umiestnené nové spotrebiče, osvetlenie a zásuvky.

Je isté, že sa do stien budú sekať drážky, takže sa nemusíte báť spraviť neporiadok. Elektrikár okrem iného poskytne informácie o normách, ktoré určujú vzdialenosť elektroinštalácie a zásuviek od vodovodného potrubia, výšku od podlahy alebo kade pôjdu káble.

Príprava na vytvorenie drážok

Ak sa do drážok púšťate sami, prejdite si miestnosť, zmerajte vzdialenosti od budúceho umiestnenia nábytku, ujasnite si rozvrhnutie každého vybavenia. Vezmite ceruzku, všetko si nakreslite na podlahy a steny vrátane stropného osvetlenia, imaginárnych vypínačov, zásuviek a smer vedenia káblov.

Samotné drážkovanie môže byť veľmi namáhavá práca aj na niekoľko dní, vždy to závisí od veľkosti priestoru a materiálu, z ktorého sú steny postavené. Drážky sa tiež budú líšiť veľkosťou, pretože niektoré sú určené iba pre jeden kábel (odporúčaná veľkosť drážky je najmenej 3 cm), iné môžu byť aj pre šesť káblov vrátane prívodových, ktoré sú hrubšie (odporúčaná veľkosť drážky je najmenej 15 cm).

Aké nástroje použiť na sekanie drážok:

  • drážkovaciu frézu,
  • elektrické kladivo,
  • vŕtačku na elektroinštalačné otvory,
  • ručné kladivo a ručný sekáč pre drobné úpravy drážok.

Niekedy je potrebné vyrezať veľký priestor v podlahe. V takom prípade musíte káble izolovať ochrannou rúrkou, pretože budete podlahu betónovať.

Ochranná rúrka pred betónovaním podlahy
Ochranná rúrka pred betónovaním podlahy | Zdroj: Bára Kocmánková

Drážkovanie zahŕňa aj vyrezanie dostatočne veľkých otvorov na elektroinštalačné škatuľky. Určite ich spoznáte, sú zaoblené, často sa dajú zložiť dohromady alebo sa už predávajú aj dvojité a cez otvory sa do nich vkladajú káble. Slúžia na vypínače a zásuvky.

Elektroinštalačné škatuľky spojené dohromady
Elektroinštalačné škatuľky spojené dohromady | Zdroj: Bára Kocmánková

Tip

Drážkovacia fréza s diamantovými kotúčmi je vynikajúcim nástrojom. Rýchlo vyvŕta drážky a dá sa k nemu pripojiť vysávač, takže jemný prach hneď aj čistíte. Aj tak ale musíte zvyšok otvoru vysekať kladivom a ručným sekáčom, čo môže byť zbytočne zdĺhavé a namáhavé. Oveľa rýchlejšie je použiť elektrické kladivo, aj keď zanecháva viac neporiadku.

Vytvorenie drážky elektrickým kladivom
Vytvorenie drážky elektrickým kladivom | Zdroj: Bára Kocmánková

Nechajte pracovať elektrikára

Ak sa vám podarilo vysekať všetky drážky a otvory, prichádza na rad vkladanie samotných káblov. Rozvrhnutie celej siete odporúčame nechať na odborníka, pretože ak si zmýlite vodiče, riskujete zbytočný chaos aj prácu navyše.

Typy vodičov

Fázovýčierna/hnedá farbapripojenie na svorku L, prenos elektriny do spínača a zásuvky
Neutrálnymodrá farbapripojenie na svorku N, vracia elektrinu do siete
Ochrannýžltá/zelená farbauzemnenie so zemou

Ako môžete pomôcť?

Predsa len aj pri pokladaní káblov môžete niečím prispieť k dielu. Káble je nutné udržať v drážkach. Spočiatku sa používajú dostatočne veľké klince, ale zásadná je sadra, ktorá pomerne rýchlo schne. Je potrebné dodať, že na sadrovanie sú občas potrební dvaja. Jeden sadruje a druhý drží káble v drážkach tak, aby nevytŕčali z otvoru. To je nevyhnutné na následné vyrovnanie stien sadrovou omietkou.

Tip

Kým začnete kábel sadrovať, slabým prúdom vody jemne navlhčite oblasť drážky. To umožní lepšiu priľnavosť sadry.

Spleť káblov v stene pod stropom pred sadrovaním
Takto vyzerá spleť káblov v stene pod stropom pred sadrovaním. | Zdroj: Bára Kocmánková
Sadrovanie káblu s elektroinštalačnou škatuľkou
Sadrovanie káblu s elektroinštalačnou škatuľkou | Zdroj: Bára Kocmánková

Text: Bára Kocmánková
Foto: istock.com, Bára Kocmánková

  1. Vladimir D. says:

    mám otázku – nie je sekanie nových drážok pri rekonštrukcii/prekáblovaní elektrickej siete v panelákoch zakázané kvôli ohrozeniu statiky? Aspoň tak mi hovoril jeden majster (ktorý potom zdupkal s hláškou „to je veľa roboty, ja to robiť nebudem!“)

  2. Vtak says:

    Autorke by som odporúčal radšej písať o zladení farieb v interiéri a podobných záležitostiach.

    Prečítajte si najskôr vyhl. 508/2009 a nenavádzajte ľudí na činnosti v rozpore s platnou legislatívou.

  3. Michal says:

    Poradim ak idete po elektroinštalácii dávať sadrove omietky počítajte s tým že krabičky na zásuvky budú zapustene v stene viac, plus pri väčšej hrúbke omietky zbytočne robiť drazkovanie….

  4. tomas says:

    uz na zaciatku clanku „vyhadzuje vam poistky“ 🤣mne ich vyhodilo po dočítani tohto života nebezpečneho navodu ako moze niekomu zhoriet byt alebo dobre niekoho prizabit….

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje