Len predlžovačka stačiť nemusí. Inštalácia prepäťovej ochrany v domácnostiach
Prepätie v elektrickej sieti domácnosti môže mať aj fatálne následky pre vaše pripojené elektronické zariadenia a v konečnom dôsledku aj vašu peňaženku. A tak aby ste nemuseli hneď kupovať nový počítač, práčku, televízor, či nebodaj tepelné čerpadlo v dome, je potrebné zabezpečiť domácnosť pred prípadným prepätím preventívne. K prepätiu totiž nemusí dôjsť len zásahom blesku.
Galéria
Náhle zvýšenie napätia v elektrických rozvodoch, t.j. prepätie môže v domácnostiach vzniknúť z viacerých príčin. Nielen v prípade úderu blesku do vášho bleskozvodu. Môže sa tak diať v blízkosti vašej domácnosti a čím bližšie, tým väčšie je riziko pre zariadenia pripojené do siete. K prechodnému prepätiu však dochádza aj pri spínaní zariadení s vysokou indukčnosťou, výkonnejších spotrebičov, či vypnutí a opätovnom „nahodení“ ističov. Napríklad pri výpadku dodávok elektrickej energie. Elektronické zariadenia a spotrebiče nie sú konštruované na takého prudké výkyvy napätia a môžu sa poškodiť. V domácej sieti je ich preto lepšie chrániť vopred, než neskôr platiť opravu či nebodaj kupovať nové.
Ako sa teda voči prepätiu brániť? Stačí zájsť do obchodu a kúpiť si predlžovačku so vstavanou prepäťovou ochranou? Čo na to hovoria odborníci?
V každom prípade predlžovačka so vstavanou prepäťovou ochranou ako riešenie celého problému s prudkým nárastom napätia v sieti určite nestačí. Na spoľahlivú ochranu je potrebné investovať do viacerých stupňov ochrany. Šetriť sa tu neoplatí. Súčasne však treba zdôrazniť, že akékoľvek úpravy vo vašej elektroinštalácii môže vykonať iba odborne spôsobilá osoba s oprávnením na výkon tejto činnosti.
Najjednoduchšie je to v prípade nových stavieb. Elektroinštaláciu a komplexnú ochranu objektu pred nežiadúcimi účinkami prepätia navrhuje projektant, ktorý zváži všetky faktory. Navrhne vhodný bleskozvod a pravdepodobne aj viacstupňovú prepäťovú ochranu. Táto začína zvodičom prepätia triedy T1 (niekedy označovaná aj ako trieda B). V niektorých prípadoch stačí trieda T2 (trieda C). Pri rozsiahlejších inštaláciách sú potrebné všetky tri stupne, to znamená aj trieda T3 (trieda D). Postupne znížia potenciálny výkyv na úroveň bezpečnú aj pre citlivé domáce elektrospotrebiče.
Prvý stupeň T1 (B) zvedie najväčšiu časť výbojového prúdu do zeme, ale ochranná úroveň napätia nie je dostatočná, teda jej Up je stále ešte príliš vysoká (Up = voltage protection level). Preto je potrebný ďalší stupeň T2 (C) a v blízkosti spotrebiča aj T3 (D), ktorý je zvyčajne priamo v zásuvke, alebo v predlžovačke. Niekedy je výhodnejšie použiť aj kombinované stupne T1+T2, alebo aj T2+T3.
V rodinnom dome, je pritom jedno, či ide o novostavbu alebo rekonštrukciu, je pri voľbe stupňov ochrany potrebné zvážiť viacero faktorov. Dôležitý je charakter okolia a zástavby. Napríklad či je na dome alebo v jeho blízkosti bleskozvod, pasívny či dokonca aktívny. Tiež nemožno zabudnúť aj na ďalšie vedenia, ktoré smerujú z domu, na terasu či pod prístrešok, alebo aj do domu, ako napríklad anténny kábel, internet a podobne. Tu sa používajú prepäťové ochrany určené špeciálne pre daný typ vedenia. Riešenie prepäťovej ochrany je tak komplexnou záležitosťou, pri implementácii ktorej je potrebné navyše dodržať aj viacero technických noriem a pravidiel. Posúdenie stavu a inštaláciu je preto najlepšie zveriť odborníkom. Tí najlepšie navrhnú vhodný typ a zabezpečia montáž. V prípade potreby informácií o jednotlivých produktoch stupňov T1, T2, T3 sa môžete obrátiť na odborníkov z ABB, radi vám poradia.
Zdroj: PR článok ABB, s.r.o.
Komentáre