Galéria (4) Zdroj: iStock

Vyvarujte sa doma zbytočnému míňaniu elektriny! Tipy, ako rozhodne ušetríte

Bez elektriny by sme dnes boli stratení. Aj vaše účty za ňu neustále rastú, napriek tomu, že ste prakticky nič nezmenili? Možno práve preto! Dôvodov môže byť niekoľko.

Galéria

Akékoľvek staré elektrické spotrebiče

Väčšina starých spotrebičov je dokonalým „žráčom“ elektrickej energie. Platí to nielen o klasických žiarovkách, ktoré čo najskôr nahraďte LED osvetlením, ale aj chladničkách, práčkach, sporákoch. Zvážte investíciu do úsporného moderného spotrebiča. I keď naraz je to väčší výdavok, v konečnom dôsledku sa oplatí – pozitívne sa to odzrkadlí na vašich účtoch za elektrinu.

Zdroj: iStock

Spotrebiče so „stand by“ módom

Je šikovné, že elektrického pomocníka prebudíte jedným tlačidlom a nemusíte čakať, kým sa neraz zdĺhavo naštartuje. Lenže, televízory, monitory, tlačiarne, klimatizácie, kuchynské a ďalšie elektrické zariadenia, ktoré majú funkciu pohotovostného režimu, dokážu ročne zvýšiť účet za elektrinu o niekoľko desiatok eur. Avšak len vtedy, ak ich nevypnete a necháte v „stand by“ režime. Preto, ak aj má spotrebič pohotovostný režim, vždy, keď ho nebudete používať najbližšie minúty či hodiny, radšej ho vypnite.

Chladnička

Často je to práve ona, ktorá „žerie“ v domácnosti najviac energie. Zabránite tomu týmito krokmi:

– nenechávajte dvere chladničky dlho otvorené, moderné chladničky majú signalizáciu, ktorá vám pripomenie, že je treba zatvoriť dvere,

– nezanedbávajte odmrazovanie chladničky, ak nemá sama túto schopnosť, tvorenie námrazy poškodzuje účinnosť chladničky a zvyšuje spotrebu,

– pri nákupe novej si vyberajte chladničku s označením A +, čím viac hviezdičiek, tým lepšie. Podobne je to aj s umývačkou riadu a práčkou. Vhodným výberom ušetríte veľa.

Zdroj: iStock

Kontrolujte a vypínajte

Po odchode z domu alebo z miestnosti vždy vypínajte svetlá, televíziu, počítač, ktorý nebudete najbližšie hodiny používať.

Stalo sa vám, že ste odišli do práce alebo na nákup a nechali ste bežať televíziu, domáci počítač či svietiť svetlá v niektorých miestnostiach? Raz za čas sa to stane každému z nás, ale ak je to častejšie alebo to robíte zámerne, rozhodne sa to prejaví aj na vašom účte za elektrinu.

Náš tip: Ak vaše dieťa potrebuje mať v noci rozsvietené, vyhľadajte úsporné svietidlo, ktoré nezaťaží váš rozpočet alebo dobíjaciu svietiacu hračku.

Sabína Zavarská
Foto: istock

  1. Jozef says:

    Pri sledovaní televíznych programov sa zaradením reklám zvyšuje spotreba elektriny pri hlavných programoch až dvojnásobne. Na celom svete sú to milióny kWh denne spotrebované zbytočne. Samozrejme to má aj negatívny dopad na životné prostredie. V súčasnosti je reklama tak agresívna, že by mala byť regulovaná.

  2. pepo says:

    Radšej porozmýšľať ako mať na výplatnej páske štvor ciferné číslo a prvé aby bola 5-ka,potom nemusíš rozmýšľať nad takýmito super radami.

  3. Kiče says:

    Tak táto renomovaná autorka radila pre úsporu používať baterkové nočné osvetlenie. Keď som jej to vytkol, tak túto geniálnu radu z článku vymazala rovnako, ako môj komentár.
    Autorka Sabína Zavarská je, čo sa týka fyziky, tupá ako Gasperov brús. Naďalej ponúka super tip:

    Citujem: „Náš tip: Ak vaše dieťa potrebuje mať v noci rozsvietené, vyhľadajte úsporné svietidlo, ktoré nezaťaží váš rozpočet alebo dobíjaciu svietiacu hračku.“

    Hm, takže cez dobíjateľné akumulátory je to vraj lacnejšie, ako priamo zo siete, tvrdí toto tupelo. Som zvedavý dokedy tu tento môj príspevok vydrží, kým ho Sabína Zavarská zmaže.

    1. erika says:

      existuju aj lampy na solarnu energiu :-))))))

  4. Wimshurst says:

    V praxi pre chudobne ludske zdroje, pracujucu chudobu, energeticku chudobu, hypotekarnych otrokov, mam par rad, ako usetrit celkom vyznamne ciastky.
    V prvom rade, si treba uvedomit, ze energia sa neda vyrobit, ani znicit, len premienat.
    elektricku energiu, dokazeme ale akumulovat, vdaka akumulatorom, ktore pre elektromobilitu, su dnes relativne lacne a dokazeme tak aj vlastnou silou, prenasat velke mnozstvo elektrickej energie akumulovanej, pre vlastnu potrebu.
    Jedna sa o clanky LI-Ion, LiPol, ako v mobiloch, tak v roznej elektronike.
    Ak dietatu nabijeme v pracovnej dobe clanky, pre svietenie v noci, ukradneme tak cast elektrickej energie zamestnavatelovi, ktoru mozeme doma pouzit napriklad pre svetlo nasich deri v case tmy.
    Rovnako treba vsetky zariadenia, nabijat v praci, domov ich nosit nabite. A to najma.
    Mobilny telefon, tablet, PC notebook, elektronicku cigaretu, powerbanku, elektricku zubnu kefku, holiaci strojcek, elektricku bateriu kolobezky, bicykla, pripadne ak sa da tak aj elektricky skuter, alebo rovno plug in elektromobil, alebo hoci aj elektromobil ako taky.

    Najvyhodnejsia pre domacnost, je dnes uz minoritna a malo pouzivana univerzalna powerbanka, pre notebooky, ma tvar notebooku, obvykle bola plna clankov 18650, kombinacia 6P3S, alebo 5P4S, ktora mala kapacitu okolo 12-15Ah pri napati 12-19V, max prud vystupny okolo 6A.
    TAkato bateria sa nabila za cca 4-6h z adaptera pre notebook v praci a pri pripojeni v obytnom privese, alebo karavane, dokazala pokryt vecernu beznu spotrebu obytneho privesu, ako svietenie, cerpadlo pre sprchu, umyvadlo, ventilator kurenia.
    V domacnosti dokaze napajat par hodin vatsi notebook, napajat domaci router, pre internet, male svietidla LED 12V, pomoct nabit telefon, pre menej stastnych a zabudlivych.
    Bateria vazila okolo 1,8kg a da sa prepravovat v batohu vcelku pohodlne aj MHD.

    Dalsia nemala uspora, je nosit si zo zamestnania chlad, ale je to uz znacna hmota.
    Znizit spotrebu chladnicky v domacnosti, sa da vyznamne tak, ze si nosime zo zamestnania aspon 2ks 1,5 litrovych flias PET, naplnenych vodou, idelane zmes voda 85%, lieh 2,5% a zvysok kuchynska sol.
    Da sa aj obycajna voda, ale ta zamrza a je nutne nechat vo flasi rezervny objem.
    Voda zamrazena vo flasi, alebo chladiaca solanka, sa prepravuje v obaloch z mirelonu, alebo neoprenu, urceneho na obalovanie potrubi o vhodnom priemere. Hole flase sa strcia v praci do mraznicky, a pred odchodom sa zabalene prenesu domov, kde sa vlozia do chladnicky.
    Postupnym rozmrzanim, beznu 50 litrovu chladnicku udrzia po celu noc a cast dna, bez toho, ze by zapol kompresor a ak zasoba chladu dojde, termostat zapne kompresor a chladnicka funguje zase ako spotrebic.
    Rovnako sa da usetrit, ak zamrazene potraviny, dame rozmrznut do chladnicky, opat dochadza ku malej, ale uspore.
    Cladnicku v domoch, je dobre umiestnovat do pivnicnych priestorov, kde je prirodzene chladno a v zime je dobre, ak je snah, nanosit v nadobach do miesta pivnice, kde mame mrazak, natlaceny snah. Usetrime tak v podstate velmi vela elektrickej energie, lebo vymena tepla, sa udeje ucinnejsie, nakolko tepelne cerpadlo v chladnickach a mrazakoch, ale aj tepelne straty, sa zmensuju ak izoterma chladaku a mrazaku, je cela v chlade.
    Idelane je, ale nie esteticke, ak su chladnicka a mrazak v pivnici, alebo inde v obytnej casti umiestnene, ich obalit polystyrenom, alebo nobasilom, pripadne oblozit pridany izolacny material, napr. odpadovou preglejkou, alebo sadroakrtonom.
    Zadny vymennik, znacne pomaha usporam, ak mu privedieme v zime v bytoch, studeny vzduch z vonka, pomocou spinaneho PC ventilatora, hoci o prikone 1W a ohriaty vzduch za vymennikom, rozptylujeme v byte, dodame tak do bytu teplo v pretlaku a zebezpecime aj cirkulaciu vzduchu, ktory je z odpadoveho tepla vymenniku predohriaty, na cca 30°C.

    Na prenasanie elektrickej energie od zamestnavatela, domov, su dnes idelane baterie z elektrickych skutrov, menej vhodne baterie el. byciklov a kolobeziek.
    V podstate sa da pri zdvojenej baterii el. skutra, preniest celovecerna spotreba domacnosti, okrem prania, ohrevu v rychlych spotrebicoch, alebo MW rure. ale svietenie, TV, PC, radio, caiastocne chladnie sa da uskutocnit z jednej 20-100Wh baterie, akorat treba kvalitne menice, no a zdvojene rozvody. Baterie su obvykle 36V, az 60V, treba MPPT mence na 12V, pre svetelne LED rozvody, plus kvalitny menic na 230V, pre niektore somariny.
    Dolezite je, mysliet pri kupe spotrebicov, aby ich bolo mozne prevadzkovat aj na bezne 12V napatie, teda TV, prijimac DVBT, satelit, pripadne router, WiFi router, aby pracovali na nizke napatie, pretoze to zabezpeci, ze mozeme prenesenou el, energiou napajat bez velkych strat v menicoch, napajat podstatnu cast domacnosti a spotrebicov, bez nutnosti vlastnit a umiestnovat solarne panely a podobne.
    Nieje to vtip, je to realita energetickej chudoby.

  5. Wimshurst says:

    Dalsia vyznamna uspaora energie, sa da uskutocnit, ak mame v zamestnani pracku, pripadne susisku, alebo aspon miesto, kde sa da susit pradlo po vyprani. Usporime tak obrovske mnozstvo elektrickej energie, nakolko pranie a susenie pradla, hoci aj 1.-2x tyzdenne, preneseneho v batohu, alebo vatsej taske, do prace, sa pocas pracovneho dna vypere a do nasledujuceho dna vysusi, pripadne si mozeme pradlo aj vyzehlit, idelane v pracovnom case, alebo po pracovnom case, zabezpeci usporu el. energie domacnosti, ktru by sme museli tvrdo zaplatit zo zdanenych penazi.
    Pripadne vsetky spotrebice, ktore dokazeme v praci pouzit, napriklad susiscky ovocia, zavaracie hrnce, alebo pripadne sterilizatory, varenie lekvaru, sa oplati robit tam, kde nemusime za energiu platit.
    Ak nam na to pridu, moze byt problem, ale cas uspory, a usporene prostriedky, mozu byt naozaj vyznamne.
    Rozne povolania, umoznuju rozne sposoby. Ludia v kancelariach, si odnesu asi len elektrinu v bateriach, na varenie a pranie v praci mozu asi zabudnut.
    Pre rozne silove zlozky, nieje castokrat problem si rovno zo zamestnania, natiahnut predlzovacku.

    1. pepo says:

      Éto durak. Každý sme nejako sprostý

  6. pho says:

    Aj tak je najväčším nezmyslom domáca chladnička, Vonku je -5°C a aj tak beží naplno, aby vychladila ma +8°. To si mám kúpiť úspornú chladničku, ktorá funguje rovnako.

  7. Hubatá says:

    Celú zimu t.j. cca od októbra do marca mám vypnutú chladničku a potraviny mám uložené v tmavej krabici na balkóne v tieni. Okrem toho vôbec nemrazím žiadne veci, nech mi ich mrazí obchod za svoje. Dnes keď sú hyperbordely otvorené najmenej do 20.00 idem si v kľude nakúpiť okolo 19. hodiny a nie keď je najväčší nával o 16-tej. Vyberiem sa na prechádzku a spojím užitočné s príjemným.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje