Ako si spraviť obklad z tehlových pásikov
Od začiatku sme plánovali svoj dom zariadiť skôr vo vidieckom štýle.
Peťo radí
Celý obklad som si realizoval úplne sám. Robil som ho po práci, v rámci „voľného“ času. Navyše je potrebné dodržiavať aj technologické prestávky, najmä na zatvrdnutie lepidla pri lepení pásikov na stenu atď. Asi štyri dni mi trvalo obkladanie, tri až štyri dni škárovanie (odhad, keďže som pracoval najmä cez poobedia po práci).
Obkladanie steny začíname zvrchu z kútov miestnosti. Ak bude tehlový obklad na dvoch susedných stenách, v rohu by nemala vzniknúť rovná škára, ale prekladaná – raz v jednom rade na jednej stene, v susednom rade na druhej.
Keď som niečo nevedel, tak som sa poradil s výrobcom obkladových pásikov. Bol naozaj veľmi ochotný a poradil mi všetko, čo som potreboval (ako prekladať rohy, aká škárovacia hmota a pod.) Ani vy sa nebojte opýtať.
Prečítajte si tiež:
Ako môžete v interiéri využiť tehlu
ŠKÁROVANIE
Základom práce sú, napodiv, čisté ruky. Z tehlových pásikov totiž mastnota alebo cement nejde dole.
Samotné obkladanie je relatívne rýchla práca. To však neplatí pri škárovaní. Zvlášť ak si neopatrnosťou nenávratne zašpiníme predtým položený obklad. Zisťoval som možnosti, ako sa dá škárovať tehlový obklad, a našiel som dve.
Pomocou tzv. škárovacieho vrecka, pričom sa používa redšia škárovacia hmota, alebo škárovacou lyžicou, kde sa do škár vtláča polosuchá škárovacia hmota. Aj na základe konzultácií s výrobcom tehlového obkladu som zvolil druhý spôsob. Na škárovacie vrecko treba väčšiu zručnosť, je pre skúsených majstrov.
Pred vtláčaním malty škárovacou lyžicou pridáme do suchej zmesi len toľko vody, aby po stlačení v ruke vytvorila guľôčku, ktorá sa pri páde na zem rozsype. Škárovacia hmota má teda konzistenciu vlhkého piesku. Výhodou je, že ak sa náhodou dostane na povrch tehlového pásika, nezanechá cementovú škvrnu (tak či tak je nutné po škárovaní pásik utrieť špongiou s čistou vodou).
Následne škárujeme tak, že na rovné hladidlo dáme škárovaciu hmotu a tenkou 8 mm širokou škárovacou lyžicou postupne vtláčame škárovaciu hmotu priamo do vodorovných škár. Zvislé škáry som vyplnil, až keď boli susedné vodorovné škáry hotové. So zvislými škárami si vieme pomôcť aj tak, že kúsok kartónu prehneme na polovicu a do tohto V-tvaru dáme škárovaciu hmotu. Tú postupne odspodu zatláčame škárovacou lyžicou do vertikálnej škáry. Skúšal som aj 90-stupňovú kútovú lyžicu, ale jej použitím sa zvyšuje riziko zašpinenia obkladu.
Asi o 10 minút, keď hmota trochu zatvrdne, prejdeme škáru napr. rúčkou z kladiva alebo drievkom s podobným profilom, čím zabezpečíme rovnomerný profil škáry. Takýmto spôsobom som postupne vyškároval celú stenu.
Niektoré škáry, v ktorých bude vedená inštalácia na osvetlenie, som zatiaľ nechal nezaškárované. Tie doriešim až dodatočne.
dobré rady
Príprava podkladu. Obklad som lepil na dostatočne vyzretú vápennocementovú omietku bez ďalšieho náteru. Povrch som neupravoval nijakou penetráciou.
Ako zoradiť pásiky v jednom rade? To, ako vyjde príslušný horný rad, sa dá pekne nasimulovať na zemi. Obkladové pásiky porozkladáme vedľa seba tak, ako budú prilepené na stene vrátane medzier.
Pri zásuvkách a vypínačoch. Na miestach, kde tehlový obklad prechádza cez vypínače alebo zásuvky, som použil korunkový vrták o niečo väčší ako montážna krabica na vypínače. Pri vŕtaní treba postupovať pomaly (samozrejme bez príklepu), aby keramický pásik nepraskol. Ak stačí zabrúsiť len roh obkladového pásika, je vhodnejšia uhlová brúska.
Keďže rozvodné krabice v porovnaní s vypínačovými a zásuvkovými vôbec nemusia byť dostupné tak často, navyše sú nevzhľadné, schoval som ich pod obklad. V mieste krytu som pásik rozrezal a príslušnú časť som prilepil na plastový kryt krabice. To vytvorí dojem súvislého pásika a toto riešenie nie je z diaľky viditeľné.
Okraje okien. V mojom prípade budú na vnútorných osteniach okien a terasových dverí drevené obložky, ktoré prekryjú stenu o cca 8 až 10 cm, a tak konce pásikov nebudú viditeľné. Preto nebolo dôležité, ako sú pri osteniach zarovnané. Ak by tam obložky neboli, bolo by vhodné upravovať dĺžku pásikov do vertikálnej roviny a na viditeľných čelách pásikov používať okraje, ktoré sú od výroby, nie tie, ktoré vznikli rezaním.
V kúte miestnosti, kde sa stretávajú dve steny s obkladom, treba myslieť na ďalšie špecifiká – ak sa nedodržia, výsledok podľa mňa nebude pôsobivý. Vo výsledku by ten roh mal vyzerať, akoby tam naozaj boli previazané tehly, nemala by vzniknúť súvislá škára. Takto vznikne dojem, že dve susedné steny nadväzujú na seba a nie sú oddelené.
Obklad za kuchynskou linkou nie je potrebný, tam sme dali dva rady pod úroveň kuchynskej linky, čo celom postačuje.
Tento projekt sme našli na Modrej streche, sociálnej sieti o bývaní.
Autora projektu a viac jeho fotiek nájdete na www.modrastrecha.sk pod menom dorwin.
Text, foto, kresba Ing. Peter Turčan
Zdroj časopis Urob si sám 6/2019
Nepoznám nič odpornejšie a neútulnejšie ako si drbnúť tehly na stenu. Aj svini v maštali by som dal omietku
Niektorým sviniam možno tehly vadia, ale my ostatní, najmä tí, ktorí sme už niečo podobné absolvovali, sme celkom spokojní.
tehlové pásky sú klasika. majú svoje čaro.
ja si tiez myslim, ze tehlove pasiky su klasika. U nas mame hnede a mame svetly nabytok, to uz riesila zena, ale inak to vyzera utulne a celkovo sa tam dobre citim..