Keramický obklad z tehlových pásikov
Galéria (15) Zdroj: Peter Turčan

Ako si spraviť obklad z tehlových pásikov

Od začiatku sme plánovali svoj dom zariadiť skôr vo vidieckom štýle.

Do obývacej izby aj kuchyne sme si vybrali tehlový obklad. Na trhu je množstvo rôznych výrobcov a tiež materiálov, ktoré viac alebo menej vyzerajú ako tehla.

Galéria

Keramický obklad z tehlových pásikov
Keramický obklad z tehlových pásikov
tehlový obklad
tehlový obklad
10 PeterTurcanIng ObkladTehlovy
tehlový obklad
tehlový obklad
obkladanie stien tehlovým obkladom

Od tehlových pásikov rezaných z tehál až po betónové v rôznych farbách. Spočiatku sme si nevedeli vybrať. Keď sme si skoro všetky prezreli, nakoniec sme si vybrali pásiky robené z pálenej hliny. Majú výhodu, že sú v celom profile z jedného materiálu a v prípade narušenia povrchu je pod ním stále „tehla“. Pre nás je najkrajší vzhľad klasického tehlového obkladu, ktorý zodpovedá rozmerom bežnej plnej pálenej tehly. Ďalej nás zaskočilo, že sme nevedeli zohnať majstrov obkladačov, ktorí by boli ochotní nám obklad zrealizovať. Nikto s ním nemal skúsenosti. Tak sme sa to rozhodli risknúť a zrealizovať si ho ­svojpomocne. Jedine ma odrádzal fakt, že nikdy v živote som nerobil žiadny obklad a ani som nebol pri žiadnom obkladačovi. Všetky dôležité informácie som teda najskôr hľadal na internete. Pomohol mi aj výrobca obkladu, ktorý ma cennými radami usmernil. Za to som mu veľmi vďačný.

Zameranie a výpočet

Pri tehlovom obklade nedokonalosť nie je na škodu, dotvára celkový vzhľad. Nie sú to rektifikované obklady, vyrobené s milimetrovou presnosťou, ale majú jemné odchýlky v tvare aj vo farbe. Preto je aj tu potrebná určitá príprava, aby výsledok vyzeral naozaj pekne. Je nevyhnutné správne a presné zameranie jednotlivých radov obkladových pásikov – treba poznať výšku obkladanej steny a priemernú výšku obkladového pásika. Výrobcom uvádzaná výška obkladového pásika bola 70 mm.

Na našu plochu vychádzalo 30 radov s medzerami 11,5 mm. Medzera naspodku obkladu pri podlahe je 9 mm. Priemerná medzera 11,5 mm slúži aj na vyrovnanie nie vždy úplne obdĺžnikového tvaru obkladu. Pomocou krížového lasera som zameriaval každý druhý rad odvrchu smerom dole. Pre mňa ako neskúseného obkladača to bolo výhodné, lebo obkladačky medzi dvoma nalinkovanými radmi sa umiestnia ľahšie a presnejšie.

A prečo som nameriaval rady zhora?

Pretože vrchný rad obkladových pásikov som dával až k stropu. Tým som ich mal presne zarovnané a ani som nemusel škárovať medzeru pod stropom. Navyše nad francúzske okno a okno v kuchyni sa tak zmestili presne dva rady.

« Pri obkladaní treba myslieť na to, že variabilita farieb a vzorov nie je nekonečná. »

Obkladanie

Pri obkladaní treba myslieť na to, že variabilita farieb a vzorov nie je nekonečná. Je to dané jednak šablónou, ktorá dané tvary „vtláča“ do hliny, a tiež samotným výrobným procesom. Vzory a farby je dôležité kombinovať tak, aby nám vo výsledku nevznikla na stene jednofarebná škvrna alebo aby pri sebe nesusedilo viac rovnakých obkladových pásikov. Tomu sa dá jednoducho predísť – treba si rozbaliť viac škatúľ s obkladom a porozkladať ich na zem. Následne ich treba pri obkladaní rôzne kombinovať, otáčať a mať približnú predstavu, ako má výsledok vyzerať. Nutnosťou je dobré osvetlenie.

Prečítajte si tiež:

Obklad fasády tehlovými pásikmi

Obkladanie som začal od stropu a kúta steny susediacej s neobkladanou stenou. Na vrchný rad je dôležité použiť pásiky, ktoré bokom dokonale priľahnú k stropu. „Banánové“ a iné tvary možno dobre schovať v strede obkladu – pod stropom by boli aj vďaka osvetleniu lepšie viditeľné, a to je nežiaduce.

Najprv som položil po jednom pásiku na začiatku každého druhého radu. Teda tie pásiky, ktoré som si naznačil pomocou krížového lasera. Flexibilné lepidlo som nanášal priamo na obkladové pásiky zubovou stierkou (hladidlom). Tu je vždy dôležité myslieť na čisté ruky. Minimálne na tú, ktorou držíme pásik a ktorou ho následne prilepíme na stenu. Mať čistú vodu poruke je výhoda. Po priložení na stenu pásik pritlačíme a jeho polohu môžeme trocha upraviť, aby sme medzi susednými pásikmi dodržali približne rovnakú medzeru. Aby vrchné pásiky po prilepení na stenu hneď neklesli, ale naozaj držali pri strope, podoprel som ich na pár minút dlhšou latou.

Ďalšie rady medzi týmito celými obkladovými pásikmi začneme obkladať pásikmi s polovičnou dĺžkou. Tu musíme myslieť najmä na to, že zvislá škára (jej stred) medzi dvoma susednými pásikmi by mala byť v strede pásika nad ňou a pod ňou. Teda prvý pásik v rade nemôžeme len rozrezať na polovicu, ale od tejto polovice musíme odrátať ešte polovicu škáry tak, ako je to znázornené na obrázku.

Ďalej som s obkladaním pokračoval tak, že vždy som bol na vrchnej strane steny v „predstihu“ a spodnú som za ňou doťahoval. Naznačené linky pomáhajú v dodržaní rovnosti obkladu. Aby nám „neutekali“ zvislé škáry do strany, pomôžeme si krížovým laserom –zapneme vertikálnu linku, ktorá nám pomôže dodržať zarovnanie každého druhého radu.

Aby mi na opačnom konci radu opäť vyšiel celý, resp. polovičný pásik, spočítal som si, koľko pásikov vychádza od prekladu nad oknom do konca radu. Ak to nevychádzalo presne (čo nevychádzalo), tak som rozdiel dorovnal skrátením viacerých pásikov o malú dĺžku. Jeden centimeter si nikto nevšimne. Ja som túto úpravu riešil nad oknom, kde sú len dva rady obkladu. Predtým som však obložil druhú stranu steny. Tehličky nad oknom som potom dopasoval tak, aby pekne a nerušivo nadväzovali.

S čím treba rátať

 • ČAS: 5 dní
 • NÁKLADY: do 720 €
 • ĽUDIA: 1
 • OBDOBIE: I – XII

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 720 €
na plochu 16 m2

• tehlový obklad 500 €
napr. Keradekor klasik 07 (280 × 70 mm), 16 m2 plus rezerva 15 % (29 €/m2)

• lepidlo 180 €
napr. Keraflex maxi S1, 4 – 5 vriec (40,60 €/25 kg; je drahšie, ale netvrdne tak rýchlo, čo je pre neskúseného obkladača výhoda)

• škárovacia hmota 40 €
napr. Quick-mix FM, 3 vrecia (15 €/kg)

NÁRADIE

• krížový alebo rotačný laser

• linkovacia šnúra „brnkačka“

• škárovacia lyžica (8 mm)

• murárska lyžica (kelňa)

• miešacia metla a vŕtačka

• rovné murárske hladidlo (stierka)

• zubová murárska stierka, meter

• uhlová brúska
s rezacím kotúčom na kameň

• korunkový vrták
na otvory pre vypínače/zásuvky ø 75 mm

POSTUP PRÁCE

Ako skrášliť byt tehličkovým obkladom?

Keramický obklad z tehlových pásikov
Po vyčistení obkladu vodou ostáva namontovať police a prisunúť linku. | Zdroj: Peter Turčan
stena pripravená na obkladanie
Pomocou lasera alebo vodováhy nanesieme na stenu vodorovné „riadky“ s výškou pásika plus s výškou škáry. | Zdroj: Peter Turčan
materiál potrebný na obkladanie stien
Vŕtačkou s miešadlom si vo vedre pripravíme lepidlo na obklad so správnou konzistenciou. | Zdroj: Peter Turčan
obkladanie stien tehlovým obkladom
V našom prípade sme začali ukladať od stropu – keďže je rovný, kopírujeme ho. | Zdroj: Peter Turčan
obkladanie stien tehlovým obkladom
Ako prvé ukladáme „vedúce“ nepárne rady, medzi ne vkladáme pásiky párnych radov. | Zdroj: Peter Turčan
obkladanie stien tehlovým obkladom
Tehlové pásiky miešame tak, že ich striedavo či náhodne vyberáme z rôznych balení. | Zdroj: Peter Turčan
obkladanie stien tehlovým obkladom
Pokračujeme z kútov ďalej po stenách. Podklad môžeme, ale nemusíme napenetrovať. | Zdroj: Peter Turčan
 1. show says:

  Nepoznám nič odpornejšie a neútulnejšie ako si drbnúť tehly na stenu. Aj svini v maštali by som dal omietku

 2. jobe says:

  Niektorým sviniam možno tehly vadia, ale my ostatní, najmä tí, ktorí sme už niečo podobné absolvovali, sme celkom spokojní.

 3. znalec says:

  tehlové pásky sú klasika. majú svoje čaro.

 4. jano says:

  ja si tiez myslim, ze tehlove pasiky su klasika. U nas mame hnede a mame svetly nabytok, to uz riesila zena, ale inak to vyzera utulne a celkovo sa tam dobre citim..

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje