Exteriér Chalupy mezi sklepy na Južnej Morave
Galéria (18) Zdroj: Amazing Places

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Pri dnešnej návšteve neuveríte, že Chalupa mezi sklepy nie je po rekonštrukcii, ale ide o novostavbu na pôvodnom pôdoryse. Majitelia však premyslenými krokmi dosiahli to, že vyzerá, ako keby ste sa tu vrátili naspäť v čase.

Galéria

Exteriér Chalupy mezi sklepy na Južnej Morave
Majitelia chalupy Marika a Jiří Kučovci
Vstupná brána do domu
Murovaný vzhľad bočníc v kuchyni
Denný priestor v interiéri Chalupy mezi sklepy
Ručne robené štukové omietky so zaoblenými rohmi
Prírodné materiály použité v spálni
Solitérna vaňa s výhľadom na terasu

Marika a Jiří Kučovci sú nadšenci chalupárčenia. Stíhajú toho skutočne dosť. Manželia, rodičia a zároveň veľkí milovníci dobrého jedla. V Česku ich ľudia poznajú ako obľúbených foodblogerov z Kitchen story. Aby toho nebolo málo, rozhodli sa vybudovať jedinečný projekt, o ktorý sa radi podelia aj so svojimi hosťami. Svoje srdce, čas a peniaze tak investovali do utešenej chalupy na južnej Morave, ktorú budujú s úctou k tradíciám, prírodným materiálom a jednoduchosti.

Obaja snívali o chalupe, ktoré im poskytne druhý domov mimo rušného mesta. Po tej pravej však museli chvíľu pátrať. Nakoniec sa im to podarilo.

Majitelia chalupy Marika a Jiří Kučovci
Majitelia Marika a Jiří Kučovci | Zdroj: Amazing Places

„Chalupu sme hľadali asi rok a boli sme na nespočetných prehliadkach nehnuteľností. Vedeli sme, že chceme rekonštruovať nejakú staršiu nehnuteľnosť a upraviť ju podľa našich predstáv. Hneď ako sme dorazili na miesto, vedeli sme, že to je ona. Okamžite si získala naše srdce,“ začína rozprávanie sympatická majiteľka, ktorá pochádza zo Znojma.

Z pôvodnej chalupy zostali tehly, kameň a drevené trámy

Pôvodná myšlienka rekonštrukcie im však nevyšla podľa predstáv a prišli aj nejaké slzy. „Žiaľ, po pár mesiacoch od kúpy sa ukázalo, že chalupu nebude možné rekonštruovať. Priznám sa, že som to oplakala,“ vzdychne si Marika. Pozvali si niekoľkých nezávislých odborníkov na konzultáciu, ale výsledok bol vždy rovnaký. Všetci im radili demoláciu stavby.

„Nakoniec sme súhlasili. Povedali sme si, že chceme čo najviac rešpektovať pôvodnú stavbu. Zachovali sme pôdorys aj všetky pôvodné otvory chalupy. Recyklovali sme stavebné materiály z pôvodnej chalupy, ako kameň, tehly a drevené trámy,“ dopĺňa náročné začiatky Jiří.

Vstupná brána do domu
Vstupná brána do domu. Vsadili na jednoduchosť, ktorá sa k bielej fasáde nielenže hodí, ale v tomto prípade si ju aj pýta. | Zdroj: Amazing Places

Podľa majiteľov sa nakoniec ukázalo, že dom nemá žiadne základy. Dokonca ani skladba použitých materiálov pôvodnej stavby nebola ideálna, chalupu tak museli zbúrať.

Chalupu postavili za necelé dva roky. Podľa majiteľov bolo najnáročnejšie financovanie celého projektu. „Keďže sme sa rozhodli nevzdať sa nášho sna a chalupu dokončiť aj napriek tomu, že rekonštrukcia nebola možná, tak stavba nového domu bola, samozrejme, finančne oveľa viac náročná, než sme na začiatku počítali,“ vysvetľuje Marika.

Novostavba so starým nádychom

Okná a dvere sú drevené a robené na mieru od firmy Maskop. Ide o smrekové drevo s olejovou úpravou vo farbe dubového dreva, ktoré je použité aj na ostatných prvkoch v chalupe. Je drásané a ľahko opaľované, aby docielili starý vzhľad.

Dubové podlahy či drásané dubové drevo na jedálenskom stole a dvierkach kuchynskej linky, ktorú majiteľom na mieru vytvorilo stolárstvo Litera, to všetko dotvára modernú chalupu, ktorá však vyzerá skôr ako po rekonštrukcii než ako novostavba.

Murovaný vzhľad bočníc v kuchyni
Netradičné riešenia na chalupe? Napríklad aj kuchyňa, ktorá má murovaný vzhľad bočníc, alebo veľké kamenné preklady nad oknami. | Zdroj: Amazing Places

Vidiecky štýl, ktorý na prvý pohľad z chalupy cítiť, sa preniesol v modernejšej forme aj do interiéru. Svoje útočisko tu nájdu dve až tri rodiny, celkovo môže pohostiť 10 ľudí. Priznané stropy, veľa svetla, kombinácia hnedej s bielou, nadčasový dizajn. Hlavnou časťou je plne vybavená kuchyňa v modernom jednoduchom štýle v bielo-hnedej kombinácii. Obývacia časť je od kuchyne oddelená skutočne premyslene, a to originálnym modrým schodiskom.

Vysoký strop dodáva chalupe jedinečnú atmosféru. „Vysoký strop bolo naše prianie od začiatku, keďže máme veľmi radi dostatok priestoru, a tak sa nám aj takéto riešenie najviac pozdávalo,“ usmieva sa na nás Marika. Spomínané schodisko bol zas nápad interiérovej dizajnérky Adély Lipár Kudrnovej. Nechali sa presvedčiť a použili svetlomodrú farbu, ktorá sa prelína celým interiérom.

Denný priestor v interiéri Chalupy mezi sklepy
Dizajnérka Adéla je známa tým, že sa nebojí a dokáže skvele používať farby v interiéri, a to sa potvrdilo. V tomto smere majiteľom dodala odvahu a sú jej za to vďační. | Zdroj: Amazing Places

Kontrasty dodali ešte väčší šmrnc

„Schodisko nám na mieru vyrobil kováč pán Kučera a je to nádherná práca a dominanta celého priestoru. Schodisko aj s lávkou sú celokovové s drevenými nášľapmi,“ pokračuje v opisovaní Jiří. Vedľa schodiska sa nachádza presklená stena, ktorá slúži ako vstup na spodnú terasu.

Vedľa kuchyne je napríklad aj kútik s kreslom, odkiaľ sa dá počas dlhých večerov pozorovať oheň v čiernej piecke. Vskutku originálne je riešený aj jedálenský kút s ôsmimi stoličkami, pričom sa od seba líšia nielen farebne, ale aj dizajnom.

Tých originálnych prvkov je tu viac, napríklad aj kamenná stena v obývačke. „Je z kameňov, z ktorých bola vystavaná pôvodná chalupa. Pri demolácii sme sa snažili zachrániť, čo možno najviac materiálov,“ hovorí Marika.

Ručne robené štukové omietky so zaoblenými rohmi
Pri stavebných prácach mali aj vlastné nápady. Dôkazom toho sú ručne robené štukové omietky so zaoblenými rohmi. | Zdroj: Amazing Places

Na poschodí sme našli vkusne zariadené dve spálne a dve kúpeľne, rovnako aj tu prevláda čistý dizajn, jemné farby a drevo. Je tu i menšia terasa, ktorá priestor opticky ešte zväčšila.

Aj na podlaží im veľmi pomohla spomínaná česká dizajnérka a Marika hovorí, že veľa nápadov im priniesla práve ona: „V spálni prišla s nápadom použiť starú techniku výmaľby valčekom. Zhodou okolností sa nám v dedine podarilo nájsť maliara, ktorý vlastní viac ako 100 rôznych motívov.“

Prírodné materiály použité v spálni
Na chalupe dominuje drevo a kameň, keďže pre majiteľov boli práve prírodné materiály zásadné. | Zdroj: Amazing Places

Výhľad namiesto televízie

Páči sa nám vaňa, z ktorej je výhľad cez veľké okno. Pýtame sa majiteľov, ktorý kút majú najradšej, a podľa nich ich je veľa, pretože sa v každom kúte dá niečo nájsť. „Milujeme veľkoformátové okno na terasu, ktoré má približne tri metre na výšku aj na šírku. S Jirkom radi hovoríme, že ten výhľad máme namiesto televízie. Ale skvelé miesto na relax je solitérna vaňa s výhľadom na súkromnú terasu s absolútnym súkromím. No a počas zimy sme si zas užívali zapálený oheň v krbovej piecke,“ opisuje na záver majiteľka.

Solitérna vaňa s výhľadom na terasu
Veľkorysý priestor pridáva kúpeľni ešte viac na elegancii. Solitérnu vaňu s výhľadom na súkromnú terasu si majitelia okamžite zamilovali. | Zdroj: Amazing Places

Naša návšteva malebnej dedinky Horní Dunajovice a chalúpky, kde sa snúbi kus histórie s modernou, je na konci. Našli sme tu dokonalý pokoj s nezabudnuteľnými výhľadmi na západy slnka, ktoré vidieť aj z terasy. Odchádzame s pocitom, že keď o niečom skutočne snívate, viete urobiť čokoľvek. Tak, ako to urobili Marika s Jiřím.

Text: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: Amazing Places
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje