usporne kurenie
Galéria (3)

Úsporné kúrenie

„Pri dnešných cenách energie rozmýšľame, ako ušetriť peniaze za kúrenie. Najčastejším riešením je návrat ku kúreniu drevom.

Galéria

Úsporné kúrenieNajčastejším riešením je návrat ku kúreniu drevom. Ja som pri stavbe kozuba využil teplo dymu, ktoré bezúčelne unikalo do komína a medzi kozubovú vložku a napojenie do komína som vložil teplovodný výmenník.“ Ide o klasický dvojplášť zvarený z antikorového plechu. Vonkajší plášť je hrubý 1 mm a vnútorný dymovod 1,5 mm. Nemá vnútorné priečky ani iné zábrany.

Výmenník je cez medené rúrky (ø 22 mm) paralelne zapojený na elektrické kúrenie. Objem výmenníka je asi 40 l – čo je približne polovica množstva vody v celom kúrení domu.

Zohriatie výstupnej vody v systéme na 50 – 55 °C trvá približne hodinu a pol. Na prechodné obdobie to stačí. V prípade potreby môžeme zapnúť elektrickú pec, ktorá vodu dohreje na požadovanú teplotu. Náklady na výmenník a doplnky na jeho správne fungovanie nepresiahli 500 €.

Jozef Pročka ml., Dolná Ždaňa
Foto: autor

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje