Ťažné zariadenie na traktor
Galéria (7)

Ťažné zariadenie na traktor

Vlastním doma vyrobený malotraktor a klasickú vlečku, aké ťahá väčšina traktorov a nákladných vozidiel so systémom pripojenia na kolík. Veľakrát sa mi však stalo, že som potreboval odtiahnuť aj prívesný vozík, ktorý využíva ťažné zariadenie osobného auta.

Galéria

Ťažné zariadenie
Ťažné zariadenie
Ťažné zariadenie
Ťažné zariadenie
Ťažné zariadenie
Ťažné zariadenie
Zhotoviť ťažné zariadenie by nebolo až také ťažké, ale mojou požiadavkou na túto tzv. redukciu je rýchla obmena oboch systémov. Redukciu, ktorú som vyrobil, mám v prípade potreby namontovanú asi do troch minút. Ak zodvihnem ramená na maximálnu výšku, môžem použiť akékoľvek prípojné zariadenie podľa potreby. Výhodou je aj voliteľné nastavenie výšky (podľa prívesného vozíka len predĺžením alebo skrátením tretieho bodu).

Materiál a náradie

Na výrobu redukcie som použil vyradené ťažné zariadenie z Mercedesu 240, ale možno použiť aj iné, keďže podobné ťažné zariadenia využívali aj škody, lady a ďalšie staršie typy áut, ktoré možno nájsť a lacno kúpiť na vrakovisku. Môže ju vyrobiť každý domáci majster, ktorý vlastní zvárací stroj a vŕtačku. Jej zhotovenie si nevyžaduje ani ktovieakú zručnosť. Vzdialenosti medzi ramenami a priemer osky ložísk sa navrhnú podľa konkrétnych vzdialeností na traktore. Moja redukcia presne sadne aj na väčší traktor Zetor 25, ktorý tiež vlastním. Upraviť sa musí len vzdialenosť napínacej skrutky pri nasadzovaní prípravku. Redukciu, ako vidieť na fotografiách, nasadím najskôr na dve ramená traktora, zaistím ju závlačkami a potom ju pripevním aj k oku napínacej skrutky (tzv. tretiemu bodu) na malotraktore.
Pri malotraktoroch, ktoré tretí bod nemajú, možno využiť pevný bod na pripojenie, samozrejme, záleží na konkrétnom type traktora a jeho zaistení proti pootočeniu, tzv. guľôčky.

Postup výroby

Redukcia je o 200 mm menšia, ako je maximálna šírka roztiahnutých ramien. Vďaka tomu sa redukcia ľahko nasadzuje na ramená.
Dĺžky osiek na uchytenie (nasunutie) do pohyblivých ramien sú po 50 mm na každej strane. Na konci som vyvŕtal diery na zaistenie proti vypadnutiu, (priemer osiek môjho ložiska je 25 mm). Osky som si dal vysústružiť, ale neskoršie som zistil, je to bežný priemer ťahanej okrúhlej ocele (guľatiny). Osky som privaril k odrezkom z pásovej ocele s veľkosťou 50 × 50 mm.
Po úprave dĺžky ťažného zariadenia som osky privaril na oba konce a úchyty na oko napínacej skrutky. Úchyty sú taktiež z odrezkov pásovej ocele, do ktorých sú vyvŕtané otvory s priemerom 20 mm na uchytenie oka. Na fotografiách predstavujem tento nápad a príklad realizácie.

Text a foto: Ing. Miroslav Belanský, Trenčín
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje