Ako správne vybrať predlžovací kábel na bubne?
Sezóna jarných prác sa nezaobíde bez nenahraditeľných pomocníkov pre záhradných nadšencov, chatárov, či domácich majstrov. Uľahčiť prácu pomôžu navijaky alebo predlžovacie káble na bubne slúžiace k predĺženiu napájacej siete. Stačí natiahnuť, zapojiť potrebné náradie a môžete sa pustiť do práce.
Galéria
Na čo sa zamerať?
Zamyslite sa nad prostredím, v ktorom ho budete používať, optimálnou dĺžkou kábla, prierezom vodiča aj počtom zásuviek. Upriamiť pozornosť by ste mali na stupeň krytia a praktické vychytávky navijakov, ktoré pri práci určite oceníte.
Kde ho budete používať?
Vo vnútri, vonku alebo v špecifickom prostredí, ktoré vyžaduje odolnejší materiál?
Navijaky pre vnútorné použitie sú dostupné v dĺžkach od 15 až do 50 metrov. Dĺžku samozrejme voľte podľa toho, aký dosah kábla potrebujete. Kábel by mal byť vždy ideálne plne rozvinutý, preto zbytočne nesiahajte po príliš dlhom kábli. Vnútorné káble možno používať pri teplotách od 4 °C do 60 °C.
Navijaky na vonkajšie použitie je možné ďalej rozdeliť na navijaky s gumovým káblom pre bežné mechanické použitie a navijaky s neoprénovým káblom pre stredne ťažké mechanické zaťaženie, ktoré sú odolné aj proti oleju. EMOS ponúka vonkajšie navijaky v dĺžkach od 25 do 50 metrov s rozmedzím teplôt použitia od -25 °C do 60 °C.
Prierez vodiča
Čím je prierez vodiča väčší, tým viac elektrického prúdu prenesie. Pokiaľ by ste mali predlžovačku s prierezom iba 0,7 mm2 a chceli by ste použiť náradie s príkonom presahujúcim 2 000 wattov, bolo by na predlžovačku vyvíjaný príliš silné zaťaženie. EMOS navijaky pre vonkajšie použitie preto majú prierez vodiča od 1,5 až 2,5 mm2. Káble s prierezom vodiča 1,5 mm2 si poradia s príkonom spotrebiča 3 680 W a prúdom až 16 A.
Rada odborníka: Bubny je možné používať pre rôzne elektrické zariadenia, avšak vždy majú maximálnu prúdovú záťaž, ktorú by ste nemali prekročiť, prúdová záťaž sa mení podľa toho, či je kábel navinutý nebo rozvinutý. Plne rozvinutý kábel ponúka až 3-krát väčšie prúdové zaťaženie ako v prípade, že je nerozvinutý.
Počet zásuviek
Bubny obvykle disponujú štyrmi zabudovanými zásuvkami umiestnenými na strede samotného navijaka. V produktovom rade EMOS navijakov sa viete stretnúť s bubnom s troma zásuvkami (P193250). Naraziť môžete aj na predlžovací prívod s pohyblivou zásuvkou, s bubnom je pevne spojený a nazýva sa aj spojka (P19150).
Stupeň krytia IP
Označuje mieru ochrany proti vniknutiu cudzích telies a vody do predlžovacieho prívodu. Kábel označený krytím IP20 nie je chránený pred vniknutím vody a je vhodný jedine na vnútorné použitie. Pre vonkajšie použitie sa odporúčajú káble so stupňom krytia od IP43.
Praktické vychytávky
Tepelná poistka je zárukou bezpečnej prevádzky. Vo chvíli, keď dôjde k zahriatiu predlžovacieho kábla na stanovenú hranicu, obvod sa preruší a vy tak budete mať istotu, že nedôjde k poškodeniu navijáka. Akonáhle poistka vychladne, môžete sa vrátiť späť k práci. Pri práci určite oceníte navíjacie oko slúžiace na zjednodušené navíjanie kábla. Niektoré bubny sú vybavené brzdou, akonáhle kábel odmotáte na požadovanú dĺžku, zacvaknete brzdu a cievka sa už nepohne ďalej. Tlačidlo ON/OFF značí či je bubon pod prúdom. Ihneď zistíte, či je pripojený k sieti a môžete jednoducho vypnúť prúd pomocou tlačidla. Stalo sa vám niekedy, že sa pri odmotávaní kábla zatočil stred bubnu a káble sa zamotali? Ak chcete týmto problémom predísť, odporúčame zvoliť bubny s pevným stredom, zabraňuje zamotávaniu káblov. Bubny s pevným stredom ponúkajú až o 75 % lepšiu manipuláciu.
Viac na www.emos.sk
Zdroj: PR článok EMOS SK
Komentáre