Ako vyrobiť solárny kolektor

11.01.2010
Ako vyrobiť solárny kolektor
Výroba tohto zariadenia je jednoduchá a finančne nenáročná. Solárne kolektory vyrobíme zo starých panelových radiátorov.
Radiátory uložíme do rámov z V-profilu s rozmermi 1 960 × 1 300 × 100 mm. Rozmery sú len orientačné, každý si ich upraví podľa použitých radiátorov. Radiátory sú v ráme spojené sériovo 1/2" rúrkou. Výstupy – dole vstup studenej a hore výstup teplej vody – sú kvôli jednoduchej montáži a demontáži ukončené 1/2" nákrutkou (rozoberateľnou skrutkovou spojkou s presuvnou maticou, tzv. holendrom, respektíve „šrobením“). Zo zadnej strany radiátorov zateplíme celý kolektor minerálnou vlnou hrubou 50 mm. Potom celý rám okrem prednej strany zakryjeme plechom. Z prednej strany natrieme radiátory čiernou matnou farbou, aby lepšie pohlcovali teplo. Celý rám zakryjeme z tejto strany sklom hrubým 4 mm.

Ako vyrobiť solárny kolektor 6

Solárne zariadenie napojíme na obojživelný bojler, ktorý slúži ako výmenník tepla. Podľa možnosti bojler umiestnime vyššie ako solárne kolektory. Vtedy nám bude teplá voda vyhrievať úžitkovú vodu bez toho, aby sme museli k tomuto zariadeniu pripojiť riadiacu jednotku a čerpadlo, ktoré budú zabezpečovať jeho správny chod.

V našom prípade je kolektor napustený pitnou vodou, ktorú treba v zime vypustiť. Kolektor však môžeme napustiť aj vhodnou nemrznúcou zmesou.

Ako vyrobiť solárny kolektor 5 Ako vyrobiť solárny kolektor 1
Ako vyrobiť solárny kolektor 2 Ako vyrobiť solárny kolektor 3

Ako vyrobiť solárny kolektor 4Uvedený solárny kolektor používa jeho autor prakticky bez údržby a poruchy už tri roky. Aj v oravských podmienkach je jeho účinok uspokojivý.

Čoskoro uverejníme návod na elektrickú reguláciu k solárnemu zariadeniu a návod na výmenník tepla k solárnemu zariadeniu.


Ľubomír Šuvada, Suchá Hora
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Martin | 15.05.2018, 17:04
Mna by zaujimalo aky velky bjler teda kolko objemu vody tento kolektor vie zohriat a na aku teplotu.Chystam sa vyrobit si ho v presne tejto velkosti len netusim aky velky boljer to zvladne nahriat.
Pepso | 29.05.2014, 19:50
Tento ohrev využivam už 14 rokov-panel s radiatormi mám uchyteny na slnečnej strane domu na šikmom krove nad škridlou a bojler je umiestneny z druhej strany -vo vnutri, ale vyššie koli samoobehu.System je učínny,jednoduchy,bezporuchovy ,ekonomicky a takmer bezudržbovy.Netreba žiadnu elektrinu,čerpadlo,regulaciu .Na jar sa voda napustí a na zimu vypusti a to je všetko -teplu vodu mám zadarmo počas slnečnych i polooblačnych dní 6 mesiacov do roka.
Suvadova | 12.05.2014, 16:44
tieto Vase komenty su hodne diletanta /vynimka pre TAkto/ neohrieva bazen ale TÚV vo vymenniku voda cirkuluje sama moze byt zasrana-primarna, ta ohriata sekundarna nie-prestup tepla :-)
| 02.02.2014, 19:54
jasne ze musia byt nove tie radiatory :D
Jan | 20.06.2013, 09:02
Mna zaujima kvalita vody. Ked raz pouzijete stare hrdzave zasrate radiatory z panelakoveho bytu (a ine ak nekupite nove nezozeniete), aka bude kvalita vody napriklad v bazene zohrievana takymto kolektorom? Zvlast ak sa maju v takom bazene kupat male deti, neviem ci by som doporucil tento sposob ohrevu vody, aj ked je urcite lacny...
| 23.05.2018, 12:15
keby si dobre čítal tak vieš že tá voda ohrievana z koluktoru ide do vymenníka tepla a nie do bazenu.... naštuduj si čo je to výmenik tepla a potom kritizuj...
julo | 04.07.2013, 22:14
Hrdzavá bude na začiatku, potom sa prirodzene vyčistí, čiže zanesie....
TAkto | 14.06.2012, 22:15
Tepla voda stupa hore a studena ide dole, ako aj prirodzena cirkulacia vzduchu vyuzivana pri pasivnom chladeni PC cize tepla voda sa zohrieva a stupa hore a studena klesa do nasho solarneho panelu kde sa zova zohrieva
Kvako Majo | 19.05.2012, 21:54
Hovori sa tu ze ak umiestnime bojler vysie ako solarne kolektory nebude nam treba cerpadlo a princip ? ako dosiahneme cirkulaciu vody ?
| 29.06.2016, 20:36
prirodzená konvekcia
Richard Pavlov | 19.07.2014, 19:27
Tepla voda stupa hore a studena ide dole, ako aj prirodzena cirkulacia vzduchu,cize tepla voda sa zohrieva a stupa hore do bojlera sama a ty ju potom jednoduchým neelektrickým stlačením gombíka pustýš do radiatorov v dome, rovnako neelektricky ako ked splachuješ záchod
Prečítajte si
Reklama