ako opravit nabytok poskodeny cervotocom
Galéria (3)

Ako opraviť nábytok poškodený červotočom

Červotoč napáda drevo pri vhodných podmienkach – chemicky neošetrené drevo s vlhkosťou 10 až 50 % pri teplote v rozpätí 15 až 28 °C. Larvy hmyzu sa živia drevnou hmotou. Dospelé jedince vylietajú z napadnutého nábytku, avšak do dreva môžu ďalej klásť vajíčka, takže deštrukčný proces pokračuje.

Galéria

Chodbičky oslabujú drevenú časť nábytku natoľko, že pri zaťažení hrozí jeho zlomenie, odtrhnutie a pod. Takéto poškodenia sa vyskytujú najmä na starožitnom nábytku. Ak si niekto kúpi repliku historického nábytku, môžu sa v ňom nachádzať dierky, ktoré vyzerajú akoby po červotočoch, ale to sú dierky umelo vytvorené vrtákom s malým priemerom (1 mm), aby sa napodobnila starožitnosť. Takýto nábytok nikdy neopravujeme. To, či ide o repliku, rozozná odborník.

Nohy starožitnej stoličky spevnené pomocou drevenej kolíkovacej tyčeČasti nábytku napadnutého červotočom treba najprv ošetriť chemicky alebo inak (napríklad vysokým hlukom, robia to odborníci), aby sa v ňom neusadil hmyz. Nábytok rozoberieme na jednotlivé časti, v našom prípade nohy stoličky obrúsime od pôvodného laku, aby chemické látky mohli preniknúť do dreva, a vložíme ich do kúpeľa s chemickým roztokom, v ktorom ho ponecháme niekoľko dní (do 1 týždňa). Po vysušení musíme ošetrené časti spevniť. Robí sa to buď špeciálnymi syntetickými, alebo prírodnými živicami. Pri oprave historického nábytku sa používa napríklad tzv. stolárska damara – penetračný roztok (1 l liehu s 1 kg kolofónie, 0,5 l technického benzínu a 0,5 l acetónu alebo riedidla C 6000). Celý predmet je najlepšie ponoriť do roztoku na taký dlhý čas, kým drevo prijíma roztok, čo môže byť aj niekoľko dní.

Alkohol, acetón a benzín pomáhajú preniknúť roztoku do dreva. Predmet sa potom niekoľko týždňov musí sušiť, aby sa alkohol vyparil a živica stvrdla. Spolu s dreveným prachom vnútri poškodenej časti vytvorí pevnú hmotu.

Pri syntetických živiciach je proces tvrdnutia oveľa rýchlejší, aj živice sú pevnejšie, ale horšie vzlínajú v dreve. Sú tvrdé, ťažko sa brúsia a moridlá na týchto povrchoch nemajú dostatočne dobrú prídržnosť. Tento proces však nie vždy stačí na dostatočné spevnenie drevenej časti nábytku. Konkrétne pri stoličkových nohách, ktoré sú dlhé a relatívne štíhle, sa používa metóda vystuženia pôvodného materiálu.

Poškodenú časť nohy odpílime, v mieste rezu navŕtame do nohy diery rovnobežné s osou nohy a do otvorov vložíme drevenú výstuž z tvrdého dreva (bukovú kolíkovaciu tyč s príslušným priemerom a dĺžkou – predávajú sa v priemeroch 6, 8, 10, 12 a 14 mm), prípadne oceľovú rúrku alebo tyč (roxor). V každom prípade treba zachovať súososť opravovaných dielcov a v miestach nadstavenia spoj dotmeliť, prebrúsiť a znovu povrchovo upraviť. Metódu spevnenia vyberáme podľa rozsahu poškodenia, pričom najvhodnejšie je, ak túto prácu vykonáva odborník, ktorý má skúsenosti nielen s realizovaním takýchto prác, ale aj potrebné vybavenie a chemikálie. 

Text a foto: Ing. Peter Fischer
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.