Ako opraviť nábytok poškodený červotočom

ako opravit nabytok poskodeny cervotocom

Červotoč napáda drevo pri vhodných podmienkach – chemicky neošetrené drevo s vlhkosťou 10 až 50 % pri teplote v rozpätí 15 až 28 °C. Larvy hmyzu sa živia drevnou hmotou. Dospelé jedince vylietajú z napadnutého nábytku, avšak do dreva môžu ďalej klásť vajíčka, takže deštrukčný proces pokračuje.

Chodbičky oslabujú drevenú časť nábytku natoľko, že pri zaťažení hrozí jeho zlomenie, odtrhnutie a pod. Takéto poškodenia sa vyskytujú najmä na starožitnom nábytku. Ak si niekto kúpi repliku historického nábytku, môžu sa v ňom nachádzať dierky, ktoré vyzerajú akoby po červotočoch, ale to sú dierky umelo vytvorené vrtákom s malým priemerom (1 mm), aby sa napodobnila starožitnosť. Takýto nábytok nikdy neopravujeme. To, či ide o repliku, rozozná odborník.

Nohy starožitnej stoličky spevnené pomocou drevenej kolíkovacej tyčeČasti nábytku napadnutého červotočom treba najprv ošetriť chemicky alebo inak (napríklad vysokým hlukom, robia to odborníci), aby sa v ňom neusadil hmyz. Nábytok rozoberieme na jednotlivé časti, v našom prípade nohy stoličky obrúsime od pôvodného laku, aby chemické látky mohli preniknúť do dreva, a vložíme ich do kúpeľa s chemickým roztokom, v ktorom ho ponecháme niekoľko dní (do 1 týždňa). Po vysušení musíme ošetrené časti spevniť. Robí sa to buď špeciálnymi syntetickými, alebo prírodnými živicami. Pri oprave historického nábytku sa používa napríklad tzv. stolárska damara – penetračný roztok (1 l liehu s 1 kg kolofónie, 0,5 l technického benzínu a 0,5 l acetónu alebo riedidla C 6000). Celý predmet je najlepšie ponoriť do roztoku na taký dlhý čas, kým drevo prijíma roztok, čo môže byť aj niekoľko dní.

Alkohol, acetón a benzín pomáhajú preniknúť roztoku do dreva. Predmet sa potom niekoľko týždňov musí sušiť, aby sa alkohol vyparil a živica stvrdla. Spolu s dreveným prachom vnútri poškodenej časti vytvorí pevnú hmotu.

Pri syntetických živiciach je proces tvrdnutia oveľa rýchlejší, aj živice sú pevnejšie, ale horšie vzlínajú v dreve. Sú tvrdé, ťažko sa brúsia a moridlá na týchto povrchoch nemajú dostatočne dobrú prídržnosť. Tento proces však nie vždy stačí na dostatočné spevnenie drevenej časti nábytku. Konkrétne pri stoličkových nohách, ktoré sú dlhé a relatívne štíhle, sa používa metóda vystuženia pôvodného materiálu.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePoškodenú časť nohy odpílime, v mieste rezu navŕtame do nohy diery rovnobežné s osou nohy a do otvorov vložíme drevenú výstuž z tvrdého dreva (bukovú kolíkovaciu tyč s príslušným priemerom a dĺžkou – predávajú sa v priemeroch 6, 8, 10, 12 a 14 mm), prípadne oceľovú rúrku alebo tyč (roxor). V každom prípade treba zachovať súososť opravovaných dielcov a v miestach nadstavenia spoj dotmeliť, prebrúsiť a znovu povrchovo upraviť. Metódu spevnenia vyberáme podľa rozsahu poškodenia, pričom najvhodnejšie je, ak túto prácu vykonáva odborník, ktorý má skúsenosti nielen s realizovaním takýchto prác, ale aj potrebné vybavenie a chemikálie. 

Text a foto: Ing. Peter Fischer
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.