striekanie stromov
Galéria (3)

Striekanie stromov

Súčasťou výbavy garáže či domácej dielne sa čoraz častejšie stáva tlakový čistič. Dlhý dostrek a jemne rozptýlená tekutina dávajú predpoklady aj na jeho využitie pri postreku stromov či iných rastlín v záhrade proti chorobám alebo škodcom.

Galéria

06b postrekovac big image
väčšina výrobcov tlakových čističov dodáva alebo ponúka s prístrojom aj príslušenstvo na použitie saponátu. Býva to dýza s umelohmotnou, asi pollitrovou nádobou, ktorá sa nasadzuje na striekaciu pištoľ. Saponát sa vďaka saciemu efektu dostáva do vystrekovaného prúdu vody. Ak namiesto saponátu použijeme vo vhodnej koncentrácii roztok postrekovej chemikálie, príslušenstvo nám poslúži aj na postreky vegetácie. Nemôžeme však použiť koncentráciu odporúčanú výrobcom chemikálie, pretože primiešaná tlaková voda tento roztok ešte viac rozriedi, takže postrek by bol neúčinný.

Príprava roztoku do nádržky

Dýzu na striekanie saponátu nasadíme na nádobu na saponát, do ktorej dáme vodu. Pripravíme si prázdne vedro, napr. s objemom 10 l. Čistič pripojíme na prívod čistej vody – ako pri bežnom používaní. Do pripraveného vedra striekame rovnako, ako keby sme striekali saponátom, a to až dovtedy, kým sa nenaplní na 10 l. Vtedy treba prestať, aby sme zistili, koľko vody ubudlo zo saponátovej nádoby. Ak z nádoby ubudlo napr. pollitra vody, vieme, že množstvo postrekovej látky odporúčanej výrobcom na 10 l vody rozpustíme v pollitri vody a túto zmes vlejeme do nádoby na saponát. Takýmto postupom dosiahneme odporúčanú koncentráciu postreku. Predpokladáme, že tlak privádzanej vody sa nemení (táto podmienka býva splnená pri pripojení na verejný vodovod), preto miešací pomer zostáva stály. Každý typ čističa však možno riediť v inom pomere, preto treba opísaným spôsobom otestovať prístroj, ktorý používame, a určiť jeho riediaci pomer. Niektoré výrobky umožňujú nastavovať koncentráciu vystrekovaného roztoku natočením saponátovej nádoby. Polohy nastavenia bývajú vyznačené na uzávere saponátovej nádoby. V prípade, že chceme použiť rôzne nastavenia, treba pre každé urobiť uvedené skúšku a prispôsobiť koncentráciu roztoku. Pomocou tlakového čističa niekoľkonásobne skrátime čas postreku, takže pohodlne ošetríme aj vysoké stromy.

Uskladnenie roztoku
Nevystriekané roztoky môžeme uskladniť na ďalšie použitie v označených PET fľašiach s objemom do 0,5 l. Niektorí výrobcovia tlakových čističov používajú na saponátovej nádobe závit, ktorý sa zhoduje so závitom PET fľaše. Vďaka tomu môžeme vymeniť pripravené roztoky jednoducho tak, že priamo vymeníme fľašu. Treba však zvoliť takú PET fľašu, ktorá je rovnako vysoká ako originálna nádoba, prípadne nižšia.

Upozornenie

Výrobcovia tlakových čističov neodporúčajú pridávať chemikáliu do prívodu vstupnej vody, lebo pôsobením chemických látok sa môže poškodiť čerpadlo prístroja, na ktoré sa nevzťahuje záruka. Použitie saponátového prípravku je však pre prístroj bezpečné. Nevýhodou oproti bežným postrekovačom je nutnosť prívodu elektriny a vody. Čistú vodu však môžeme čerpať aj z nádoby, ale treba dávať pozor, aby čistič nezostal v chode bez vody. V každom prípade musíme dodržiavať bezpečnostné upozornenia výrobcu chemického prípravku a používať ochranné pomôcky.

Text a fotografie: Vladimir Kuštek

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje