Ako ušetriť stovky eur za vodu
Galéria (18)

Ako ušetriť stovky eur za vodu

Slovenské príslovie Kto šetrí, má za tri platí v každej oblasti bežného života. Nie je to inak ani v prípade šetrenia vodou. Štvorčlenná rodina minie za rok približne 200-tisíc litrov vody. So znížením tejto obrovskej spotreby a súvisiacich nákladov vám pomôžu technické výdobytky a trocha pevnej vôle.

Galéria

studňa, záhrada
sprcha, batéria,
kuchyňa, batéria,
kuchyňa, batéria,
umývadlo, batéria,

Toaleta

Práve toaleta predstavuje miesto, kde je spotreba vody najvyššia. Staršie WC systémy splachujú do kanalizácie 9 až 12 l vody, preto sa oplatí investovať do modernejšieho splachovania s malým množstvom vody. Vhodným riešením sú duálne splachovače, pri ktorých systém pracuje s dvomi rôznymi množstvami vody. Spotreba vody je štandardne 3 l na malé spláchnutie (menšie tlačidlo) a 6 l na veľké spláchnutie (veľké tlačidlo). Duálny systém splachovania ušetrí priemernej štvorčlennej rodine až 40 % ročnej spotreby vody.
Ešte ekonomickejší variant predstavuje systém štart – stop, pri ktorom stlačenie tlačidla splachovanie aktivuje a opätovné stlačenie ho zastaví. Maximálne však do odpadového systému záchod spláchne 6 l vody.

Sprchovanie

Pri sprchovaní bežnou sprchou sa prietok vody pohybuje okolo 20 l za minútu. Rovnako komfortne sa však môžete osprchovať aj pri oveľa nižšej spotrebe vody. Na to vám poslúžia nové typy spŕch so špeciálnymi sprchovými otvormi, primiešavaním vzduchu do vody a stop ventilom. Niektoré hlavice využívajú princíp turbulentného prúdenia. Zvýšením tlaku vody, ktoré toto turbulentné prúdenie umožňuje, sa zvýši tlak prietoku vody čím sa pri sprchovaní dosiahne rovnaký efekt s použitím menšieho množstva vody. Spotreba vody sa tak môže redukovať až o 50 %.
Dobrým pomocníkom za pár drobných je tesniaci O-krúžok, ktorý v sprchovacej hlavici zmenou svojho tvaru reaguje na tlak vody a zodpovedajúcim spôsobom zmenšuje alebo zväčšuje prietokový otvor. Spotreba vody sa pri jeho použití zníži na 6 až 9 l za minútu bez toho, že by ste stratili zvyčajný komfort a pohodlie.

Batérie

Užitočnú pomôcku do kúpeľne aj kuchyne, ktorá si našla svoje uplatnenie vo väčšine domácností, predstavujú pákové batérie. Prietok vody vďaka nim môžete jednoducho spustiť a následne prerušiť ťuknutím ruky. Na moderných batériách sú navyše polohy páky odstupňované, pričom do polohy na polovičný, maximálny a nulový prietok páka ľahko skočí. Na zvýšenie objemu vody musí páka pri ďalšom otváraní prekonať určitý malý odpor, teda ju naraz neotvoríte na maximum, vďaka čomu ušetríte ešte viac. Poloha páky však nie je obmedzená, takže môžete jednoducho nastaviť aj iný, silnejší prietok vody až po maximum.
Ešte šikovnejším riešením sú termostatické batérie. Sú ešte úspornejšie ako tie pákové a v porovnaní s bežnými batériami dokážu ušetriť až 50 % vody. Termostatické batérie automaticky zmiešavajú studenú a teplú vodu (nastavíte si požadovanú teplotu a batéria automaticky zmieša teplú vodu so studenou). Majú bezpečnostnú poistku, ktorá zabraňuje obareniu, preto ju oceníte najmä v prípade, ak máte malé deti. Ďalším druhom batérií, ktorým môžete výrazne znížiť spotrebu vody v domácnosti, sú bezdotykové batérie na WC alebo v kúpeľni.

Umývačka riadu

Umývačka riadu už dávno nie je len spotrebičom, po ktorom túžia všetky domáce gazdinky. Ušetrí nielen vodu a energiu, ale predovšetkým čas, a tak si túto dávku „luxusu“ v ostatných rokoch dopraje čoraz viac slovenských domácností. Do štandardnej umývačky (existujú užšie aj stolové typy) sa zmestí až 140 kusov, na umytie ktorých by ste pri klasickom ručnom umývaní spotrebovali viac ako 45 l. Umývačka riadu si vystačí s 10 až 13 l, pričom umytý riad sa bude nádherne lesknúť, čo sa pri klasickom umývaní nie vždy podarí. Moderné typy sú dokonca vybavené špeciálnymi senzormi, ktoré počas umývania sledujú, ako veľmi je odtekajúca voda znečistená. Na základe týchto údajov si dokáže umývačka prispôsobiť množstvo a teplotu pritekajúcej vody, ako aj množstvo prísad na umývanie. Na zvýšenie efektivity umývačky riadu sa vždy snažte naplniť celý je objem. Špinavý riad pred umývaním v umývačke neoplachujte. Odstráňte len zvyšky jedla.

–>

Automatická práčka

Súčasné automatické práčky spotrebujú o 20 % vody menej ako pred 10 rokmi, no i tak sa pranie podieľa na spotrebe vody v domácnosti približne 11 %. Pri výbere práčky sa riaďte predovšetkým jej energetickou náročnosťou a hmotnosťou náplne (koľko bielizne sa do práčky vojde). Vždy zvoľte tú, ktorá má pri rovnakej kapacite najnižšiu spotrebu vody. Rovnako dôležitým kritériom je aj dĺžka pracieho cyklu. Pred tým, ako práčku spustíte, sa uistite, či sa do bubna dostala všetka špinavá bielizeň a či niektoré kúsky neostali pohodené na stoličke v pracovni, alebo v kuchyni. Čím efektívnejšie využijete jej objem, tým väčšie úspory dosiahnete. Pri polovičnom využití celkového objemu pracieho bubna nezabudnite zvoliť funkciu 1/2 voda či inú podobnú. Pri praní v práčke sa energia využíva najmä na zohrievanie vody, preto voľte program s čo najnižšou teplotou.

Záhrada

Čistá pitná voda sa u nás používa aj na účely, na ktoré by bohato postačila voda úžitková, napríklad na splachovanie alebo polievanie v záhrade. Jedným z možných riešení, vďaka ktorému by došlo k výrazne nižšej spotrebe pitnej vody, je popri opätovnom využití odpadových vôd (tzv. sivej vody ) využitie domácej studne. Okrem splachovania či polievania záhrady môžete studňovú vodu po dezinfekcii použiť napríklad aj na pranie. Ak sa rozhodnete pre vlastnú studňu, vo vašej základnej výbave by nemali chýbať zberná nádoba a kvalitný filter, prípadne čerpadlo. Pri stavbe domu sa oplatí počítať s využitím vody zo studne už pri projekte, v rámci ktorého sa navrhne jej poloha a potrubie na rozvod vody. S najvhodnejšou polohou studne na pozemku vám zaručene pomôže skúsený prútikár. Ako doplnkový zdroj vody môže slúžiť aj dažďová voda. Na jej zachytenie slúžia rezervoáre, ktoré sa umiestňujú napríklad na strechy obytných domov alebo v ich blízkosti. Jednou z možností, ako ušetriť vodu, je používať na záhrade zavlažovací počítač. Na počítači môžete ľubovoľne navoliť zavlažovacie cykly alebo jednotlivé dni zavlažovania. Program umožňuje polievať viackrát denne niekoľko hodín.


TEXT: Natália Žáková, Andrea Dingová
ODBORNÁ SPOLUPRÁCA: Gardena
FOTO: archív firiem, thinkstock.com
ZDROJ: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Michal Ostrihoň says:

  Pokial ludia nepodpisu oficialnu peticiu pre EU do 2014, tak ich cena trapit nemusi, pretoze ju odkupia sukromnici a voda bude len pre bohatych, Nestle lobuje u EU, aby vodu sprivatizovala, co sa uz stalo v Portugalsku a cena vody stupla stvornasobne. Takze right2water [bodka] eu

  1. ujo says:

   A teraz vodu nemaju v rukach sukromnici? Ved u nas uz davno je voda (a nie len voda) sprivatizovana – povedane slusne. Alebo sprichmatizovana Miklosovymi sponzormi! Takze? .EU

 2. gero.nimo says:

  malá poznámka :1/ umývačka riadu … chýba spotreba energie a obstarávacie náklady, inštalačné náklady za samotnú umývačku.2/Práčka : čistá fyzika… pračka usporí ,ale dobre nevyperie. Pozor na práčky, ktoré šetria vodou na 1 kg suchého prádla je potrebných 6 l vody a bodka. Energetické hodnotenie zbytočné , keď je článok venovaný vode.3/ Záhrada : studňa … stavebné povolenie, čerpadlo+elektrina, šachta + 1 m´vrtu stojí 80 €, pri desiatich metroch nemusím ani rátať. ( V Čechách Vám dajú aj na túto vodu hodiny, časom to príde aj sem)Doručujem, pri týchto článkoch trochu viac pozornosti, iba ak by to bolo povrchné, potom je to bulvár.

  1. tonyloco says:

   Pri umývačke riadu nezabudni ani na neskutočne predražené „tabletky“ mnohonásobne drahšie ako taký saponát na riad pri ručnom umývaní.Celé je to len o masírovaní mozgov neznalých a o bezbrehom odrbávaní a presvedčovaní že treba kúpiť každú sprostosť ktorú trh ponúka.

   1. Peto says:

    inak my sme 2 ks doma a rok po kupe umyvacky sme mali preplatok vyssi ako bola obstaravacia cena umyvacky. samozrejme,ze elektriku platime asi o 1€ mesacne viac,ale tak stoji to za tu usporu casu… a co sa tabliet tyka, tak nie su rocne naklady na tablety, prasok alebo gel vacsie ako na normalny saponat /nemyslim tym teraz tie najlacnejsie,kde je spotreba 3x vyssia ako pri „drahsom“ saponate/.. to len tak na margo 🙂

   2. Motoman2 says:

    ale ved na to chodis do roboty aby si minal peniaze a zil si pekny zivot

  2. juraj says:

   Súhlasím!!!! a nezabudnime, čo sa stalo s vykurovaním!!! Ľudia začali šetriť, aby menej platili, no napokon sa zdvihla cena za kúrenie!!! a napokon aj tak si prídu na svoje….

  3. dido says:

   Ja by som Vás s dovolením doplnil.Autorky článku píšu totálne nezmysly. A väčšina populácie na Slovensku takéto blboviny žerie.Autorky zrejme bývajú na záchode, popr. majú problém s močovým mechúrom, keď ho za rok použije 2920x. Odkiaľ zobrali toto číslo? Asi z päty.Behom dňa je bežný občan od 8-60 rokov mimo domu (v práci, škole..). Doma je zhruba 14 hodín, z toho spí cca 6 hodín. Za tých 8 hodín ide 8x na záchod? V tabuľke uvádzajú priemerné hodnoty? Ja idem na WC keď som doma 4x, niekto 12x ?Autorky preháňajú

   1. lubo says:

    to je cena pre 4 ludi

   2. Fero says:

    Presne tak. A ruky by sme si podľa tohto článku mali umývať 10x denne po minúte.

 3. tonyloco says:

  Samé somariny…..“preto sa oplatí investovať do modernejšieho splachovania s malým množstvom vody“…..alebo “ Umývačka riadu“ aďalšie „vylepšenia spotreby vody. Stačí si spočítať koľko to stojí a prerátať na cenu za spotrebovanú vodu a hneď he to jasné. Neušetrí sa nič. Naviac vodárenské spoločnosti pri každom znížení spotreby vody okamžite zvýšia cenu za „kubík“ vody, lebo chcú zachovať svoje „zisky“ bez ohľadu na to o koľko klesne spotreba. . Podobne je to aj so zatepľovaním domov. Zrátajte si koľko to stojí ak žijete v ilúzii že budete platiť menej za kúrenie. K tomu si prirátajte automatické zvýšenie tepla, lebp výrobcovia tepla jednoducho chcú zachovať svoje „zisky“ bez ohľadu na to o koľko klesne spotreba.Tak mi v byte kde nebývam a za rok bola spotreba 1000 litrov (1 m3) a faktúra ? Iba čosi nad 28 Eur. Alebo Euro už nemá hodnotu ani jedinej koruny československej z minulosti ???

  1. JOPO says:

   Do niecoho sa investovat oplati do niecoho nie.V tomto clanku ide o setrenie za vodu.Niektore veci tam vobec niesu napopcitane ako pisal gero.nimo.Ked mi ma nieco usetrit 2€ za rokako ta usporna pracka ktora je o 40€ drahsia a o 10rokov ked nie skor si budem musiet kupit aj tak novu tak mi to usetri to ze budem este 20€ v minuse.Treba si zapocitat aj to za aky cas sa mi investicia vrati z usetrenych penazi.Co sa tyka ale s porovnanim so zateplenim tak trepete dve na tri pani.Ludia co zateplili uz davnejsie tak sa im aspon nieco z toho vratilo a ty co to stale odkladaju budu na tom len horsie.Kedze ty co na to kaslu a povedia si ze to aj tak dvihnu tak maju sice pravdu ze to zdrazie ale to ze nebudu mat zateplene im zdrazie o to viac.Ceny uz klesat nebudu.Dobre uz bolo teraz ide len o prezitie.

   1. palko says:

    ty trepes lebo vsetci co si davate zateplovat tak to skodi a hlavne ze ti tam zacnu vznikat pliesne a postupom casu to dychas aj ty napr…v nemecku je zakazane zateplovanie take ako na slovnesku ludia na slovensku asi tak

  2. Euge says:

   Ja som si zakúpil úspornú sprchovú hlavicu za 8,95€ + na všetky točky úsporné perlátory od http://ecobio.sk/ekoprodukty/setrenie-energie/uspora-setrenie-vody, vodomer sa krúti menej a ja mám dobrý pocit za tie peniaze,… žiadna veľká investícia nemusí byť , do wc nádoby na vodu strčíš fľašu vody 2L ak sa ti tam vmestí,…

 4. Peter says:

  vela komentarov je OK, ale vela aj blbosti. Nemam cas velmi pisat, vyjadrim sa len k umyvacke riadu:
  -pisete predrazene tabletky, draha alektrina, bla bla bla
  A co tak napisat, ze to tam nahadzes, zapnes a hodinku, popripade hodinku a pol si mozes lahnut, alebo mozes sa ist hrat s detmi, alebo mozes ist na pivo, alebo mozes robit HOCICO, uzivat si zivot a nie umyvat rucne riad a nicit si aj ruky od saponatu…

  kapisto??? nie je vsetko len o peniazoch, ale aj o zivote, prioritach

 5. Peter says:

  + k tym veciam, ze zateplite a zdvihnu ceny energie … akoze to je co?
  ja ked ma doma dom a kurim napriklad drevom, alebo inak, tak mi cena energie je ukradnuta, ale ked mam zateplene, tak minimalne o 20% menej spotrebujem dreva, realita panove a damy

 6. Pingback: 50 tipů, jak doma šetřit energii každý den

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje