Stavba ekologického kompostéra ušetrí veľa peňazí
Pri zakúpení veľkej, starej a spustnutej záhrady či skôr divého lesa sme plánovali, že ju premeníme na miesto odpočinku a budeme pestovať plodiny pre vlastnú spotrebu. Vedeli sme, že nás čaká veľa práce už s vyčistením pozemku.
Galéria
Kontrolný zoznam
MATERIÁL 0 €
• konáre a haluze 0 €
NÁRADIE
• záhradný drvič, nožnice
• sekera, píla, krompáč
• lopata, vidly, hrable
• fúrik
POSTUP
1. ZAČIATOK
Naša záhradka bola spustnutá a prerastená náletovými drevinami.
2. TRIEDENIE
Pri prerezávaní sme konáre triedili na rovné, hrubé a tenké.
3. NA STĹPY
Na stojky sme mali dosť hrubého, hoci krivšieho materiálu.
4. DO DRVIČA
Tenšie haluze nevhodné na stavbu sme naštiepali drvičom konárov.
5. STAVBA
Stĺpiky sme vyplietli rovnejšími konármi. Na spodok sme hodili drevnú štiepku.
6. KOMPOSTOVANIE
Teraz hádžeme zvyšky biomasy do nového kompostéra, ktorý nám slúži výborne.
STAVALI sme KOMPOSTÉR
Na pozemku bolo veľa prestarnutých ovocných stromov a aj množstvo náletových drevín. Vyvstala otázka, ako naložiť s tým odpadom? Keďže sme zástancami ekologického pestovania plodín a udržania rovnováhy v prírode a nechceli sme si kupovať drahé plastové kompostéry, rozhodli sme sa využiť to, čo nám ponúkla naša záhradka. Nehovoriac o tom, že sme chceli ušetriť aj našu peňaženku.
Už pri prerezávaní porastu sme si vytriedili dlhé hrubšie a rovnejšie konáre na stojky a tenšie ohybnejšie na samotné vypletanie (nehľadali sme veľmi rovné konáre, hlavne mali byť dostatočne dlhé a ohybné). Najtenšie krátke a krivé konáre sme potom naštiepali do samotného kompostu.
POSTUP JE JEDNODUCHÝ
Najprv sme si našli miesto na postavenie kompostéra a zvolili si jeho veľkosť vzhľadom na množstvo záhradného odpadu. Potom sme vykopali diery na postavenie stojok a začali s postupným vypletaním. Už pri vypletení do výšky zhruba 70 – 90 cm sme začali aj s plnením kompostéra, keďže sme súčasne aj štiepali drobné konáre. Dbali sme pritom na to, aby sme aj priečne spevnili steny kompostéra, keďže je dosť rozmerný (pôdorys je 2 × 4 m a výška cca 1,7 m), tak sme ho v strede ešte preplietli aj s menšou stenou.
Po dokončení sme ešte orezali prečnievajúce okraje bočných stien. To všetko pre estetickosť kompostéra a aby sme predišli poraneniu pri prehadzovaní kompostu z jedného boxu do druhého.
Samotná práca nám (dvom ľuďom) trvala 2 dni aj s prípravou materiálu. Po dokončení nám naše dielo slúži veľmi dobre a robí nám radosť pri každom pohľade naň.
Myslíme si, že keď bude viac ľudí takto uvažovať, bude naše okolie vyzerať omnoho lepšie. Šetríme prírodu!
Text: Anna Grófová
Foto a realizácia: Milan Gróf
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2015, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre