image 22648 25 v1
Galéria (13)

Ako môžu v jednom dome bývať dve rodiny

Svoj dom pôvodne postavili ako jednogeneračný, na prízemí sa žilo, na poschodí spalo. Potom sa však podmienky v rodine zmenili. Ako to už chodí, vlastné bývanie odrazu potrebovali dve samostatné domácnosti...

Galéria

Dom, čo rastie s rodinou - Pekne_domy
Dom, čo rastie s rodinou
Dom, čo rastie s rodinou
Dom, čo rastie s rodinou
Dom, čo rastie s rodinou
Dom, čo rastie s rodinou
Dom, čo rastie s rodinou
Dom, čo rastie s rodinou

V prvej fáze prestavby odstránili všetky nenosné konštrukcie a obvodové murivo na strane obrátenej do záhrady zdvihli takmer o dva metre. Tým sa v tejto časti zvýšila svetlá výška a zväčšila sa tak využiteľná podlahová plocha podkrovia. Spád strechy smerom do záhrady upravili z pôvodných 45 na asi 30 stupňov a strecha dostala novú strešnú krytinu. V podkroví bolo vlastne nové všetko: priečky, inštalácie, omietky a povrchy, dokonca aj okenné otvory, ktorým architekt prisúdil iné umiestnenie, rozmery aj členenie. Aj pôvodný komín pritom prešiel zmenou – pri stavbe kozuba ho čiastočne zbúrali a potom znovu postavili v stope pôvodného telesa. Prvá prestavba netrvala ani pol roka, dom bol rozdelený na dve bytové jednotky a pribudli doň mladí bezdetní manželia. 


Pri prvej rekonštrukcii zmizli z podkrovia všetky nenosné konštrukcie – tie nové, nosné, sú často priznané. Obvodové murivo sa na strane záhrady zdvihlo asi o dva metre.

Po štyroch rokoch sa začala ďalšia fáza prestavby. Na prízemie sa mali nasťahovať rodičia, v podkroví sa očakával príchod druhého dieťaťa.

rodinný dom
Prízemie domu sa v druhej fáze rekonštrukcie viac otvorilo, presvetlilo a spojilo so záhradou. Pribudla aj príjemná terasa, ktorá rozšírila obytný priestor spodného bytu smerom do záhrady. 

Podkrovie sa v druhej fáze rekonštrukcie rozšírilo o prístavbu, v ktorej vznikli dve spálne – pre rodičov a dve deti. Zmien sa dočkala aj záhrada – otvorila sa a „vyčistila“ tak, aby vyhovovala potrebám veľkej rodiny s malými deťmi. Miesto sa našlo aj na bazén. Oceľové plechy s tmavohnedým smaltom boli pôvodne určené na silážne veže, kryt v tvare bubliny chráni vodu pred popadaným lístím z okolitých stromov.

Prízemný byt dostal na strane záhrady príjemnú a praktickú terasu, pod ňou vznikla nová pivnica.

Celkovej sanácie sa dočkal suterén. Dom po celom obvode odkryli až pod úroveň podlahy v pivniciach, niektoré steny podrezali a odizolovali, všade otĺkli omietku a odstránili zvyšky podláh. Do základov nainštalovali drenáže, urobili novú kanalizáciu, nové podlahy vrátane izolácií a sanačné omietky na stenách.


V druhej fáze rekonštrukcie sa na prízemí domu vybúrali nenosné priečky, vďaka čomu tu vznikol pomerne veľkorysý obytný priestor. 

kuchyňa
Kuchyňa na prízemí dostala v porovnaní s pôvodným stavom veľké okno do záhrady, takzvaná priemyselná podlaha z olejovaných „kantoviek“ sa osvedčuje aj pri náročnej prevádzke.

Prístavbou vznikli na mieste pôvodnej spálne a šatníka dve priestranné spálne. Vzhľadom na dizajn pôvodného podkrovia zvolili v prístavbe drevený trámový strop napustený patinovaným voskom. Pod prístavbou vznikol krytý priestor, ktorý je vo vidieckom dome veľmi praktický – využíva sa na uskladnenie dreva do kozubov, detských hračiek aj na príležitostné remeselné práce. A našlo sa tu miesto aj na psiu búdu.

spálňa
Vďaka prístavbe vznikli na mieste pôvodnej spálne a šatníka dve priestranné miestnosti – nová spálňa pre rodičov a detská izba. Obe sú prístupné cez šatník s veľkou vstavanou skriňou. Architekt nezabudol ani na balkón a veľké okná, cez ktoré sa možno potešiť pohľadom do záhrady.

detská izba
V novej detskej izbe je rovnako ako v celej prístavbe drevený trámový strop napustený patinovaným voskom; staticky ho podporujú priznané oceľové prievlaky.  


Pod prístavbou je praktický úložný priestor, ktorý slúži na uskladnenie dreva do kozubov, detských hračiek a príležitostne aj na práce potrebné okolo domu. Oceňuje ho aj pes, ktorý tu má búdu.

Pôvodný stav rodinného domu
• jednogeneračný podpivničený rodinný dom 6 + 1 s garážou, záhrada orientovaná na severozápad, ulica a vstup z juhovýchodu,
• prízemie: obývacia izba, jedáleň, samostatná kuchyňa, chodba, kúpeľňa + WC,
• podkrovie: 4 spálne, WC, odkladacie priestory,
• v centre dispozície rozľahlá nevykurovaná schodisková hala.

pôdorys

Pôdorys prízemia
1 terasa, 2 garáž, 3 pergola – kryté parkovanie, 4 vstupná chodba, 5 chodba, 6 kúpeľňa, 7 WC, 8 kuchyňa,
9 spálňa, 10 obytná hala, 11 záhrada, 12 ulica

pôdorys

Pôdorys podkrovia
13 balkón, 14 spálňa, 15 detská izba, 16 šatník, 17 schodisko, 18 chodba, 19 technická miestnosť – práčovňa, 20 WC, 21 kúpeľňa, 22 kuchyňa, 23 obytná hala, 24 kozub, 25 ľahké schody vedú na galériu nad kuchyňou

TEXT: Vladimíra Storchová
FOTO: Jaroslav Hejzlar

  1. Anonym says:

    tie zeleza, tomu domu dali taky onaky raz, povedal by som, ze to vyzera ako mastal.
    rozhodne, by som sa tymto nechvalil.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje