Premena stodoly na dielňu 6. časť: Drevený prekladaný strop inšpirovaný našou históriou
Keď som premýšľal, ako urobiť strop v mojej budúcej dielni, tak som mal na výber niekoľko možností. Mohol som urobiť strop z OSB dosiek, čo by som mal rýchlo hotové, alebo sadrokartón, čo by mi trvalo trochu dlhšie, ale bolo by to lacnejšie. No ani jedna z týchto možností ma nelákala.
Galéria
S mojou rodinkou často navštevujeme skanzeny, lebo sa nám veľmi páči tradičná slovenská architektúra a k tradičnej slovenskej drevenici zaručene patrí drevený prekladaný strop. Na pohľad pôsobí teplo a aj veľmi pekne. Pozrel som pár našich videí z návštev skanzenov a podľa toho som si urobil nákres, ako by to mohlo vyzerať.
Pri prekladanom strope sa stropné dosky prekladajú jedna cez druhú. Určite by bolo jednoduchšie ukladať dosky vedľa seba a drevený strop by bol hneď hotový, ale drevo je živý materiál a časom by sa vám vytvorili medzery medzi doskami. Jednoducho povedané, drevo sa stiahne. Už vtedy niekoho napadlo, že jednu dosku prekryje druhou s nejakým prekrytím a aj pri stiahnutí dreva zostane strop bez medzier. Tak to len toľko na úvod a pustíme sa do práce.
Na drevený prekladaný strop budem potrebovať
- dosky 20 x 150 x 3500 – 26 kusov
- hranoly 80 x 120 x 3000 – 5 kusov
- rohovníky 70 x 70 – 20 kusov
- drevoskrutky 3,5 x 70 – 300 kusov
- biocídne napúšťadlo na drevo Drevolux Forte
- tenkovrstvú lazúru Drevolux aqua Decor
Náradie
- elektrický hoblík
- hornú frézu
- uhlovú brúsku s brúsnym kotúčom
- excentrickú brúsku
- aku skrutkovač
- plochý štetec
Príprava stropných dosiek a stropných hranolov
Aby som ušetril na cene reziva, tak som si stropné hranoly objednal surové a stropné dosky hobľované len z jednej strany. Takto som ušetril cca 30 €, ale teraz si ich musím upraviť sám. Elektrickým hoblíkom ohobľujem hranoly.
Uhlovou brúskou s brúsnym kotúčom hranoly prebrúsim. Použijem zrnitosť 120.
Aby hrany pôsobili krajšie, tak tie, ktoré budú pohľadové, prebehnem hornou frézou.
Hranoly ešte prebrúsim excentrickou brúskou so zrnitosťou 180.
Hranoly natriem biocídnym napúšťadlom Drevolux forte proti hubám, plesniam a drevokaznému hmyzu. Nanášam v dvoch vrstvách.
Po zaschnutí napúšťadla hranoly natriem tenkovrstvou lazúrou Drevolu Aqua Decor v odtieni buk. Taktiež v dvoch vrstvách. Rovnaký postup použijem aj pri stropných doskách s tým rozdielom, že vynechám hobľovanie.
Drevo na strop mám pripravené a môžem sa pustiť do stavby stropu.
Začnem tým, že si rozmiestnim stropné hranoly a vymeriam si ich rozostup na 75 centimetrov.
Pomocou rohovníkov a drevoskrutiek priskrutkujem stropné hranoly.
Hranoly mám na svojom mieste a môžem si na ne vyložiť stropné dosky. Aby mi nezavadzali pri práci, tak si vyložím len pár kusov.
Rozmeriam si strop a drevoskrutkami pripevním prvú dosku. Na pripevnenie o jeden hranol použijem dve drevoskrutky.
Stropné dosky majú šírku 150 mm a aby som mal dostatočné prekrytie pri prekladaní dosiek, tak medzi spodnými doskami bude medzera 110 mm, to znamená že vrchná doska mi bude prekrývať spodnú 20 mm na jednej strane. Aby sa mi lepšie pracovalo, tak z odpadu zo skracovania stropných dosiek si vyrobím malé doštičky so šírkou 80 mm (šírka stropného hranola) a dĺžkou 110 mm (rozostup spodných stropných dosiek). Pripravené doštičky položím na stropný hranol a priklincujem. Rovnakú medzeru 110 mm budú mať aj vrchné dosky.
Použitím vymedzovacích doštičiek sa nám vyplní medzera medzi spodnými doskami, čo bude v konečnom dôsledku vyzerať krajšie.
Stavba stropu ide prekvapivo rýchlo a za pár hodín práce som už pri konci.
Nasledujúci deň dokončím šikmú časť stropu, ku ktorej som nemal z vrchnej časti prístup a vyplním medzery medzi stropnými hranolmi.
Drevený prekladaný strop mám už hotový a vyzerá naozaj krásne, a pritom som za inšpiráciou nemusel chodiť ďaleko, lebo mi ju ponúkla naša história.
Text, video a realizácia: Lukáš Urblík
Veľmi pekné a inšpiratívne. Človeku dá hodne práce to urobiť, pripraviť foto postup je práca naviac a to sa cení. V dnešnej dobe sa z internetu vytratilo veľa poučných článkov a detailných pracovných postupov, je fajn že to tu dávate.
Výsledok je úžasný! Predkladaný strop by som si vedela predstaviť na chalupe, ale aj v rodinnom dome. Pochvala.
… kto chce džubať – džubne si … ale, za mňa – SUPER inštruktážny návod !!! … PS: ono – bolo by dobré pošpekulovať o podobnom strope aj v panelákoch = ušetríte na teple tým, že prestanete vykurovať podlahu suseda nad Vami 😉 ))) … pekný deň všetkým …
jo pekny… dnes nam internet na slovenskych portaloch zahlcuju hlupe videa sopliakov co si myslia ze su vtipny ked si daju parochne, ci ako sa flakaju po nejakej opustenej zrucanine a hovoria si youtuberi- boze kam to speje… je malo videi napr. na youtube ako si moze clovek urobit to alebo hento. Vsetko su to prevazne videa len zo zahranicia kde nemaju problem podelit sa o svoj project. Je fajn ze aj na Slovensku sa este niekto najde komu sluzia aj ruky aj hlava a tiez nema problem ukazat nacom pracuje a inspirovat ostatnych…
Ďakujem😀 potešili ste ma👍
Práca je kvalitně odvedená., výsledok je famozný.