Ozdobné vtáčie kŕmidlo lacno a pekne

Ozdobné vtáčie kŕmidlo lacno a pekne

Pohľad na šantenie vtáčat na kŕmidle je príjemným relaxom najmä pre deti, takže nie je na škodu, ak kŕmidlo vyzerá skutočne k svetu. Pri našom projekte sme sa inšpirovali architektonickými prvkami, ktorými sme odrezkom dreva a zvyškom strešnej krytiny vtisli zaujímavý dizajn.

UROB SI SÁM

náročnosť: +++
čas: 1 deň
náklady: 4 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 4 €
• masív 2 €
smrekové odrezky s hrúbkou 12 mm (120 €/m3), smrekové odrezky s hrúbkou 12 mm (120 €/m3), zvyšky smrekového obkladu (150 €/m3)
• montážny a spojovací materiál 0,50 €
Pattex Extreme Total Fix (6,62 €/440 g), Duvilax D3 Rapid (3,90 €/1 kg), klince kalibrov G18 a G21
• povrchová úprava 1,50 €
Chemolak Ekokryl Základ (4,90 €/0,6 l), Chemolak Ekokryl Lesk V2062 (6,30 €/0,6 l), Katepal Katrilli mach (47,36 €/20 m)

NÁRADIE A POMÔCKY
 pneumatická klincovačka
 pneumatická ihlovačka
 hobľovačka
 kompresor
 brúska
 píla

PRACOVNÝ POSTUP

1. PLATFORMA
Napílime si materiál na dno kŕmidla. Štvorec s rozmermi približne 28 × 28 cm je pre naše operence dostatočne veľký. foto: Marcela Gigelová

2. LEMOVANIE
Ceruzkou si vyznačíme línie približne centimeter od okrajov platformy. Pre prehľadnosť ich kreslíme na lícovú aj rubovú stranu. 

3. ŠABLÓNY
Na výkres si narysujeme šablóny bočných strán kŕmidla. Vychádzame z pôdorysu, ktorý sme si nakreslili ryskami na platformu.

4. DIELCE
Z materiálu s hrúbkou približne 12 mm si napílime dielce, z ktorých budeme bočnice vyrábať. Spotreba je skutočne malá. 

5. PREKRESLENIE
Keď máme dekoratívne oblúky a otvory hotové, prekreslíme si referenčné línie a body priamo z rozstrihanej papierovej šablóny. 

6. VYPÍLENIE
Starostlivo vypílime dekoratívne oblúky. Na takúto malú prácu postačí aj elektrická lupienková píla s podkladovou doskou.

7. VŔTANIE
Forstnerovým vrtákom nezabudneme zahĺbiť otvory, kým máme všetky dielce voľné na pohodlnú manipuláciu a upnutie pri práci! 

8. BRÚSENIE
Oblúky vyhladíme, aby sme sa vyhli prácnemu prebrusovaniu hotového kŕmidla pred jeho natieraním a povrchovou úpravou.

9. LEPENIE
Pustíme sa do lepenia bočných zostáv. Lepidlo na koncové rezy nanášame v dostatočnom množstve, aby naplnilo otvorené póry. 

10. ZVIERKOVANIE
Zostavy stiahneme zvierkami. Dávame si pri tom pozor, aby sa nevyhýbali z roviny. Excentrické drevené zvierky sú najvhodnejšie. 

11. ŠTIPCE
Na miestach s horšou dostupnosťou použijeme pri stužovaní štipcové zvierky. Tie uchytia aj drobné detaily, ktoré inak nevieme stiahnuť. 

12. BRÚSENIE
Dielce zbrúsime do plochy, aby tvorili súvislé bočné zostavy. Hobľovanie neprichádza do úvahy, vlákna sa rozbiehajú v dvoch smeroch.

13. OREZANIE
Z pravej strany dielcov odstránime práve takú šírku, ktorá zodpovedá hrúbke dielcov. V našom prípade je to 12 mm. 

14. LEMOVKY
Z odrezkov si napílime lemovky. Ich úlohou bude spevniť lepené spoje a vytvoriť bariéru proti rozfúkavaniu a vysýpaniu krmiva. 

15. UPEVNENIE
Lemovky celoplošne lepíme a namiesto zvierkovania ich klincujeme na rubovú stranu tak, aby boli zlícované s pravou stranou dielcov. 

16. DOKONČENIE
Rovnaké lemovky umiestnime aj na vrchnú stranu dielcov. Tie budú spevňovať dielce a vytvárať širšiu plochu na osadenie striešok. 

17. SPÁJANIE
Bočné dielce zlepíme a sklincujeme do dvojíc v tvare písmena L. Snažíme sa pritom zaistiť, aby boli zostavy bezchybne pravouhlé. foto: Marcela Gigelová

18. KOMPLETOVANIE
Z polotovarov zostavíme kompletné rámy kŕmidiel. Už teraz vidno, ako skelet kŕmidla spevnel a stal sa mechanicky odolným. 

19. ODTOKY
Do rohov základne vyvŕtame otvory na odtok vody. Mali by mať priemer aspoň 6 mm a odvŕtané hrany na oboch stranách. 

20. UPEVNENIE
Skelety kŕmidiel prilepíme k základniam. Riadime sa pri tom obrysovými líniami, ktoré sme si pripravili už na začiatku práce. 

21. KLINCOVANIE
Aby lepené spoje po rokoch nestratili pevnosť, nezabudneme na zosilnenie spojov klincami. Volíme dĺžku 35 mm a 5-centimetrové rozstupy. 

22. ZOSTAVY
Na strešné dielce si pripravíme zostavy. Môžu byť zo zvyškov tatranského obkladu alebo iných lamiel jednotnej hrúbky. 

23. REZANIE
Dielce si na pokosovej píle rozrežeme tak, aby vznikli zostavy so správnymi uhlami na štvorboké hranoly. Rez má horizontálny i vertikálny sklon.

24. SKRACOVANIE
Skrátenie dielcov spravíme na stolovej píle. Na tento účel si z odrezkov vyrobíme jednoduchú pomôcku pre bezpečný posun na stole.

25. LEPENIE
Strešné dielce zlepíme tavnou pištoľou. Tá nám pomôže vyrobiť komplikované spoje v priebehu desiatich sekúnd.

26. ZOSILNENIE
Nanesením lepidla do drážok dokážeme spoje výrazne zosilniť. To isté môžeme spraviť vo vrcholovom bode, kde sa strany zbiehajú.

27. LIŠTOVANIE
Aby bol obvod pohľadovo bezchybný, pomôžeme si lištovaním. Lišty z odrezkov krátime na mieru pílkou a zabrúsime do požadovaného tvaru.

28. TMELENIE
Problémové miesta vyplníme tmelom. Získame tak lepšiu oporu šindľovej krytiny, ktorú budeme neskôr na striešku osádzať. 

29. BRÚSENIE
Po prebrúsení sú striešky dokonalé a majú správnu geometriu v každom detaile. Už teraz vidno, že unesú aj bohatú vrstvu mokrého snehu. 

30. ŠABLÓNA
Maliarskou páskou si vyrobíme šablónu niektorého zo štítov a prenesieme si ju pre jednoduchšiu manipuláciu na hárok tvrdého papiera. 

31. REZANIE

Zo zakladacích pásov bitúmenových šindľov si narežeme podľa šablóny trojuholníky. Oceľové pravítko je výborným pomocníkom.

32. LEPENIE
Po stiahnutí ochrannej fólie lepíme bitúmenové dielce priamo na drevený podklad bez akejkoľvek prípravy. Teplom sa vytvorí spoj. 

33. HRANY
Styčné hrany dielcov podkladáme bitúmenovým tmelom z kartuše, ktorý zaistí vodotesný prechod medzi zakrytými plochami.

34. KLINCE
Nie je na škodu, ak bitúmenové dielce poistíme v spojoch a spodných lemoch klinčekmi. O niekoľko rokov ukážu svoje opodstatnenie. 

35. ŠABLÓNY
Navrhneme si dekoratívne tvary na konzoly, ktorými budeme kŕmidlá uchytávať na stĺpiky. Je fajn, ak dizajnovo ladia s kŕmidlom. 

36. PREKRESLENIE
Vystrihnuté šablóny sú výbornou pomôckou na prekresľovanie na materiál. Ak sú z výkresu, zaobídeme sa bez uhľového kopírovacieho papiera. 

37. VYPÍLENIE
Všetky dielce starostlivo vypílime. Spájanie oblúkov si vyžaduje trochu trpezlivosti, za dobrý výsledok však precíznosť vždy stojí.

38. VŔTANIE
V spodnej časti konzol si navŕtame otvory na montáž na stĺpiky. Je praktické použiť zahlbovací vrták a stojanovú vŕtačku. 

39. PRIMER
Všetky dielce dôkladne natrieme základnou akrylátovou farbou. Ak sa nám to nepodarí v jednej vrstve, urobíme ich dve. 

40. NÁTER
Základnú farbu musíme prekryť vrchným, krycím náterom. Hrany rezov môžeme dozdobiť kontrastnou maľbou, ktorá pridá zostave hĺbku. 

41. PODSTAVEC
Konzoly podstavca upevníme na hotové kŕmidlo. My sme použili lamelový spoj s dostatkom lepidla, možno ich však aj skrutkovať. 

42. OSADENIE
Kŕmidlá nasunieme na kolíky a prichytíme skrutkami. Takýto spoj je spoľahlivý, pevný a umožňuje kedykoľvek vymeniť stĺpik za nový. 

43. STRIEŠKY
Striešky lepíme na vrchný lem pomocou montážneho lepidla. Po jednom bode v každom rohu a pomocnom bode v strede strán bude osadenie pevné. foto: Marcela Gigelová

HOTOVO

NA ČO NEZABUDNÚŤ

TVAR KŔMIDLA
Kŕmidlá majú desiatky rôznych podôb, vždy sa však držia rovnakých pravidiel. Kŕmidlá musia ochrániť nasypané zrnká pred nepriazňou počasia a umožniť k nim prístup vtáčat bez obmedzení. To sa nezaobíde bez detailov, na ktoré by ste mali myslieť už pri návrhu svojho vlastného kŕmidla.

STRIEŠKA
Je nevyhnutnou výbavou. Chráni krmivo pred znehodnotením dažďom a snehom. Keďže semienka vo vlhkom prostredí napučia a klíčia, pri dobrom počasí sa môžu rýchlo premeniť na spleť živého materiálu. Je fajn, ak strieška bráni zavanutiu krmiva jemným snehom, ktorý v čase núdze ukrýva krmivo pred vtáčatami.

DNO KŔMIDLA
Malo by mať vždy odtokové otvory, aby sa v kŕmidle nehromadila voda. V tomto prípade nejde iba o krmivo samotné, ale aj o drevenú konštrukciu. Čím rýchlejšie sa voda dostane von, tým viac je drevo v bezpečí. Spoliehať sa na sklon kŕmidla pri montáži sa pri tvorbe otvorov nevypláca, výhodné je, ak je odtokový otvor na každej strane. Mal by byť dosť veľký na to, aby sa neuzavrel ani pri napučaní dreva alebo krmivom samotným.

ZÁBRANY
Krídla vtáčat a vietor dokážu krmivo vyfúkať zo zásobníka. Je to nepríjemné nielen preto, že sa bez úžitku stráca na zemi, ale aj preto, že niektoré vtáčatá dokážu vyhádzať celý obsah kŕmidla za niekoľko minút. Malé zábrany, lemy alebo lištovania dokážu vytvoriť šikovnú bariéru, ktorá bráni úniku krmiva. Ak na takúto výbavu zabudnete, vždy sa dá prirobiť aj dodatočne.

UMIESTNENIE
Pri montáži kŕmidla treba vždy voliť prehľadné miesto, ktoré neponúka skrýše pre predátorov. Cirkulár, kopa starého železa alebo debničiek nie sú prijateľným susedstvom. Mačka sa medzi nimi môže ukrývať, aby zaútočila na svoju korisť nielen od hladu, ale neraz aj zo zábavy.

PEVNÉ SPOJE

LEPENIE DREVA
Pri tomto projekte sme všetky spoje navrhli tak, aby odolali i dlhodobému vystaveniu v exteriéri. Pri lepení používame disperzné lepidlo triedy D3, ktoré dokáže odolávať vode, ak dážď a sneh môžu pri topení odtekať preč, čiže ak voda nebude pôsobiť na lepidlo dlhodobo. Stužovanie spojov pri lepení zvierkami je predpokladom toho, že lepidlo sa dostane v masíve do dostatočnej hĺbky. Nevynechajte tento krok, ktorý spoje zosilňuje.

SPEVNENIE LIŠTAMI
Tam, kde sa vlákna dreva stretávajú v na seba kolmých smeroch, vždy používame zosilnenie. V našom prípade sú to lišty, ktoré majú nepriamo funkciu zosilnenia spoja. Nie je zložité umiestniť ich aj na iné miesta, obzvlášť ak majú dekoratívne frézované reliéfy.

IHLIČKY A SPONKY
Zosilnenie lepených spojov pomocou pneumatickej klincovačky a ihlovačky je rozumným krokom na všetkých miestach, kde môže lepidlo po desaťročiach námahy zlyhať. Práve pár klinčekov dáva záruku, že kŕmidlo bude možné opraviť, pretože sa z neho žiadne dielce nestratia a vplyvom vlhkosti nezdeformujú. Na jemné detaily používame ihličky kalibru G23, na pevnejšie spoje klince kalibru G18.

na SUCHÝCH MIESTACH
Tavné lepidlo nie je účinné tam, kde je drevo vystavené priamo vode. Preto sme ho použili na zjednodušenie lepenia strešných dielcov, ktoré sú chránené strešnou krytinou.

SPRÁVNA TEPLOTA
Pre pevný spoj je dôležité, aby lepiaca pištoľ dokázala vyvinúť potrebnú teplotu na konkrétny druh lepiacich tyčiniek. Kým v hobby segmente vám toho výrobcovia veľa neprezradia, pri remeselníckych modeloch máte dokonalý prehľad.

ŠIKMO VEDENÉ SKRUTKY
Kľúčovým spojom je pripojenie montážnych konzol k základni búdky. Rýchlym riešením je použitie pomôcky Kreg Jig, s trochou trpezlivosti a presného merania je možné použiť aj skrutkový spoj z vnútornej strany kŕmidla. Dobré je však otvory vopred predvŕtať, aby konzoly nepraskli. My sme šli do stolárskej techniky pomocou lamiel.

DÔLEŽITÁ STRIEŠKA

PRESNÉ PÍLENIE
Hoci vyzerá jednoducho, najzložitejším prvkom celého kŕmidla je samotná strieška. Na to, aby štvorica dielcov bezchybne lícovala, je potrebné pri jej reze presne dodržať rezné uhly. Náklon pílového kotúča, ako aj natočenie stola je možné rýchlo vypočítať na ktorejkoľvek stolárskej kalkulačke na internete. My sme volili jednoduchú kombináciu uhlov – 16-stupňový sklon kotúča a 42,5-stupňovú rysku na otočnom stole pokosovej píly. Je praktické, ak možno pílu naklápať na obe strany, rezy však možno urobiť aj na stolovej píle.

SKÚŠOBNÉ POSKLADANIE
Prvú skúšku spájania môžete urobiť pomocou maliarskej pásky so šírkou 5 cm. Lepením nanečisto získate prehľad o uhloch a pred pílením naostro budete môcť spraviť drobné úpravy v nastavení. Na samotné spájanie už potom použijete lepiacu pištoľ. Drážky na zosilnenie spojov na rube obkladových lamiel sa nám osvedčili, nie je zlý nápad vytvoriť ich frézou alebo pílou aj na plošnom materiáli, ak sa rozhodnete použiť ten.

MONTÁŽ KRYTINY
Samotné pokrývanie bitúmenovou krytinou je viac modelárska ako stolárska práca. Do úvahy treba brať to, že pri drobnom kŕmidle neplatia žiadne pravidlá, ktorých sa držíme pri montáži strešnej krytiny. Keďže krytina má veľkú tepelnú rozťažnosť, je dobré ju pred rezaním podchladiť, aby sa v zimných mesiacoch nescvrkla. Podlepenie bitúmenom na spojoch je nutnosťou rovnako ako ich vytmelenie.

UTESNENIE SILIKÓNOM
Ak si chcete pokrývanie zjednodušiť a chýbajú vám zručnosti na prácu s plechom, použiť môžete silikónový strešný náter, ktorý na strieške vytvorí súvislú gumovú vrstvu. Silikón vo vedierku Ceresit Aquablock je dostupný v niekoľkých farebných vyhotoveniach, pomocou neho na strieške vytvoríte 2-milimetrovú membránu, ktorej môžete pečiatkovaním prepožičať aj reliéfnu štruktúru.

PRIPEVNENIE STRIEŠKY
Veľmi dôležité je aj správne upevnenie striešky. Nebojte sa použiť klince, ak nedôverujete montážnemu lepidlu, ktorého zvyšky ste našli v dielni. Aby bol kontakt tesnejší, vrchné lemy kŕmidla je možné zrezať pod 23-stupňovým uhlom.

OSADENIE STĹPIKOV

Impregnácia dreva
My sme stĺpik osádzali priamo do terénu. Vopred sme ho však namočili do vedra s biocídnym napúšťadlom, aby sa chemická clona po vláknach vsiakla do hĺbky masívu. Tam zabráni rozvoju húb. Dôležité je však pre fungovanie ochrany použiť takú povrchovú úpravu, ktorá prepúšťa vodu a pary z dreva von. Do úvahy prichádzajú tenkovrstvové lazúry, napúšťacie lazúry a terasové oleje.

Variant – zemná skrutka
Použitie zemnej skrutky je najtrvácnejším riešením pri osádzaní kŕmidla v záhrade. Oceľový vrut oddelí drevený stĺpik od zeminy a zabráni jeho odhnívaniu. Zemná skrutka postačí v najkratšej, 50-centimetrovej dĺžke, drevený stĺpik by mal mať prierez 5 x 5 cm.

Vodiaci otvor
Aby stĺpik smeroval kolmo do zeme a kŕmidlo sa nenachyľovalo, je praktické vopred si vyvŕtať vodiaci otvor v zemi. S vrtákom s priemerom 30 mm a dĺžkou 60 cm budete mať istotu, že všetko sadne na prvýkrát. Čínske vrtáky tohto kalibru nie sú drahé, s SDS stopkou ich kúpite v každom železiarstve.

Montáž kŕmidla
Pri montáži konzol kŕmidla na stĺpik nie je nutné, aby ste skrutky doťahovali plnou silou. Oveľa viac záleží na tom, aby sa celá vrchná plocha stĺpika dotýkala dna kŕmidla.

Text a foto: Marcela Gigelová
Realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. neviem ktory mudry clovek tomu dal nadpis ze /lacno/ved na to potrebujes vybavenu stolarsku dielnu, /frezu,pokosovu pilku,cirkularku,taviacu pistol,brusku/to vsetko mame bezne doma

    1. Šuhajko, a to potom budeme do varenia počítať cenu chladničky, plynového sporáku, mesačný poplatok za hodiny a cestovné do obchodu ak je len v susednej dedine?

  2. Janko Hrasko says:

    čo sa stalo, že ste spomenuli a propagujete tentokrát iného výrobcu a iný druh náteru ?

  3. Vselijaky takyto vercajch netreba, staci ostra rucna pilka a smirgel, kus hoblovaneho hranola z hobby marketu, kus dosky na podlahu a strechu, trochu iny dizajn (toto je ozaj na precizne naradie)

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.