Stojany na črepníkové kvety
Črepníkové kvety v obytných priestoroch najčastejšie ukladáme na nábytok alebo na kúpené stojany. Podľa priloženej výkresovej dokumentácie, fotografií a opisu si môžeme praktické a vzhľadné stojany vyrobiť sami.
Galéria
Policový stojanVyrobíme ho zvarením oceľových rúrok štvorcového prierezu, uholníkových profilov a dvoch kusov oceľových líšt. Oceľové lišty majú rozmer 50 × 10 × 540 mm. Svojou hmotnosťou a rozmermi fixujú stojan do statickej polohy. Zospodu sú na lišty priskrutkované drevené dosky, aby kov nepoškodil koberec, linoleum alebo parkety. Police vyrobíme zo smrekových dosák. Všetky časti policového regálu natrieme základnou i vrchnou farbou. Časti z dreva najskôr napustíme fermežou.
Stojan zo samorastu
Ak sa rozhodneme vyrobiť si stojan zo samorastu, musíme najskôr vyrobiť dostatočne ťažký podstavec s priemerom opísanej kružnice okolo 0,5 m. Najľahšie ho vyrobíme zvarením ako trojnožku z oceľových dielcov. Na nohy dáme plastové gule s priemerom 30 až 50 mm, ktoré chránia podlahu pred poškodením. Iná možnosť je vyrobiť si stojan zo zlepených kusov tvrdého dreva, ktoré opracujeme na sústruhu (pozri výkres). Ako základňu použijeme preglejku hrubú 12 mm zrezanú do šesťhranu.
Nosný vertikálny stĺp vyrobíme z borovice, z ktorej ešte za čerstva olúpeme kôru. Ak sa rozhodneme vyrobiť si nosný stĺp z brezového konára, ten kôry nezbavujeme. Kôry zbavíme len spodnú časť brezy, ktorú budeme upínať do podstavca. Upravíme ju tak, aby sa po vysušení dala bez problémov upnúť do stojana. Otvory s priemerom 10 mm, ktoré slúžia na priskrutkovanie vešiaka črepníka, vyvŕtame, ešte kým je breza čerstvá. Takto upravený samorast sušíme na suchom mieste v prievane aspoň rok. Ak sa nám kôra po vysušení v niektorých miestach lúpe, prilepíme ju sekundovým lepidlom. Upravený samorast, či už z borovice, alebo z brezy, napustíme fermežou a po zaschnutí natrieme priesvitným lakom.
Jozef Dobrovolný, Piešťany
Foto a kresby: autor
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre