Dvere na garáž s poistkou kľučky

dvere na garaz s poistkou klucky

Vyrobte si podľa nášho návodu garážové dvere s poistkou kľučky

Dvere na garáž môžeme vyrobiť aj iným spôsobom ako čapovaním. V tom prípade pozostávajú z troch vrstiev dosák:
1. základnej (1),
2. obkladovej a spevňujúcej (2),
3. z drážkových a spevňujúcich lát. 

Postup práce

– Z drevotriesky alebo latovky odporúčame najprv vyrobiť stôl (dosku) o niečo väčší ako jedno krídlo dverí; stôl nám poslúži ako montážna pomôcka. Na jednu dlhú aj krátku stranu pomocného montážneho stola upevníme zvrchu latu hrubú 18 až 19 mm. Takto získame uholník uľahčujúci montáž a brúsenie 20-milimetrových lát. Základný rám (A) zložíme nasucho (A – slúži len ako ukážka).

– Základné dosky spájame na pero a drážku, bez úkosu hrán (natupo). Vrstvy dosiek zlepíme a stiahneme zvierkami. Po zaschnutí ich obrúsime. Na koncoch lát, pri sklenenej výplni dverí, vytvoríme pero (A 1.1). Perá poistíme klincami (len zo strany druhej vrstvy).

– Druhú vrstvu, rovnako súvislú ako prvú, zakladáme na uhlopriečku (na zabezpečenie pevnosti). Najprv položíme sklenenú výplň – nalepíme ju a prichytíme skrutkami do dreva (A 2.1). Na jej upevnenie použijeme laty 20 × 45 s perom a  drážkou, ktoré ukladáme s úkosom hrán zhora alebo obrátene (na tupo). Začneme šikmou stranou – úkosom skla smerom hore a pokračujeme naraz ľavou a pravou stranou smerom dole. Vynecháme miesto na zámku, aj naproti nej. Konce lát istíme klincami, ale pre dostatočné spevnenie odporúčame použiť skrutky do dreva 3,5 × 35 mm. Dávame však pozor, aby boli prekryté treťou vrstvou, hlavne pri zámke. Celý povrch dokonale vybrúsime.

– Pre zjednodušenie postupu môžeme ako tretiu vrstvu použiť laty bez vypilovania – ofrézované (B). Ak sa rozhodneme pre postup podľa našej fotografie, započítame do šírky lát aj falc tesnenia, šírku pásu pántov a rátame aj s vypilovaním zaoblenia. Na prichytenie sklenenej výplne použijeme dve laty, ktoré môžeme v strede spoja vyfrézovať. Uhly pílime podľa potreby, hrany spojov nahladko alebo ich mierne zaoblíme (podľa A 4.1).

Každú latu hneď pripevníme skrutkami do dreva na požadované miesto. Vymeriavame s veľkou presnosťou, lebo laty na dverách budú viditeľné (B). Zatiaľ použijeme tenšie skrutky do dreva 3,5 × 35 mm. Na všetky laty nalepíme z boku, v dĺžke asi 50 cm, páskou výkresový papier. Tieto diely si očíslujeme, nakreslíme a vystrihneme vzor. Šablóny použijeme na druhé krídlo obrátene. Každú latu po vypílení a prebrúsení upevníme späť. Spoje skontrolujeme, prípadne upravíme, zväčšíme diery na skrutky s veľkosťou 4 × 40 mm a vyvŕtame otvory na zátky (B). Laty nalepíme a upevníme.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteÚkosovou pílou urobíme 4- až 5-milimetrové zátky a vlepíme ich do vývrtov. Po zatvrdnutí všetko obrúsime. Spoje vyrovnáme z boku tmelom. Frézujeme aspoň trikrát. Zámku ešte pred upevnením laty osadíme, naznačíme otvor na kľučku a vyvŕtame ho. Horizontálna lata sklo nepredeľuje, ale má spevňujúci a estetický význam. 

Pánty

Vyrobíme ich z pásoviny 5 × 40 až 50 mm s dĺžkou ramien asi 400 mm. Vďaka svojej dĺžke dobre viažu rohy a majú značnú nosnosť. Nafarbené pánty upevníme na nalakované dvere (C). Zapustená veľkoplošná podložka dobre fixuje skrutky. Do falcov upevníme dištačné podložky, napr. sololit s hrúbkou 3 až 4 mm, a dvere umiestnime do zárubne. Je dobré, ak na zárubňu (Z) navaríme 100 až 120-milimetrové závitové tyče (A 6). Vymedzíme a navaríme pánty. Opačný spôsob je veľmi komplikovaný, pretože by sme museli navariť medzikusy (A 7). Po navarení pántov ich treba plošne vyrovnať, opäť osadiť skrutkami a dodatočne vymeniť za vratové skrutky. Aby sme mohli z času na čas premastiť zámku vazelínou, vyvŕtame do vrchných pántov dierky s priemerom 3 až 4 mm. Stredovú latu (D 3.1) vyrobíme na mieru s jednou až dvoma drážkami tesnenia. Upevníme ju (nasucho) skrutkami a v rohu utesníme silikónom.

Pružina kovaných kľučiek sa môže pôsobením ich váhy a iných vplyvov predčasne unaviť. Bez stáleho primkýnania západka stráca svoju pružnosť,  čo môže v konečnom dôsledku, najmä pri veternom počasí, ovplyvniť bezpečné zatváranie dverí. Na kľučku preto môžeme navariť protikus, ktorý ju vyvažuje a dvere sú tak okamžite zaistené už pri pustení kľučky (D). Diel D 1  tvarovo prispôsobíme tak, aby presahoval na protištítok, na ktorom je navarený diel D 2. Protikus istí čelne a má zospodu doraz. Na túto časť môžeme upevniť vkusnú visiacu zámku. Na dieloch (1) a (2) vytvoríme proti sebe plôšky, ktoré prevŕtame. V tomto prípade na štítku (2) zameníme skrutky za vrátové s veľkosťou 6 × 70 mm.

Viliam Fekete, Handlová
Foto a kresby: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.