Dvere na garáž s poistkou kľučky
Vyrobte si podľa nášho návodu garážové dvere s poistkou kľučky
Galéria
Dvere na garáž môžeme vyrobiť aj iným spôsobom ako čapovaním. V tom prípade pozostávajú z troch vrstiev dosák:1. základnej (1),
2. obkladovej a spevňujúcej (2),
3. z drážkových a spevňujúcich lát.
Postup práce
– Z drevotriesky alebo latovky odporúčame najprv vyrobiť stôl (dosku) o niečo väčší ako jedno krídlo dverí; stôl nám poslúži ako montážna pomôcka. Na jednu dlhú aj krátku stranu pomocného montážneho stola upevníme zvrchu latu hrubú 18 až 19 mm. Takto získame uholník uľahčujúci montáž a brúsenie 20-milimetrových lát. Základný rám (A) zložíme nasucho (A – slúži len ako ukážka).
– Základné dosky spájame na pero a drážku, bez úkosu hrán (natupo). Vrstvy dosiek zlepíme a stiahneme zvierkami. Po zaschnutí ich obrúsime. Na koncoch lát, pri sklenenej výplni dverí, vytvoríme pero (A 1.1). Perá poistíme klincami (len zo strany druhej vrstvy).
– Druhú vrstvu, rovnako súvislú ako prvú, zakladáme na uhlopriečku (na zabezpečenie pevnosti). Najprv položíme sklenenú výplň – nalepíme ju a prichytíme skrutkami do dreva (A 2.1). Na jej upevnenie použijeme laty 20 × 45 s perom a drážkou, ktoré ukladáme s úkosom hrán zhora alebo obrátene (na tupo). Začneme šikmou stranou – úkosom skla smerom hore a pokračujeme naraz ľavou a pravou stranou smerom dole. Vynecháme miesto na zámku, aj naproti nej. Konce lát istíme klincami, ale pre dostatočné spevnenie odporúčame použiť skrutky do dreva 3,5 × 35 mm. Dávame však pozor, aby boli prekryté treťou vrstvou, hlavne pri zámke. Celý povrch dokonale vybrúsime.
– Pre zjednodušenie postupu môžeme ako tretiu vrstvu použiť laty bez vypilovania – ofrézované (B). Ak sa rozhodneme pre postup podľa našej fotografie, započítame do šírky lát aj falc tesnenia, šírku pásu pántov a rátame aj s vypilovaním zaoblenia. Na prichytenie sklenenej výplne použijeme dve laty, ktoré môžeme v strede spoja vyfrézovať. Uhly pílime podľa potreby, hrany spojov nahladko alebo ich mierne zaoblíme (podľa A 4.1).
Každú latu hneď pripevníme skrutkami do dreva na požadované miesto. Vymeriavame s veľkou presnosťou, lebo laty na dverách budú viditeľné (B). Zatiaľ použijeme tenšie skrutky do dreva 3,5 × 35 mm. Na všetky laty nalepíme z boku, v dĺžke asi 50 cm, páskou výkresový papier. Tieto diely si očíslujeme, nakreslíme a vystrihneme vzor. Šablóny použijeme na druhé krídlo obrátene. Každú latu po vypílení a prebrúsení upevníme späť. Spoje skontrolujeme, prípadne upravíme, zväčšíme diery na skrutky s veľkosťou 4 × 40 mm a vyvŕtame otvory na zátky (B). Laty nalepíme a upevníme.
Úkosovou pílou urobíme 4- až 5-milimetrové zátky a vlepíme ich do vývrtov. Po zatvrdnutí všetko obrúsime. Spoje vyrovnáme z boku tmelom. Frézujeme aspoň trikrát. Zámku ešte pred upevnením laty osadíme, naznačíme otvor na kľučku a vyvŕtame ho. Horizontálna lata sklo nepredeľuje, ale má spevňujúci a estetický význam.
Pánty
Vyrobíme ich z pásoviny 5 × 40 až 50 mm s dĺžkou ramien asi 400 mm. Vďaka svojej dĺžke dobre viažu rohy a majú značnú nosnosť. Nafarbené pánty upevníme na nalakované dvere (C). Zapustená veľkoplošná podložka dobre fixuje skrutky. Do falcov upevníme dištačné podložky, napr. sololit s hrúbkou 3 až 4 mm, a dvere umiestnime do zárubne. Je dobré, ak na zárubňu (Z) navaríme 100 až 120-milimetrové závitové tyče (A 6). Vymedzíme a navaríme pánty. Opačný spôsob je veľmi komplikovaný, pretože by sme museli navariť medzikusy (A 7). Po navarení pántov ich treba plošne vyrovnať, opäť osadiť skrutkami a dodatočne vymeniť za vratové skrutky. Aby sme mohli z času na čas premastiť zámku vazelínou, vyvŕtame do vrchných pántov dierky s priemerom 3 až 4 mm. Stredovú latu (D 3.1) vyrobíme na mieru s jednou až dvoma drážkami tesnenia. Upevníme ju (nasucho) skrutkami a v rohu utesníme silikónom.
Pružina kovaných kľučiek sa môže pôsobením ich váhy a iných vplyvov predčasne unaviť. Bez stáleho primkýnania západka stráca svoju pružnosť, čo môže v konečnom dôsledku, najmä pri veternom počasí, ovplyvniť bezpečné zatváranie dverí. Na kľučku preto môžeme navariť protikus, ktorý ju vyvažuje a dvere sú tak okamžite zaistené už pri pustení kľučky (D). Diel D 1 tvarovo prispôsobíme tak, aby presahoval na protištítok, na ktorom je navarený diel D 2. Protikus istí čelne a má zospodu doraz. Na túto časť môžeme upevniť vkusnú visiacu zámku. Na dieloch (1) a (2) vytvoríme proti sebe plôšky, ktoré prevŕtame. V tomto prípade na štítku (2) zameníme skrutky za vrátové s veľkosťou 6 × 70 mm.
Viliam Fekete, Handlová
Foto a kresby: autor
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre