image 41357 25 v1
Galéria (16)

Stojisko pred garážou za 1125 €

Možnosti jeho použitia sa nájdu nielen v exteriéri, ale aj v interiéri. Tam môžeme túto modernú a odolnú povrchovú úpravu využiť aj v exkluzívnejších priestoroch. Svoje prednosti naplno uplatní aj v záhrade alebo ako spevnená plocha pred domom.

Galéria

Spevnené plochy - kamenný koberec
Spevnené plochy - kamenný koberec
Spevnené plochy - kamenný koberec
Spevnené plochy - kamenný koberec
Spevnené plochy - kamenný koberec
Spevnené plochy - kamenný koberec
Spevnené plochy - kamenný koberec
Spevnené plochy - kamenný koberec

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: +++
ČAS: 3 týždne
NÁKLADY: 1 125 €
ĽUDIA: 2
OBDOBIE: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 1 125 €
na plochu 4,5 × 6,7 m

• kameň 200 €
32 kg/m2 (platí pri hrúbke 20 mm ), cena 25 kg vreca praného kameniva od 4 do 20 € podľa typu
• epoxidová živica 500 €
1,3 kg na 25 kg kameňa (100 €/10 kg živice)
• betón 250 €
trieda C 16/20 (55 €/m3, bez čerpania a dopravy), vystužený oceľovou sieťou 6 × 150 × 150 mm (2,90 €/m2)
 štrk 55 €
drvené kamenivo frakcie 16 – 32 mm (bez dopravy, 11,40 €/t, resp. 18,22 €/m3)
 doprava do 15 km 120 €

NÁRADIE

• veľká nádoba
napr. plastové vedro na miešanie s objemom aspoň 30 l
 elektrická ručná miešačka (miešadlo)
 murárska lyžica „kelňa“
 antikorová stierka
 fúrik, lopata, miešačka
 uhlová brúska, vodováha
 ubíjacia lata, rýľ, krompáč
• vibračná doska, žaba

AKO NA TO

1. VÝKOP
Odstránime ornicu do hĺbky 20 cm a dno „užabujeme“. (Ak podklad nie je pevný, vyhĺbime ešte 20 cm a tento objem vyplníme štrkom s frakciou 0 – 63 mm.)

2. KAMENIVO
Na zhutnené dno rozhodíme 10 cm makadamu (drevného kameniva s frakciou 16 – 32 mm) a zhutníme ho. 

3. BETÓNOVANIE
Zhotovíme vystužený podkladový betón s hrúbkou 100 mm. 

4. PENETRÁCIA
Podklad napenetrujeme špeciálnym prípravkom vhodným na použitie nasledujúcej epoxidovej vrstvy. 

5. NÍZKE DEBNENIE
Zhotovíme ho zo starých dosák alebo hranolov, aby sa drahá epoxidová zmes nerozlievala aj na okolitý terén. Vnútorné steny pred umiestnením naolejujeme. 

6. LIATIE
Namiešame si epoxidovú živicu s tvrdidlom a primiešame kamenivo. Zmes vylievame, rozotierame a vyrovnávame ju antikorovou stierkou. 

7. HOTOVO
Po stvrdnutí živice (najlepšie na druhý deň) odstránime debnenie. Vďaka mastným stenám to pôjde ľahko. Drobné chyby ešte môžeme opraviť novou zmesou.

Podklad

Zásadnou podmienkou, ktorú musíme dodržať, je samonosný podklad (betón, poter). Vhodným podkladom je i pôvodná zámková dlažba alebo stará betónová plocha. Podklad musí byť suchý, zbavený nečistôt. Prípadné nerovnosti je vhodné upraviť napr. lepidlom alebo maltou. V prípade existujúcich dilatačných medzier v podklade je potrebné dodržať dilatáciu aj pri kamennom koberci. Je dôležité upozorniť, že pri realizácii novej betónovej dosky je nutné izolovať ju proti zemnej vlhkosti. Vhodné materiály sú pásy z asfaltovej lepenky alebo fólie z PVC. Pred kladením samotného kamenného koberca sa na celý povrch aplikuje penetračný náter. Postačuje i obyčajný penetračný náter na betónové plochy.

Epoxidová zmes

Na jednoduchšiu realizáciu sú stanovené miery, ktoré potrebujeme na správnu prípravu celkovej zmesi. Teda na 25 kg kameňov sa používa približne 1 kg epoxidovej živice a 0,5 kg tvrdidla.

Celý postup prípravy kamennej zmesi spočíva v zmiešaní všetkých zložiek v uvedených pomeroch. Epoxidová živica sa spolu s tvrdidlom dôkladne zmiešava vo vedre elektrickým zmiešavačom, kde sa následne pridáva i 25 kg balenie kameňov. Všetky zložky sa zmiešavajú tak, aby vznikla rovnomerná zmes. Pripravená zmes sa musí spracovať, keďže jej otvorený čas (čas spracovateľnosti) je približne 30 minút.

Umiestnenie stojísk vzhľadom na pozemok vizualizácie: Miroslav Šteiner

Liatie kamenného koberca

Zmes sa naleje na pripravený podklad a postupne sa rozťahuje oceľovou stierkou na rovnomernú hrúbku. Pri prejazdnom povrchu je minimálna hrúbka 20 mm. Povrch sa musí poriadne uhladiť. Na zvislé plochy, ako sú schody alebo okraje riešenej plochy, je najvhodnejšie použiť debnenie. Nejde ale o nijakú masívnu konštrukciu, postačia opracované dosky, hranoly alebo aj napríklad stará laminátová podlaha. Hrany je najvhodnejšie osadzovať lištami na obkladanie.

Plocha je pochôdzna približne o 12 hodín, debnenie sa odstraňuje 24 hodín po vyliatí zmesi. Dôležitá je teplota pri aplikácii. Ideálna teplota je okolo 20 °C a suché počasie. Úplne prejazdná a pripravená je plocha za 7 dní aj pri nepriaznivom počasí.

Čo je kamenný koberec?

Kamenný koberec je v podstate liata podlaha tvorená z troch základných zložiek: kameniva, epoxidovej živice a tvrdidla. Na dosiahnutie želaného efektu vyberáme z riečnych praných kamienkov s frakciou 3/6 mm. Na trhu sú dostupné i praktické balenia 25 kg vriec, ktoré obsahujú kamenivo s rôznymi farebnými vyhotoveniami frakcií.

Parkovacie stojisko pri pohľade z bočnej strany vizualizácie: Miroslav Šteiner 

KAMENNÝ KOBEREC

VÝHODY
+ prírodný materiál
+ vysoká pevnosť
+ životnosť
+ ľahko tvarovateľný
+ celistvosť – povrch bez škár

NEVÝHODY
– vyššie náklady na materiál
– nutnosť dodržať presné pomery pri miešaní zmesi
– pripravená zmes sa musí okamžite zapracovať

Pohľad z predzáhradky vizualizácie: Miroslav Šteiner 

Výber dlažby prispôsobte nosnosti plochy

Kvalitná dlažba

Vyžaduje si spoľahlivé materiály a správny pracovný postup. Či ide o príjazdovú cestu, terasu, alebo chodník k záhradnému jazierku, vybrať si môžete z rôznych typov, farieb a vzorov.

Spevnené plochy

Spĺňajú nielen úžitkovú, ale aj estetickú funkciu. „Je dôležité starostlivo zvážiť výber materiálu s ohľadom na použitie a stupeň náročnosti kladenia. Pred samotným nákupom je potrebné si presne stanoviť využitie položenej plochy,“ upozorňuje Richard Klička, odborník na stavbu z projektových marketov Hornbach. Jedným z hlavných kritérií je nosnosť. Teda to, či po ploche, ktorú budete klásť, plánujete iba chodiť, alebo ju budete zaťažovať aj autom. Bežná dlažba má hrúbku 6 cm, na príjazdovú cestu a parkovanie sa odporúča minimálne 8 cm.

Zámková dlažba

Nevyužijete ju len na príjazd či parkovanie, ale napríklad aj ako podlahu pod pergolu alebo okolie bazéna, záhradného domčeka, grilu či kozuba. Materiály sú odolné proti mrazu, nepriaznivému počasiu či posypovej soli. Vzájomná väzba a dotyk hrán zámkovej dlažby zabezpečia vysokú stabilitu položenej plochy.

Aktuálne trendy

Súčasným trendom je betónová zámková dlažba s divokým, rovnobežným či priečnym vzorom. V projektových marketoch Hornbach je dostupný široký výber farebných odtieňov, ako aj štruktúr povrchov a dekorácií. Umožňujú vytvárať vzory, deliace pásy a pruhy alebo dokážu opticky oddeliť jednotlivé plochy. Okraje dlažby je vhodné olemovať malými obrubníkmi alebo rovnými dielmi a naviazať na trávnik. Využitie klasického betónu ako liatych dosiek na záhrade je vhodným riešením predovšetkým v súvislosti so základovými doskami pod záhradný domček alebo garáž.

Vrstvy garážového stojiska

1. liata podlaha s hr. 20 mm, frakcia kameňa 3 – 6 mm
2. penetračný náter
3. betónová platňa s hr. 100 mm
4. kamenná drvina, frakcia 16 – 32, hrúbka 100 mm
5. pôvodná zemina

Na čo dať pozor

Pri kladení venujte pozornosť spádovaniu dlažby podľa odvodu vody. Malo by smerovať od domu smerom k záhrade alebo priamo do odvodňovacieho kanálika.

Text a vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2017

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje