image 39777 25 v1
Galéria (8)

Čo so zatečenou garážou vo svahu

V našej stavebnej poradni odpovedáme na čitateľské otázky menšieho i rozsiahlejšieho charakteru. Ak si neviete na svojej stavbe s niečím rady, napíšte nám a možno práve vašu otázku vyberieme ako tému poradne. Iste tak pomôžeme viacerým čitateľom.

Galéria

Zatečená garáž vo svahu
Zatečená garáž vo svahu
Zatečená garáž vo svahu
Zatečená garáž vo svahu
Zatečená garáž vo svahu
Zatečená garáž vo svahu
Zatečená garáž vo svahu

Zatečená garáž vo svahu

Obraciam sa na vás s prosbou o radu. Naša chalupa má veľkú terasu prepojenú na rovnú plochu garáže, obidve sú zabudované do svahu (už 22 rokov). V poslednom čase zatekajú plochy terasy a garáže, a to vrchom. Zateká potom celá predná strana a opadáva omietka. Nevieme, čo s tým robiť. Boli sa pozrieť aj z firmy, ktorá robí rovné strechy, a jej vedúci nevedel zistiť príčinu. Keď prší, tak sú steny celkom nasiaknuté a zatečené. Lokalita je časť Kopec pri Košeckom Podhradí, okres Ilava. Je to úzka dolina v Strážovských vrchoch, kde je aj veľa podzemnej vody.
Pomôžte mi, prosím, radami alebo konkrétnymi riešeniami, alebo mi poskytnite kontakt na odborníkov. Určite sa stretávate s nevšednými problémami. Som z toho veľmi nešťastná, lebo vlhkosť sa stále rozširuje.

Neznie to veľmi optimisticky, ale nezabúdajte, že voda je všade a určiť jej priesak do stavby je niekedy dosť dlhodobý proces, aby sa našla skutočná príčina. Na vašich fotografiách je „nádherný“ príklad poškodenia hydroizolácie po 22 rokoch. Možno máte šťastie. Znie to trochu drsne, ale fakt je, že podobné problémy riešime pri stavbách, ktorých vek často nepresahuje ani 7 rokov.

Poďme zhodnotiť, ktoré chyby vidno na prvý pohľad:

1. Chýba mechanická zábrana, kupolková (tzv. nopová) fólia v zemine a zle je spracovaný detail styku betón – hydroizolácia. 

2. Viditeľné je aj narušenie statiky oporného múru. 

3. Táto fotografia by mala väčšiu hodnotu, keby sme videli vodu len hore, predpokladám, že tento stav trvá dlhšie. 

4. Vidieť pomerne zanedbanú opravu. 

BOLO BY TREBA VIDIEŤ

5. Nadstavená strecha 

6. Oplechovanie atiky 

Lepší detail pukliny v murive

Nevieme, pokiaľ siaha puklina v múre (2). Určite ju treba odkopať a zistiť jej dĺžku, aj keď na prvý pohľad pôsobí, že nemá s garážou nič spoločné. No podľa fotografie (5) sa zdá, že strecha bola nadstavovaná a dôvod, prečo je na fotografii (1) medzi múrom a miestnosťou hlina a kamene, tiež nevieme jednoznačne určiť.

Oporný múr za garážou

Aká je izolácia zo strany kopca? Je tam použitá kupolková fólia alebo mechanická zábrana, ktorá chráni hydroizoláciu?

Detail strešnej izolácie a oplechovania

Na fotografii (6) je zjavné, že atikové plechy neplnia svoju funkciu, keďže je celá stena mokrá, a že na za zadnej stene sa drží na „schodoch“ sneh, čo vidieť na úvodnom zábere. To, že chýba plech, nám ozrejmuje ďalší obrázok (2), kde je totálne premočené murivo.

Fotografie z interiéru

Bolo by jasne vidieť, odkiaľ stavba vlhne. Ak vlhne odvrchu (od strechy), tak je predpoklad, že nebude nutné odkopávať celý svah. No v tomto prípade, ak je stena vo svahu z tehál, by to nebolo jednoznačné. Pri betóne by to bolo jednoduchšie určiť. Otázkou ešte je, či je konštrukcia opornej steny vo svahu z betónu alebo z tehly.

Skúsme si načrtnúť možné príčiny, ktoré spôsobili tento stav, začneme od tých menej nákladných:
• oplechovanie strechy už neplní svoju funkciu,
• strešná izolácia je poškodená,
• je poškodená hydroizolácia v kopci,
• je poškodená statika,
• nakoniec najhoršia situácia – ide o kombináciu všetkých predošlých chýb.

NAVRHOVANÝ POSTUP

1 Otĺcť všetky mokré omietky ako v interiéri, tak aj exteriéri minimálne 0,2 m od mokrého miesta a opraviť poškodenú betónovú strechu, aby nedošlo k poškodeniu statiky. (O tomto probléme sme už písali v USS 10/2016.)
2 Odkopať garáž od svahu na hĺbku aspoň 0,5 m, aby bolo možné zistiť rozsah pukliny v stene a následne prekontrolovať hydroizolácie a kupolkové fólie po celom obvode garáže.
3 Teraz prichádzajú na rad ťažšie rozhodnutia – odstrániť hydroizolačnú fóliu a strechu prekryť dočasnou strechou (odporúčam začiatkom jari, keď prestane snežiť a mrznúť). Pozor! Na fotografii nie je vidieť stavbu naľavo od garáže, takže radím zakryť celú strechu.
4 V stave, keď dažďová voda nebude mať na strechu prístup zhora a murivo aj strecha sa začne vysušovať (treba merať vlhkomerom, nie vizuálne), budem dúfať, že múry a strop naozaj celkom vyschnú a nebudete musieť riešiť poškodenú izoláciu v kopci.
5 Ak bola chyba v strešnej izolácii (teda ak stavba vysychá), tak odporúčam celú (!) strechu zaizolovať fóliou (napr. Fatrafol, Icopal, Firestone…) a zveriť túto prácu firme, ktorá je certifikovaná alebo aspoň odporúčaná výrobcom fólie.
6 Pri rekonštrukcii strechy odporúčam zarovnať všetky strechy. Platí pravidlo: čím menej rohov a záhybov, tým menší predpoklad vzniku netesností, hoci musím poznamenať, že výrobcovia majú takmer všetky detaily vyriešené a prezentujú ich na svojich internetových stránkach.
7 V prípade, že murivo neschne (čas schnutia v takomto prípade je možno až do konca leta, keďže tehly obsahujú nie vlhkosť, ale vodu), bude musieť padnúť najťažšie rozhodnutie – investovať do odkopania svahu. Povedzme si úprimne, investícia do rekonštrukcie garáže v prípade chyby izolácie zo strany kopca bude asi značne prevyšovať jej hodnotu, a tak treba zvážiť, či nebude lacnejšia jej čiastočná demolácia. Konečné rozhodnutie však ostane na vás.

Na záver iba pripomeniem, že akákoľvek stavba, ktorá nie je nad úrovňou zeme, je náročná na technológiu a jej návrh treba zveriť skúseným projektantom a statikom, tak ako aj jej realizáciu. Poznáme lokality, kde úroveň spodnej vody môže dosiahnuť úroveň terénu. Keď vás bude niekto presviedčať, že „spodná voda je hlboko“, pokojne mu dajte na trávnik igelit a nech vám vysvetlí jej kondenzáciu na ňom.

Text, foto, kresby: Mario Ondrejka, Lýdia Šimková
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2017

  1. Juraj says:

    To s tým igelitom je riadna haluz. To chcete povedať, že aj ranná rosa je známka spodnej vody? Kondenzácia na igelite na trávniku súvisí s rosným bodom, ochladením vlhkého teplého vzduchu a zeme a nie so spodnou vodou. Okrem toho všetko „živé“ (aj trávnik) obsahuje aspoň 50% vody, ktorá sa neustále odparuje alebo vzniká pri fotosyntéze a je v neustálom kolobehu. Ešte aj na púšťach vzniká rosa a so „spodnou vodou“ to nemá nič spoločné. Haluz.

    1. Anonym says:

      Autor myslel zariadenie zo spodnej strany igelitky tzn. Zemnu vlhkost.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje