DOBRÝ MAJSTER: Výstavba exteriérovej drevenej terasy

DOBRÝ MAJSTER: Výstavba exteriérovej drevenej terasy

Celú terasu sme robili sami, bez nejakej firmy. Ako prvé sme sa rozhodli pre drevenú terasu. Nakoniec padla voľba na sibírsky smrekovec. Toto drevo má krásnu kresbu, je cenovo prijateľné a pre naše klimatické pásmo má aj dostatočnú odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Približné náklady na stavbu terasy o rozmeroch 4 x 4 m

Terasové dosky – sibírsky smrekovec + fungicíd: 335 € (cca 17,5 € za m2)

Štrk: 50 €

Lak + lazúra: 125 €

Nerezové skrutky: 50 €

Požičanie vibračnej dosky na 4 hodiny: 15 €

Celkovo: 575 €

Ako som postupoval

Všetky drevené súčasti sú napustené fungicídom, natrené napúšťacou lazúrou v odtieni „orech“ a na nej sú tri vrstvy pochôdzneho laku. Medzi každou vrstvou bola prestávka cca 24 hodín a každá vrstva okrem finálnej zľahka prebrúsená brúsnym papierom zrnitosti 320.

Toto bola asi najzdĺhavejšia časť projektu. Po vybratí asi 15 cm zeme som podklad vibroval „žabou“ na to išlo cca 15 cm štrkovej drviny frakcie 8-16 mm, ktorú som tak isto vibroval.

Terasa je položená ako základ na betónových kockách rozmeru 30 x 30 cm. Zdalo sa mi to málo, preto išli ešte pomedzi menšie kocky zámkovej dlažby. Toto bol asi najväčší problém stavby. Dať do roviny v jednom smere a do spádu v druhom smere všetky kocky, tak aby mohla voda v drážkach stekať dole. Keď sa to podarilo, tak na kocky išli nosníky.

Všetky nosníky sú od kociek oddelené asfaltovou lepenkou kvôli vzlínajúcej vlhkosti. Nosníky sú prichytené ku kockám ešte pomocou malých uholníkov.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestePo položení roštu prišlo na rad samotné kladenie natretých terasových dosiek. Tie sú od nosníkov odizolované asi 2 cm pásikom lepenky. Dosky som si dopredu predvŕtal a otvory pre skrutky zahĺbil podľa šablóny, aby išli skrutky pekne v jednom rade. Skrutky som použil nerezové, určené na terasy.

Základ bol položiť prvú dosku, tú priskrutkovať a potom ďalšie. Niektoré boli vplyvom vlhkosti skrútené. Medzi doskami som nechával medzeru 7 mm, zdalo sa mi to veľa, ale cez zimu sa medzera zmenšila miestami na 2 mm, preto bolo dobré, že som ju nechal takú veľkú.

Ako šablónu na medzeru som použil starú plávajúcu podlahu hrúbky 7 mm. Ako vidno z obrázkov, dosky bolo treba doťahovať gurtňami, aby neboli medzery rôzne. Pred položením poslednej dosky, som všetky nosníky skrátil, tak aby boli zarovno poslednej dosky. Nakoniec prišli zo strán okolo ešte bočné dosky, ktoré uzatvárajú priestor pod terasou.

Medzery v terase majú nevýhodu, že vám môže cez ne spadnúť pod terasu drobné predmety, ale pocit pri chôdzi bosými nohami po takejto drevenej terase je na nezaplatenie

Matej Česák

Dobrým majstrom môže byť ktokoľvek so skvelým nápadom a ešte lepším príbehom, ktorý stojí za ním. Majstrovanie je nielen o vymýšľaní, ale aj o vymieňaní grifov, dávaní a dostávaní.

Časopis Urob si sám spolu s Poštovou bankou začiatkom apríla 2016 spustili súťaž „DOBRÝ MAJSTER“, v ktorej sa každý mesiac až do augusta 2016 hľadali šikovní a kreatívni majstri zo všetkých kútov Slovenska. Ten najlepší domáci majster získa hlavnú cenu – pobyt v Grandhoteli Starý Smokovec**** pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a vstupom do hotelového wellness.

Vybrané nápady uverejňujeme www.urobsisam.sk a verejnosť odteraz môže hlasovať za najlepší z nich.

Štatút súťaže

www.postovabanka.sk

Komentáre

  1. môže buť

  2. je to super, nebolo by mozne dat pevedzme nejaky tenku lepenku alebo textiliu na nosniky a potom na to finalne podlahove dosky, a priskrutkovat ich? Len z toho dovodu ze ked uz nieco spadne medzi dosky nepadne to uplne do dieri a textilia to zadrzi a da sa to vybrat. Voda cez to prejde…
    Ide hlavne napr o kluc, kreditku, mince… aby sa nemusela kvoli tomu rozoberat podlaha.

  3. No ako napad to nie je zle, ma to vsak jedno ale a to, ze okrem teda minci, ci kreditky atd, by to zachytilo aj vsetko ostatne, teda vsetku spinu, prach, necistoty a zadrziavalo by sa to na tej tkanine. Jednak by to nebolo esteticke a jednak asi by to zhorsovalo kvalitu resp. rychlost uschutia po dazdi, umyti terasy. Nezda sa to, ale kedze terasa nie je zakryta, takmer kazde dva tyzdne ju umyvame, nech mozeme po nej chodit bosi a odtial rovno dnu a nazbiera sa tam slusne prachu, listia, kadecoho. Zatial nastastie nam tam nic dolezite nespadlo ak ano, vytiahol som to peanom, keby bol velky problem, odmontujem celu dosku cca 18 srob a je to. Takto voda s pripadnymi necistotami a prachom stecie mimo dosky do strkoveho podlozia.

  4. Pekná ☺

  5. V podstate ok, ale terasy sa nelakuju, ale olejuju. Neviem aky to je lak, ale asi bude problem pri udrzbe. Pri udrzbe sa terasa umyje cisticom, kedy sa odstrania necistoty a zvysky oleja a po vyschnuti sa naolejuje. Ked sa to robi pravidelne 2x rocne na jar a na jesen, terasa vyzera stale dobre.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.