Pestujeme šalviu lekársku z odrezkov
Šalvia lekárska je často pestovanou a obľúbenou záhradnou bylinkou. V posledných rokoch sa objavili aj jej atraktívne panašované kultivary.
Galéria
UROB SI SÁM
Náročnosť: **
Ľudia: 1
Čas: do 30 minút
Obdobie: VIII
KONTROLNÝ ZOZNAM
MATERIÁL
• staršia rastlina šalvie
• substrát na rozmnožovanie rastlín alebo rašelina a piesok
• nádoba (črepník, hrantík)
• miska na miešanie substrátu
NÁRADIE
• záhradnícka lopatka
• krhla s vodou
• nádoba na odpad
• pracovné rukavice
pre citlivejších ľudí sú pri práci so šalviou potrebné
POSTUP PRÁCE
AKO VYPESTOVAŤ šalviu z odrezkov?
VÝBER
Šalviu si jednoducho rozmnožíme z vrcholových odrezkov. Na odber sa hodí zdravá rastlina bez známok chorôb a zo slnečného záhona.
ODREZOK
Hodí sa polovyzretý, nie mäkký odrezok bez kvetov, odobraný v druhej polovici leta, dlhý aspoň 10 – 15 cm. Odoberieme viac kusov.
Zo spodnej časti odrezka odstránime všetky listy, necháme len pár horných. Dolný koniec upravíme ostrým nožom. Ranu necháme zaschnúť.
Namiešame substrát – spolu zmiešame dva diely rašeliny a diel piesku. Použiť môžeme aj hotový substrát určený na rozmnožovanie rastlín.
Substrátom naplníme hlbší plastový črepník alebo menší hrantík. Nádoba by vždy mala mať na dne otvor na odtok prebytočnej vody zo zálievky.
Odrezky pozapichujeme do substrátu. Ideálne hlbšie a pritlačíme okolo zeminu. Ošetrenie práškovým stimulátorom nie je pri šalvii potrebné.
ZÁLIEVKA
Odrezky opatrne zalejeme vodou. Ak treba, dosypeme ešte trochu substrátu.
Nádobu s odrezkami môžeme zakryť igelitom. Vytvorí sa optimálna mikroklíma potrebná na zakoreňovanie. Nádobu priebežne odkrývame.
DOBRÉ RADY
Substrát so zakoreňujúcimi odrezkami udržiavame stále mierne vlhký, nie premáčaný. Netreba prihnojovať. Nádoba by mala byť umiestnená na svetlom (nie veľmi slnečnom) a chránenom mieste. Je vhodné ju zabezpečiť, aby nedošlo k jej prevrhnutiu, napríklad mačkou či pobehujúcimi deťmi.
Po čase sa môže jemne skloniť vrchol odrezkov, netreba sa ľakať. Počas zakoreňovania odrezky nevyťahujeme.
Zakoreňovanie netrvá dlho a už asi po mesiaci vidno náznak nových lístkov. Následne môžeme skoro na jeseň nové rastlinky porozsádzať do malých črepníkov, kde si vytvoria kvalitný koreňový bal, alebo priamo na vyhradené miesta v záhonoch.
Týmto spôsobom si môžeme rozmnožiť aj iné druhy byliniek, napríklad tymian či rozmarín. Získať takto môžeme mladé vitálne jedince.
Ak sa nám tento spôsob rozmnožovania nevydarí, nezúfajme. Môžeme ho opäť zopakovať alebo využiť potápanie. V tomto prípade však bude lepšie oddeliť novú rastlinu od materskej až na jar. Stačí dlhý výhonok v jednej časti, zhruba v strede, prihrnúť zeminou a zaistiť kovovým háčikom.
Text, realizácia FOTO Daniel Košťál
Foto autor, isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 8/2018
Komentáre