zavlažovací systém
Zdroj: shutterstock

Ako v záhrade vybudovať zavlažovací systém

Aby mal trávnik dostatok vlahy, netreba zabúdať na pravidelnú zálievku – ideálne pomocou automatického systému. Ponúkame vám návod, ako ho vybudovať.

osádzanie rozvodných hadíc zavlažovacieho systému
Všetky rozvody sa snažíme vtesnať do jednej ryhy. Je to efektívnejšie. Všetky prvky zavlažovania sú napojené na toto vedenie postupne v určitých rozstupoch. | Zdroj: František Laššák
osádzanie rozvodných hadíc zavlažovacieho systému
Točka v záhrade je zásobovaná samostatným okruhom. Je v ňom stále voda a slúži na pripojenie klasickej hadice alebo ako bežná točka. | Zdroj: František Laššák
osádzanie rozvodných hadíc zavlažovacieho systému
Pri zavlažovaní trávnika vedľa terasy musíme pod ňou vykopať ryhu a priviesť k nej rozvod s postrekovačmi. | Zdroj: František Laššák
osádzanie rozvodných hadíc zavlažovacieho systému s postrekovačmi
Plastové boxy so stálym tlakom zafixujeme na úrovni trávnika a správne natočíme otváranie šachtice. Postrekovače dáme do úrovne trávnika. | Zdroj: František Laššák
zasypanie rýh zavlažovacieho systému
Systém opatrne pozasýpame, všetky ryhy vyplníme zeminou. Snažíme sa zem hutniť, aby nám nevznikli časom prepadliny. | Zdroj: František Laššák
montáž postrekovačov
Postrekovače by mali byť od seba vzdialené v približne rovnakých rozstupoch. Pri členitých plochách trávnikov sa môže použiť viacero okruhov alebo typov dýz. | Zdroj: František Laššák

Dobré rady

Kvapková hadica

Po 2 – 3 rokoch by sa mala začať utlmovať intenzita polievania kvapkovou hadicou – až do úplného odstavenia. Má v istých rozstupoch otvory, ktoré majú špeciálne membrány a tie zabezpečia, že voda z hadice nestrieka, ale vyteká cícerkom, a zabránia vrastaniu koreňov rastlín do hadice. Je to veľmi efektívna forma polievania rastlín. Je položená medzi dvoma vrstvami, zväčša na geotextílii, ale pod nastielacím materiálom, vďaka čomu voda preteká priamo ku koreňom rastlín.

Riadiaca jednotka

Na to, aby sme mali zavlažovací systém automatický, potrebujeme do systému zapojiť riadiacu jednotku, ktorá sa stará o časovanie a dĺžku polievania. Pomocou nej možno meniť aj dni polievania, pridávať/uberať množstvo zavlažovania jednoduchým percentuálnym zvýšením/znížením dávky, vieme ju napojiť aj na dažďový senzor. V prípade zrážok je zavlažovací systém zablokovaný.

zavlažovací záhradný systém
Zdroj: shutterstock

Na to, aby mohla rastlina vytvárať šťavnaté a chutné plody, musí mať vytvorené vhodné podmienky. To sa týka aj závlahy. Voda musí byť dodávaná tak, aby vyhovovala fyziologickým procesom danej rastliny. To znamená, samozrejme, rozdielne nároky na podmienky pre kaktus a iné zas pre rajčinu. Dobrému záhradkárovi teda stačí všímať si a skúšať. Poznať pri tom to, čo sa deje v rastlinke, je veľkým bonusom pre vyšpičkovanie úrody. Zanedbávať pri tom netreba ani procesy prebiehajúce mimo rastliny. Vedieť o optimálnych podmienkach pri chorobách a škodcoch tiež nie je na škodu. Cieľom je teda naučiť sa nielen čo ako funguje, ale aj či to vieme ovplyvniť, predísť tomu alebo dopomôcť, prípadne „vycítiť“ tú správnu chvíľu.

Najideálnejšia a najprirodzenejšia je dažďová voda. Ak teda máme možnosť zberu dažďovej vody, neváhajme a začnime. Naše rastliny to ocenia. Tajomstvo úspechu je vedieť, ako to funguje. Preto je dobré vedieť aj to, na čo potrebujú rastliny, ktoré si pestujeme, vodu alebo iné esenciálne prvky, ako napríklad slnečné svetlo alebo substrát. Ak budeme poznať fyziologické procesy, ktoré sa skrývajú za vôňou rajčiny, bude pravdepodobnejšie, že sa nám voňavú rajčinu podarí aj vypestovať.

Zavlažovacie pomôcky

Na zalievanie zelene môžeme využiť niekoľko pomôcok. V menšej záhrade (prípadne tam, kde prevažuje výsadba v nádobách) nám postačí primerane veľká krhla, prípadne hadica – v ponuke je množstvo rôznych druhov a príslušenstva. Pri zavlažovaní hadicou však treba dať pozor na to, aby prúd vody nebol príliš silný – mal by sa rozptýliť na malé kvapky pripomínajúce dážď a mal by dopadať najmä na povrch pôdy, menej na listy a kvety. Aj z tohto dôvodu je lepšie investovať do kvalitnej ružice na hadicu. Tá vám umožní zvoliť si silu prúdu.

Hadicu môžeme navinúť na špeciálny vozík, tak sa nebude váľať kade-tade, čo má pozitívny vplyv nielen na naše nervy, ale aj na jej životnosť. Praktickými pomocníkmi pri zavlažovaní záhrady, najmä trávnika, sú plošné zavlažovače a postrekovače (napríklad štvorhranné na zavlažovanie pravouhlých plôch alebo kruhové). Asi najefektívnejším spôsobom zavlažovania je podzemná závlaha. Jej vybudovanie je síce finančne náročné, no časom možno dosiahnuť výraznú úsporu vody. Investovať do automatickej závlahy sa oplatí najmä vo väčších záhradách.

Náš tip

nastielanie slamou
Nastielanie, napríklad slamou, udržiava vlahu dlhšie v pôde. | Zdroj: František Laššák

Prínosná nástielka

Ak nemáme dostatok času na pravidelné zavlažovanie, môžeme záhony nastlať pokosenou trávou, slamou, drvenou kôrou, štiepkou či hrubším kompostom. Vďaka tomu sa vlaha v pôde udrží dlhšie, čo znamená ekonomický benefit – ušetríme za vodu. Korene sa veľmi neprehrievajú, majú dostatok vlhkosti a rastliny netrpia nedostatkom vlahy.

Kvapková hadica
Zdroj: František Laššák

Kvapková hadica je z hľadiska času a dĺžky polievania samostatne nastaviteľná vetva. Napája sa na samostatný okruh a slúži na dočasné polievanie výsadby. Vedie sa po povrchu a privádza vodu ku každej vysadenej rastline.

Text František Laššák
Realizácia a foto Martin Čurda, František Laššák a spol.
Zdroj časopis Urob si sám 8/2019

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.