Veľké upratovanie exteriéru

Vysokotlakový čistič

Starostlivosť o interiér domu je vo väčšine rodín takmer výlučne záležitosťou nežnejšieho pohlavia. Muži sa upratovania domácnosti zúčastňujú skôr z pozície pomocníkov, ktorí plnia pokyny svojich polovičiek. Kde sú však páni skutočne pánmi, to je exteriér domu.

Čistenie fasády, terasy, chodníkov, oživenie zavlažovacieho systému či starostlivosť o trávnik sú činnosti, na ktoré sa muži skutočne tešia aj vďaka skvelým pomocníkom, ktorí by nemali chýbať vo výbave žiadneho z nich.

Vysokotlakové čističe pre čistenie záhradného nábytku, terasy aj fasády

Sotva by sme našli všestrannejších pomocníkov, ako sú vysokotlakové čističe. Všeobecne platí, že čím vyššia cena, tým vyšší výkon, v tomto prípade tým vyšší tlak. Pre bežné práce okolo domu Vám postačí tlakový čistič s tlakom okolo 100-120 barov. Ak sa však rozhodnete investovať do čističa s tlakom nad 120 barov, bez problémov efektívne odstránite napríklad aj hrubú špinu či blato z karosérie auta.

Tlakové čističe sú maximálne efektívni pomocníci. Vysokotlakový čistič s tlakom vody 100 barov spotrebuje cca 400 litrov vody za hodinu, kým napríklad záhradná hadica s tlakom 4 bary približne 3 500 litrov. Vďaka tomu nie len neporovnateľne lepšie očistíte znečistený predmet, ale aj výrazne lacnejšie.

Kvalitné vysokotlakové čističe sú skutočne univerzálne. Po zime nimi dokonale dokážete očistiť záhradný nábytok, fasádu domu, terasu či machom zarastené chodníky.  Vysokotlakový čistič vyberajte podľa plochy, ktorú potrebujete čistiť, podľa želaného tlaku, prietoku vody a príslušenstva. Čím viac príslušenstva čistič obsahuje, tým menej iných nástrojov a zariadení na čistenie budete v dome potrebovať.

Čistenie potrubí a dažďových zvodov

Dažďové zvody by ste mali kontrolovať aspoň dva krát ročne – na jeseň a na jar. Na jeseň opadáva lístie, ktoré je spolu s prachom, vtáčím trusom a perím a konárikmi hlavným materiálom pre ich upchávanie. Odkvapy a rímsy môžete vyčistiť aj ručne, do rúr sa však dostanete ťažšie. Na čistenie potrubí a aj spomínaných zvodov existujú vysokotlakové zariadenia, ktoré vďaka vysokotlakovým prúdom posúvajú hadicu cez rúru a tak ju dokonale vyčistia aj v ťažko prístupných častiach. Takýto čistič využijete tiež v domácnosti, napríklad na čistenie odpadových rúr v kúpeľni, WC či kuchyni.

Zavlažovacie systémy ako základ krásneho trávnika

V prípade, že sa o Vašu záhradu stará zavlažovací systém, nezabudnite ani na jeho údržbu. Je to dôležité jednak kvôli efektívnemu zavlažovaniu celej plochy a jednak kvôli životnosti závlahy. Cez zimu sa môžu do systému dostať rôzne nečistoty a môžu vzniknúť usadeniny, ktoré bránia riadnemu prietoku vody. Tie zároveň bývajú aj príčinou zmeny tvaru postrekovania.

Prepláchnite zavlažovací systém a sledujte, či všetky trysky fungujú tak, ako majú. Dôkladne očistite filtračné sitká, ak sa Vám to nepodarí ani pod silným tlakom vody, vymeňte ich za nové. Plastové trysky sú náchylné na poškriabanie, ktoré môže pri čistení vzniknúť, preto odporúčame skôr ich výmenu.  Skontrolujte tiež, či elektromagnetické ventily tesnia a či funkcia otvárania a zatvárania funguje bez problémov. Taktiež je potrebné skontrolovať nastavenie riadiacej jednotky. Ak chcete mať istotu, že Vám riadiaca jednotka nevypovedá službu práve, keď to najmenej potrebujete, vymeňte hneď na začiatku každej sezóny batérie.

Tip od nás: V prípade, že chcete ušetriť, skúste využívať zavlažovanie záhrad z alternatívnych zdrojov vody ako sú napríklad cisterny či dažďové kade. Vďaka kvalitným záhradným čerpadlám značky Kärcher môžete Vašu záhradu polievať efektívne mäkkou dažďovou vodou bohatou na živiny a nespotrebovávať tak cennú pitnú vodu.

Zdroj: PR článok spoločnosti KÄRCHER Slovakia, s.r.o.