S podzemnou nádržou na dažďovú vodu ušetríte čas aj peniaze
Dažďová voda je zadarmo a aj tak ju väčšina z nás nechá odtiecť do kanalizácie a zalieva pitnou vodou z vodovodu. Riešenie na zachytávanie a zber dažďovej vody je pritom také jednoduché, lacné a efektívne!
Galéria
Nielen pre úsporu času a financií, ale aj pre environmentálny aspekt je zalievanie pitnou vodou plytvanie a ťahať ju z podzemných zdrojov je zase úplne zbytočné. Príroda to má vymyslené brilantne, preto ju využite vo svoj prospech a zalievajte vodou dažďovou. Zberať ju môžete efektívne aj esteticky a okrem záhrady ju využívať aj v domácnosti. Pozreli sme sa na zásobníky a nádrže na zber dažďovej vody a zhromaždili všetky potrebné informácie, ktoré sa vám môžu hodiť, ak takéto riešenie zvažujete.
Prečo musí byť nádrž zakrytá?
V otvorenej nádrži na zber dažďovej vody sa hromadia nečistoty (napr. popadané lístie), množia sa v nej riasy, ktoré potrebujú svetlo, a tiež je skvelou liahňou komárov. Preto si vždy vyberajte nádrže s vekom.
Aby vonkajšia nádrž čo najdlhšie vydržala…
Sud alebo nádobu na zber dažďovej vody umiestnite na rovnú a pevnú plochu chránenú pred priamym slnečným žiarením. Aspoň trikrát za sezónu nádrž vymyte a zbavte všetkých nečistôt. Pred príchodom mrazov vodu z nádrže vylejte a skladujte ju hore dnom. Ak je pevne primontovaná k domu, prípadne ide o ťažšie terakotové kúsky, zvyčajne sú mrazuvdzodorné a stačí na nich nechať iba otvorený výpustný kohútik, aby sa v nich voda nehromadila.
Návod: Inštalácia podzemnej nádrže na dažďovú vodu
5 dôvodov, prečo zberať dažďovú vodu
- Je zadarmo, kým pri zalievaní pitnou vodou zbytočne zaťažujete rodinný rozpočet.
- Je to ekologické. Dažďová voda do záhrady prirodzene patrí, nie je chemicky upravená, a tým pádom negatívne neovplyvňuje pôdne vlastnosti ako v prípade chlórovanej vody z verejného vodovodu.
- Má ideálne zloženie s nízkym množstvom minerálov a solí, čím prospieva rastlinám.
- Odľahčíte kanalizačný systém, keďže časť dažďovej vody sa uchová na neskoršie použitie, pri prívalových dažďoch sa zníži riziko záplav.
- Je to pohodlné. Vodu máte okamžite poruke, nemusíte spúšťať čerpadlo a má ideálnu teplotu na zalievanie rastlín.
Vedeli ste, že?
Priemerná spotreba pitnej vody na osobu a deň je okolo 140 – 175 l. A pritom 50 % môžeme ušetriť tým, že nahradíme pitnú vodu dažďovou, ktorú zberáme do špeciálnej podzemnej nádrže prepojenej s domácnosťou. Inteligentný systém vodu prefiltruje a tá poslúži vďaka výkonnému čerpadlu nielen na zalievanie záhrady (pokojne aj pomocou automatickej závlahy), ale aj na splachovanie toalety, pranie v práčke, upratovanie alebo umývanie auta (dodáva napr. Manada Trading).
Text: Zuzana Tureková, Hornbach, Manada Trading
Foto: isifa/Shutterstock, archív firiem
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre